روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
بیش از۱۲ میلیون نفر مبتلا به اختلالات‌روانی در کشور

نشانه‌هایی از اختلالات روانی در حالی رو به افزایش است که مسئولان وزارت بهداشت از تاثیر دو سویه آن بر آسیب‌های اجتماعی خبر می‌دهند و نمایندگان مجلس نیز بر کنترل آنها در سنین کودکی و تقویت فرهنگ مراجعه به روانشناس تاکید دارند.
بروز و ظهور پدیده‌ای به نام آسیب‌های اجتماعی در دهه‌های اخیر و رسوخ این آسیب‌ها در بطن جامعه به گونه‌ای خانواده‌ها و افراد را درگیر کرده که اختلالات روانی یکی از نشانه‌هایی کاملا مشهود آن است، در ظاهر نیز شاهد افزایش حاشیه‌نشینی، کاهش سن اعتیاد و افزایش مصرف موادمخدر و طلاق هستیم که به نظر می‌رسد بی‌تاثیر از اختلالات روانی نباشد.
شرایط نگران کننده جامعه ایرانی در حوزه اختلالات روانی در حالی ادامه دارد که موسسه گالوب در سال ۲۰۱۷ کشورها را براساس میزان پرخاشگری افراد جامعه دسته بندی کرده که در این میان ایران در رتبه نخست پرخاشگری قرار دارد که البته این آمارها هنوز از سوی مسئولان کشوری مورد تأیید قرار نگرفته است.
حال برخی از نمایندگان مجلس داشتن سلامت روانی را راهکار مقابله‌ای افراد در مواجهه آسیب‌های اجتماعی می‌دانند، زهرا ساعی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید دارد که با توجه به افزایش آمار بیکاری، وضعیت نامناسب زندگی‌های اجتماعی و خانوادگی سلامت روانی افراد بیشتر در معرض تهدید است بنابراین اختلالات روانی را در کمین خانواده ها می‌داند و بر این باور است که این افراد عموما به دلیل هزینه بالای مشاوره و عدم فرهنگ سازی توانایی و انگیزه مراجعه به مراکز مشاوره را ندارند.
بر اساس اطلاعات واصله به خبرگزاری خانه‌ملت، طبق مطالعات رسمی سیمای سلامت ایرانیان؛ در میان جمعیت ۸۰ میلیونی ایران حدود ۱۲ و نیم میلیون نفر نشانه‌های از اختلالات روانی را دارند که از این میان حداقل ۲/۲ دهم میلیون در سال ۹۵ به مراکز روانشناسی مراجعه و درمان شدند، متأسفانه در بین جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال این میزان به ۲۳/۶ درصد رسیده که در آقایان نسبت به خانم‌ها این میزان کمتر است.
در این بین شایع‌ترین اختلال روانی در کشور ما، اختلالات اضطرابی و خلقی نامیده شده که زنان نسبت به مردان، بیکاران نسبت به شاغلین، مطلقه‌ها نسبت به متاهلین و مجردها، شهرنشینان نسبت به روستانشینان، بی سوادان نسبت به دانشگاه رفته‌ها و افراد سطوح پایین از لحاظ اجتماعی و اقتصادی نسبت به افراد غنی از مشکلات روانی و اختلالات بیشتری برخوردارند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز