روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۹/۲۰
روزنامه ساقی آذربایجان
بیماری های قلبی _ عروقی سرطان و دیابت دلیل اصلی مرگ و میردر کشور

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دلیل ۷۶ درصد مرگ و میرها در کشور را بیماریهای قلبی عروقی، سرطان، دیابت و مشکلات مزمن تنفسی بیان کرد و گفت: کنترل این بیماری ها و عوامل آن از ابتلای افراد و هزینه های بالای درمان و نیز مرگ های زودرس جلوگیری می کند.
علی اکبر سیاری در جمع خبرنگاران اظهارکرد: هشت عامل خطرناک شامل غذای ناسالم، استعمال دخانیات، کم تحرکی ،مصرف الکل به همراه فشار خون، قند و چربی خون و چاقی باعث بروز این بیماری ها می شود.
وی اضافه کرد: برنامه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر در سال ۹۴ به تصویب شورای سلامت و امنیت غذایی رسید و در چهار شهر کشور به صورت پایلوت به اجرا در آمد و سال گذشته در قالب طرح ‘ایراپن’ و بررسی وضعیت افراد ۳۰ سال به بالا در سراسر کشور اجرایی شد.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: این بررسی ها در چهار گروه انجام شد که شامل افرادی که عامل خطر را در خود ندارند، افراد بالای ۳۰ سال که عامل خطر هستند، افرادی که طی ۱۰ سال آینده در معرض سکته قرار خواهند گرفت و افرادی که در معرض سرطان قرار دارند، بود.
وی تصریح کرد: در این پیوند برای ۹۰ درصد مردم کشور پرونده سلامت تشکیل داده ایم و با برنامه ریزی و اقدامات انجام شده سعی داریم تا از ۲۵ درصد مرگ و میرهای زودرس طی ۱۰ سال آینده جلوگیری کنیم.
سیاری یادآور شد: این طرح از سوی سازمان جهانی غذا و دارو به عنوان یک طرح موفق ارزیابی شده و سال ۲۰۱۸ باید نتایج آن در سازمان ملل ارائه شود.
معاون وزیر بهداشت در خصوص کنترل ورود بیماری های واگیردار از طریق مرزهای آبی کشور گفت: تفاهم نامه ای با سازمان بنادر و کشتیرانی به امضاء رسیده که براساس آن با توانمندسازی کسانی که در این حوزه کار می کنند، شاهد کاهش بیماری در این بخش خواهیم بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز