روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 427
  • 693
  • 1,436,576
بیمارستان ها و مراکز درمانی غیر بهداشتی در تبریز

این روزها اخبار ناخوشایندی از وضعیت زیست محیطی تبریز به گوش می رسد. نه تنها هوای تبریز بلکه ظاهرا اماکن سلامتی و بهداشتی تبریز هم از استانداردهای لازم برخوردار نیستند.
یکی از مهمترین ارکان سلامتی جامعه ، بیمارستان ها هستند. بیمارستان ها پیشرفته ترین مراکز درمانی جوامع را تشکیل می دهند اما بعضا خود آنها می توانند در اثر بی مبالاتی ها ، تبدیل به تهدیداتی علیه سلامتی شهروندان شوند. مهمترین عاملی که می تواند از سوی بیمارستان ها بعنوان تهدیدی علیه سلامتی جامعه وشهروندان طرح گردد، آلایندگی های ناشی از دفع زباله های عفونی و بهداشتی اعم از خون یا فرآورده های آن، عفونت های آغشته به پانسمان ها ، سرنگ ها ، سرسوزن ها، لوازم مورد استفاده در عمل های جراحی و دهها مورد دیگر می باشد.
به گفته مسئول نظارت بر سیستم بهداشتی استان در اداره محیط زیست، یکی از انواع پسماندهای جامد تولیدی در شهرها، پسماندهای تولیدی در مراکز بهداشتی و درمانی اعم از بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، کلینیک ها و مطب ها با جراحی محدود، طب سنتی، تزریقات و پانسمان، مراکز تصویر برداری پزشکی و … است که این گونه پسماندها با توجه به ماهیت خود اثرات سوء بهداشتی و زیست محیطی در طبقه پسماندهای ویژه و بسیار خطرناک قرار می گیرند.البته اهمیت پسماندهای پزشکی از آنجاست که آنها نیازمند مدیریت خاص بویژه در مراحل تولید، ذخیره سازی، جمع آوری و دفع نهایی هستند. در مورد دفع نهایی نقل قول های متعددی وجود دارد که لازم است در مجال مناسب تری به آن پرداخته شود .
تا کنون، اما در شهر تبریز علیرغم هشدارهای جسته و گریخته کارشناسان امر، مبنی بر عدم رعایت موازین بهداشتی توسط بیمارستان ها در دفع اصولی زباله ها و پسماند های شان، اداره محیط زیست استان در گزارشی که در سایت خود منتشر نموده است ، از تشکیل پرونده قضائی برای ۹ واحد بیمارستانی در تبریز خبر داده است. هر چند نباید انعکاس خبر در جامعه ، موجب نگرانی و تشویش اذهان عمومی شود اما می توان با مراجعه به اظهارات عباس نژاد معاون نظارت و پایش این اداره به عمق ماجرا پی برد.
۹۰ درصد روند بیمارستان ها و مراکز درمانی، غیر بهداشتی
عباس نژاد در گفتگو با روزنامه ساقی آذربایجان، با تاکید بر نگرانی خود در مورد بیمارستان های تبریز می گوید در کلان شهر تبریز در حال حاضر بر اساس آمار غیر رسمی حدود ۷۰۰۰ واحد بهداشتی و درمانی مشغول فعالیت هستند که از این مقدار تنها حدود ۷۰۰ واحد پسماندهای عفونی خود را مدیریت می کنند، این یعنی در حدود ۱۰ % از کل آمار و سایر مراکز متاسفانه پسماندهای تولیدی خود را مستقیماً از طریق اختلاط با پسماندهای عادی شهری در باکس های خیابانی تخلیه می کنند که این موضوع با توجه به امکان انتشار انواع آلودگی ویروسی و باکتریایی و زیست محیطی سلامت جامعه و شهروندان تبریزی را با خطر جدی بالقوه روبه رو ساخته است.
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی تاکید می کند : موظف نمودن واحدهای بهداشتی مانند بیمارستان ها، مطب ها، دندانپزشکی ها، کلینیک ها و آزمایشگاه ها که تولید پسماند عفونی و بهداشتی دارند برای بی خطر سازی به استناد ماده ۱۰ از فصل پنجم ضوابط اجرای قانون مدیریت پسماندهای پزشکی توسط سازمان نظام پزشکی و معاونت بهداشت علوم پزشکی که جزو تکالیف قانونی آنها است که تاکنون متاسفانه برای حل وفصل این خلاء و مخاطره بهداشتی و زیست محیطی هیچگونه اقدام جدی عملی ازسوی دستگاههای مزبور صورت نگرفته است.
بی خطرسازی ، وظیفه بیمارستان ها
بیمارستان ها به عنوان تولیدکننده پسماندهای عفونی موظفند نسبت به بی خطر سازی در همان محل با رعایت اصول و ضوابط تعریف شده در قانون اقدام کنند و اگر پسماندهای خود را در اختیار شرکت های مجوز دار امحاء پسماندهای پزشکی قرار می دهند بر اساس ماده ۵ و ماده ۷ همین اصول و ضوابط اجرایی در قانون بر حُسن انجام کار آن شرکت باید نظارت داشته باشند که تعدادی از این بیمارستان ها کار بی خطرسازی پسماندهای پزشکی را به صورت مطلوب انجام نمی دهند.
در آستانه صدور حکم قضائی
در این راستا برای سه بیمارستان متخلف نیز اخطاریه زیست محیطی صادر شده و برای ۹ بیمارستان دیگر به دلیل عدم رعایت کامل ملاحظات زیست محیطی در مدیریت پسماند پزشکی، پرونده تشکیل شده که در صورت عدم انجام اقدامات اصلاحی، طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به مرجع قضایی معرفی خواهند شد.
آنچه گذشت، بخشی از حقایقی است که در مورد بیمارستان ها به بیرون درز نموده است. هشدارهای کارشناسان، به مسائلی فراتر از این ها نیز می رسد ، اما این اخبار بایستی مورد توجه افکار عمومی قرار گیرد تا بیمارستان ها نسبت به وظایف قانونی خود اهتمام جدی تری داشته باشند ، تا خدای نکرده سلامتی شهروندان از سوی بیمارستان های غیر بهداشتی به مخاطره نیفتد. این در حالی است که از سوی دیگر باید آن دسته از مراکز درمانی که به وظیفه خود در رعایت بهداشت و سلامت جامعه اهتمام داشته و به وظایف قانونی خود عمل می کنند مورد تقدیر و تشویق قرار گیرند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز