روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 446
  • 826
  • 1,439,712
بوم گردی، گونه ای از صنعت گردشگری

«بوم گردی» از جمله رویکردهای توسعه پایدار گردشگری بر پایه بهره مندی از قابلیت های جغرافیایی و آداب و رسوم روستایی در سال های اخیر است که می تواند سکوی پرتاب روستاها به سوی آبادی و ارتقای سطح معیشت روستائیان باشد و با رونق آن چرخ پیشرفت مناطق روستایی شتاب گیرد.
بوم گردی، گونه ای از صنعت گردشگری است که در پاسخ به اشتیاق و علاقه گردشگران به طبیعت گردی و تجربه زندگی در اقامتگاه ها و محیط های بومی در جوامع بشری رواج یافته است.
گردشگران در بوم گردی ضمن اسکان در مناطق گردشگری روستایی، با فرهنگ جوامع محلی و آئین ها و آداب و سنن مردم این جوامع آشنا شده و از غذاهای محلی آنها استفاده می کنند.
آذربایجان شرقی علاوه بر برخورداری از قابلیت های تاریخی، طبیعی و اکوسیستم متنوع جنگلی و کوهستانی، با داشتن مولفه های رونق این صنعت مانند چادر عشایری (اوبا)، خانه های صخره ای در دل کوه ها و خانه های روستایی کاه گلی از استان های مهم بوم گردی در کشور محسوب می شود.
توسعه بوم گردی در آذربایجان شرقی هم موجب درآمدزایی پایدار برای اهالی روستاها می شود و هم آن ها را در مسیر توسعه قرار داده و زمینه افزایش امکانات در روستاها را فراهم می کند.
هر چند آذربایجان شرقی خیلی دیرتر از سایر استان های پیشرو در صنعت بوم گردی، فعالیت در این حوزه مهم را کلید زد، اما در سایه انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، گام های اساسی در راستای توسعه بوم گردی استان برداشته شد، به گونه ای که تنها در نیمه نخست امسال ۲۶ اقامتگاه بوم گردی در شهرستان کلیبر به بهره برداری رسید.
البته در تبیین چرایی اهمیت یافتن توجه به توسعه بوم گردی، نباید این نکته را نیز نادیده گرفت که دولت تدبیر و امید نیز با باور به نقش بی چون و چرای گردشگری در توسعه کشور به ویژه مناطق محروم روستایی، تدابیر ویژه ای را برای توسعه بوم گردی اتخاذ کرده است.
با همین نگاه بود که رئیس سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور شهریور ماه امسال در نشست با سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی گردشگری اعلام کرد در یک سال گذشته از محل تسهیلات اشتغال زایی روستایی کم بهره ۲۴۰۰ میلیارد تومان به توسعه گردشگری و رونق صنایع دستی و ترویج بوم گردی اختصاص یافته است.
به گفته علی اصغر مونسان، علاوه بر این با توافق سازمان برنامه و بودجه و سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی و همچنین صندوق توسعه ملی، بیش از ۸۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت از سرمایه گذاران حوزه گردشگری، تورگردی و دفاتر خدمات توریستی اختصاص یافته است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در این باره می گوید: گردشگری به طور عام و بوم گردی به طور خاص در جهان کنونی به یک صنعت تبدیل شده و علاوه بر تحول و پویایی اقتصاد جهانی نقش مهمی در توسعه و بهبود مناطق مختلف کشورها ایفا می کند.
جواد رحمتی، رونق بوم گردی را در توسعه و آبادی روستاها موثر می داند و می گوید: این مکان ها علاوه بر تاثیر در آبادانی روستاها می تواند کمک حال معیشت و اقتصاد خانوارهای روستایی باشد.
وی، افزایش درآمد، ایجاد فرصت های شغلی، توسعه راه ها و حفظ مکانهای قدیمی و تاریخی را تنها بخشی از دستاوردهای رونق بوم گردی می داند و یادآوری می کند: در سال های گذشته دولتمردان و تصمیم گیرندگان اقتصادی و سیاسی کشور با ورود به این بحث، زمینه رشد و توسعه برخی مناطق دارای قابلیت بوم گردی را فراهم کرده اند.
رحمتی ادامه می دهد: با گسترش بوم گردی در سطح آذربایجان شرقی، شاهد توسعه برخی مناطق محروم روستایی خواهیم شد.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی نیز معتقد است در راستای رونق بوم گردی در استان برای منازل روستایی در روستاهای هدف گردشگری تسهیلات پرداخت می شود.
حافظ باباپور می گوید: این روستاها در استان به ۲ بخش خانه های دارای بافت با ارزش و خانه های با قابلیت تبدیل شدن به بوم کاشانه تقسیم شده اند.
وی اظهار می کند: سکونت در اقامتگاه های بومی برای بسیاری از گردشگران دارای جاذبه های فراوانی بوده و این استان با برخورداری از مولفه های رونق بوم گردی می تواند از آن ها برای جذب گردشگران داخلی و خارجی بهره ببرد.
باباپور ادامه می دهد: مردم به لحاظ آلودگی شهرهای بزرگ و ترافیک همواره در پی محیطی آرام و به دور از هیاهو هستند و علاقه مندان به طبیعت و جاذبه های گردشگری، در بوم گردی، علاوه بر کسب تجربه خوب و لذتبخش به بهبود معیشت خانوارهای روستایی کمک می کنند./ایرنا

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز