روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
بیشترین آسیب پذیری زلزله معطوف به سازه های غیرمهندسی است

زلزله به عنوان یکی از بلایای طبیعی، دغدغه همیشگی و به خصوص این روزهای مردم سراسر کشور است و آذربایجان شرقی هم از این بلای طبیعی مصون نیست و از این رو با برگزاری میزگردی با حضور کارشناسان، چالش های مدیریت زلزله در استان واکاوی شد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال خبر نگاران در این نشست که کدام ساختمان ها کمترین مقاومت را در برابر زلزله داشته و می توانند بیشترین مخاطره را ایجاد کنند، گفت: دغدغه آسیب پذیری زلزله معطوف به سازه های غیرمهندسی است.
علی طوماری، مستحدثات موجود کشور را به ۴ نوع تقسیم کرد و گفت: در ساختمان های روستایی کمترین ضوابط رعایت نشده و به شدت مخاطره آمیز هستند، ضمن اینکه امکان دسترسی در برخی روستاها در زمان بحران کم است.
وی با اشاره به اینکه در تبریز ۴۴ هکتار بافت فرسوده داریم، گفت: ساختمان های فرسوده شهری هم به لحاظ قدمت ساختمان و رعایت نشدن آئین نامه ها مخاطره آمیزند.
وی ادامه داد: ساختمان هایی که در طول ۲۰ سال گذشته ولی بر اساس آئین نامه های قبلی احداث شده اند، هم می توانند مخاطره آمیز باشند و بهسازی لرزه ای و مقاوم سازی نیاز دارند.
طوماری اظهار کرد: تنها در مورد ساختمان هایی که بر اساس آئین نامه های جدید و تحت نظر سازمان نظام مهندسی احداث شده اند، کمترین دغدغه را داریم.
وی تعداد ساختمان های از این نوع را ۳۰ درصد ساختمان های موجود عنوان کرد و در عین حال گفت: مقاومت این ساختمان ها به این معنا نیست که در صورت وقوع زلزله با هر مقیاسی هیچ گونه اتفاقی نمی افتد.
طوماری با بیان اینکه هدف اصلی طراحی های نوین در ساخت و ساز کاهش تلفات است، گفت: مهندسان ساختمان بیشتر از سایر اقشار جامعه در این زمینه مسئولیت پذیری دارند ولی نگاه موجود به حوزه خدمات مهندسی ساختمان، کاستن از هزینه های ساخت و ساز است و در این میان حق الزحمه یک درصدی مهندسان ساختمان که کمتر از هزینه مشاوران املاک است هم زیاد دیده می شود.
وی خاطرنشان کرد: هزینه و تبعات حاصل از ساخت و سازهای بدون ضابطه و رعایت آئین نامه ها به قدری زیاد است که حق الزحمه نظارت مهندسان در برابر این هزینه ها ناچیز است.
طوماری با بیان اینکه ساختمان های روستایی در زمان زلزله بیشترین خسارت را می بینند، گفت: در زلزله ارسباران علاوه بر خسارت روحی و تبعات اجتماعی ۱۰ هزار میلیارد ریال خسارت وارد شد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز هم با اشاره به اینکه ریشه مطالعات شهرسازی در ایران به تدوین طرح های توسعه و دهه ۴۰ برمی گردد، اظهارکرد: در کشور ما شهرسازی با آزمون و خطا شکل گرفته است.
محمد عزتی با اشاره به اینکه تا دهه ۴۰ به علت تراکم جمعیت کم، توسعه شهری در کشور ارگانیک بود، گفت: از سال ۵۰ طرح های توسعه شهری در کشور شروع شد و طرح جامع شهرهای ما اقتباس از طرح های انگلیسی است که هنوز هم ادامه می دهیم.
وی با اشاره به اینکه زمانی از طرح های آلمانی ها برای ساخت و ساز در کشور استفاده شده است، گفت: از سال ۱۳۵۴ شاهد رشد جمعیت شهری در کشور هستیم و به عنوان نمونه جمعیت تبریز از ۴۰۰ هزار نفر در آن سال به یک میلیون نفر در سال ۱۳۷۰ رسید.
عزتی خاطرنشان کرد: در این دوره دولت در قالب تعاونی ها درصد تامین مسکن مورد نیاز مردم برآمد و تعاونی هم به اراضی ملی سوق یافتند.
وی با اشاره به اینکه در دوره جنگ تحمیلی توسعه شهری بدون توجه به رعایت مناطق امن اتفاق افتاد، گفت: مکان یابی شهرها و شهرک ها اصولی نبود و متاثر از ظرف زمان شهرهای جدید طراحی شدند در حالیکه همزمان شهرک هایی در حاشیه شهرها شکل گرفته بودند.
عزتی اظهارکرد: در حاشیه کلانشهر تبریز شهر جدید سهند طراحی شد ولی همزمان شهرک باغمیشه شکل گرفت و موجب شد شهر جدید سهند مورد توجه متقاضیان جدید مسکن قرار نگرفته و آن گونه که باید توسعه نیابد.
وی تاکید کرد: در صورتی که این نیاز در شهر جدید سهند احساس می شد خیلی پیش از این بزرگراه تبریز – سهند هم بهره برداری شده بود.
طوماری رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هم گفت: انتظار از مسئولان نگاه عمیق و ریشه ای به مسئله است.
وی اظهارکرد: از تصویب قانون نظام مهندسی ۲۰ سال می گذرد و نیازمند بازنگری است.
طوماری تعریف الزامات و مشوق ها برای ساخت و ساز را ضروری دانست .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز