روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۷/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 1,877
  • بازدید دیروز: 2,848
  • کل بازدید ها: 837,919
بیش از ۶ هزار دانشجوی ایرانی در ترکیه مشغول تحصیل هستند

ابراهیم حقیقی دبیر انجمن علمی و فرهنگی دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی مقیم ترکیه اعلام کرد: هم اکنون ۶ هزار و ۶۸ دانشجوی ایرانی در مراکز آموزش عالی کشور ترکیه در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.
حقیقی با اشاره به حضور پر رنگ دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای ترکیه گفت: استقبال روزافزون جوانان ایرانی متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در مراکز دانشگاهی ترکیه طی سال های اخیر افزایش یافته است.
وی همچنین از کاهش استقبال عمومی دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه خبر داد و افزود: دولت ترکیه با اتخاذ سیاستهای انعطافی در عرصه های سیاسی و اقتصادی به مقابله با این امر پرداخته است.
وی بیان کرد: با نگاهی به آمار منتشر شده از سوی وزارت علوم ترکیه مبنی بر حضور ۱۰۶ هزار و ۴۷۴ دانشجوی خارجی و اختصاص بورس تحصیلی به حدود ۱۶ هزار نفر از این دانشجویان، می توان شاهد تلاش موفق دولتمردان این کشور در حفظ جایگاه ترکیه در بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری گردش دانشجویان خارجی و برنامه ریزی ترکیه برای جذب ۲۵۰ هزار دانشجوی خارجی در سالهای آتی بود.
وی با تاکید بر ضرورت جذب و پرورش دانشجویان خارجی در جامعه ایران اضافه کرد: این امر ضمن مهیا کردن زمینه آشنایی با فرهنگ غنی ایرانی، می تواند بسیاری از توطئه آشکار و پنهان برای سیاه نمایی جامعه و حکومت مستقر در ایران را خنثی کند.
وی با اشاره به نقش جذب دانشجویان خارجی در کسب درآمد ارزی ادامه داد: با نگاهی اجمالی به وضعیت کشور ترکیه می توان از میزان محرومیت جامعه علمی و اقتصادی ایران از این منبع درآمدی و همچنین فرصت طلایی برای بهبود افکار عمومی جهان نسبت به جامعه ایرانی آگاه شد.
وی بیان کرد: حضور دانشجویان خارجی در دانشگاههای کشور میزبان یکی از معیارهای پویایی و قدرت علمی آن کشور و همچنین ابزاری برای معرفی پویایی اجتماعی، فرهنگی و باورهای سیاسی مردمان کشور میزبان و تلطیف افکار عمومی جهان در واکنش به سیاستهای آن کشور در عرصه های بین المللی محسوب می شود و ما نیز باید از این ظرفیت در داخل ایران استفاده کنیم.
وی همچنین گفت: ایران به رغم داشتن توانمندی های علمی و زیرساختهای مناسب، متاسفانه در سالهای اخیر و با وجود برخورداری از مزیتهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و مهمتر از آن اشتراکات دینی با کشورهای همسایه، به دلیل فقدان نگاه کلان مدیریتی نسبت به این موضوع در رقابت با کشورهایی همتراز همچون ترکیه، هندوستان و مالزی از رقابت در جذب دانشجوی خارجی جا مانده و به جای بهره مندی دانشگاههای ایران از منابع ارزی در پی حضور دانشجویان خارجی، متاسفانه شاهد مهاجرت بسیاری از دانشجویان ایرانی به سایر کشورهای منطقه هستیم.
دبیر انجمن علمی و فرهنگی دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی مقیم ترکیه افزود: اتخاد سیاستهای موفق و پویا برای رقابت با سایر کشورها در عرصه جذب دانشجوی خارجی مستلزم همکاری و هماهنگی مستمر دولت در مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت امور خارجه از طریق نمایندگیهای خارج از کشور و نیز همکاری با انجمنها و تشکلهای دانشجویی خارج از کشور است.
حقیقی تاکید کرد: در این میان نقش تشکلهای دانشجویی به عنوان یکی از کانالهای مستقیم و موثر ارتباطی با جامعه ایرانی خارج از کشور و استفاده حداکثری از قابلیت تبلیغاتی دانشجویان ایرانی در جوامع دانشگاهی و علمی بین المللی بسیار حایز اهمیت است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز