روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۵/۲۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 73
  • 316
  • 1,308,009
بیماریهایی که گربه خانگی به ما هدیه می‌دهد

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که گربه‌های خانگی می‌توانند باعث انتقال نوعی عفونت کمیاب به نام تولارمی به انسان شوند که در اثر آن فرد دچار تورم و ضایعات شدید ناشی از عفونت شده و ممکن است بیماری آن‌ها به ذات‌الریه کشنده و خطرناک منجر شود.
نگهداری گربه خانگی می‌تواند باعث شیوع نوعی عفونت باکتریایی کمیاب شود و افرادی که دوستدار گربه‌ها هستند باید نسبت به این عفونت خاص ناشی از وجود گربه در خانه مطلع شده و برای ادامه اقدامات خود تجدیدنظر کنند.
بر اساس تحقیقات پژوهشگران در آغوش گرفتن گربه‌های خانگی زیاد بهداشتی نبوده و برای سلامت فرد مضر خواهد بود.
درواقع این افراد ممکن است درخطر ابتلا به نوع خاصی از بیماری باشند.
یک گربه خانگی می‌تواند از یک طعمه و شکار آلوده تغذیه کرده و عفونت باکتریایی ناشی از آن را در خود حفظ کرده و آن را به انسان‌های اطراف خود منتقل سازد. از نشانه‌های عفونت باکتریایی تولارمی کمیاب می‌توان به غدد لنفاوی متورم همراه با تب، سردرد و خستگی اشاره کرد.
چندی پیش یک مرد ۶۸ ساله در میسوری ایالات‌متحده آمریکا درحالی‌که گربه خانگی داشته و از در آغوش کشیدن آن لذت می‌برده است، دچار یک بیماری کمیاب به نام تولارمی (Tularemia) غده‌ای شد که عامل آن یک عفونت باکتریایی بوده است که می‌تواند منجر به ذات‌الریه کشنده و خطرناک شود. در حال حاضر این مرد از یک وضعیت پوستی دردناک رنج می‌برد و ضایعات متورم بزرگ در کنار صورت و گردن وی را آزار می‌دهد.
به گزارش پزشکان این مرد با آنتی‌بیوتیک، دواسی سیلین تحت درمان قرار گرفت و درمان شده است و ضایعات این عفونت طی پنج روز بهبود پیدا کردند و پس از سه هفته نشانه‌های آن نیز به‌طور کامل از بین رفتند.
نمونه‌ای دیگری از ابتلا به این بیماری کمیاب در بیمارستان بارنز (Barnes) در سنت لوئیس (St Louis) گزارش‌شده که بر اساس گفته‌های پزشکان فرد مذکور دچار چنین عفونتی از گربه خانگی خود شده و پیش از اینکه تومورهایش ظاهر شوند جان خود را از دست داد.
او چندین هفته از ضایعات عفونی رنج‌برده و یک هفته دچار تب طولانی شده بود.
بر اساس گزارش‌های منتشرشده در این رابطه، یک گربه خانگی می‌تواند از یک طعمه و شکار آلوده تغذیه کرده و عفونت باکتریایی ناشی از آن را در خود حفظ کرده و آن را به انسان‌های اطراف خود منتقل سازد. از نشانه‌های این عفونت باکتریایی کمیاب می‌توان به غدد لنفاوی متورم همراه با تب، سردرد و خستگی اشاره کرد.
این باکتری قادر به آلوده کردن بیش از صد گونه از جانوران ازجمله جوندگان، ماهیان، حشرات و حتی انسان‌ها است. انتقال بیماری به انسان روش‌های گوناگونی دارد که رایج‌ترین راه آن شامل تماس پوست یا غشاهای موکوسی با خون یا بافت‌های حیوانات آلوده ازجمله گربه خانگی است.
سایر روش‌ها شامل گزش یک کنه آلوده و کریزوپس، ساس، مگس اسطبل، کک، تماس با مایعات آلوده و دست زدن یا خوردن گوشت خرگوش کامل نپخته‌شده هستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز