بیشترین خودکشـی‌ها در بین گروه ۲۴ تا ۶۵ سال

رییس مرکز اورژانس اجتماعی استان یزد با اشاره به خانواده به عنوان عامل علت‌ساز و درمان‌گر خودکشی، بیان کرد: متاسفانه عامل غالب در بیشترین خودکشی‌ها که در بین گروه ۲۴ تا ۶۵ سال صورت می‌گیرد، به اختلالات خانواده مربوط می‌شود و خانواده نقش مهمی در رویداد و حتی پیشگیری و کنترل این مسئله دارد.
عباس متولی‌پور به مناسبت دهم سپتامبر روز جهانی «بدون خودکشی» در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه عامل اصلی خودکشی به اختلالات روان‌شناسی و روان‌پزشکی محدود می‌شود که در این میان بحث افسردگی بسیار پررنگ است.
وی با اشاره به وضعیت استان یزد در موضوع خودکشی، اظهار کرد: استان یزد تغییر معنی‌داری در حوزه خودکشی نداشته و یزد در این پدیده‌ی شاخص نیست.
این مسئول با حائز اهمیت خواندن موضوع هدف خودکشی در افراد، تصریح کرد: خودکشی واژه‌ای ترساننده است در حالی که هدف از انجام این اتفاق بیش از خود آن اهمیت دارد و در عین حال این اقدام بیش از آن که به اختلالات روانی مربوط باشد با هدف جلب توجه، تامین خواسته‌ها و اهداف فرد صورت می‌گیرد.
متولی‌پور ادامه داد: برخورد والدین فاکتور مهمی است که با توجه به سبک تربیتی، هماهنگی والدین و فرد در تربیت، پویایی و سلامت خانواده و حتی میزان اهمیت خانواده به موضوعات ارزش‌های دینی و مذهبی در بروز خودکشی تاثیر دارد.
وی با بیان این که فرد در صورت داشتن افکار خودکشی و حتی پیشینه اقدام به آن باید در دو یا بعضاً سه فاز مورد درمان قرار بگیرد، گفت: فاز اول این درمان شامل مداخلات روان پزشکی، فاز دوم آن مداخلات روانشناسی فرد و فاز سوم در صورت نیاز خدمات مددکاری است.
این مسئول در مورد خدمات و اقدامات مرکز اورژانس اجتماعی یزد تصریح کرد: این مرکز فاز اول را در قالب خدمات ویزیت و ارجاع به روان پزشک، فاز دوم را در قالب روانشناسی و مشاوره‌های تخصصی و در نهایت فاز سوم را در قالب خدمات مددکاری به بیماران ارائه می‌دهد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از