روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
بین الملل

آمریکا قطعنامه قدس را وتو کرد نتانیاهو از آمریکا تشکر کرد

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصمیم‌گیری در خصوص قطعنامه‌ای پیرامون قدس به پایان رسید.
در این جلسه پیش‌نویس این قطعنامه به رأی گذاشته شد اما به رغم موافقت اکثریت اعضای شورای امنیت (۱۴ رأی موافق)، با توجه به رأی وتوی آمریکا به تصویب نرسید.
پیش‌تر دنی دانون، نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد اعلام کرد که معتقد است آمریکا قطعنامه مربوط به قدس را در شورای امنیت سازمان ملل متحد وتو خواهد کرد.
در همین حال، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در شورای امنیت گفته بود که ایالات متحده علیه پیش‌نویس قطعنامه درخصوص قدس، از حق وتو استفاده خواهد کرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که در آن بر عدم تأثیر حقوقی اقدام اخیر آمریکا در قبال قدس تاکید شده است، به رأی گذاشت. در پیش‌نویس این قطعنامه یک‌صفحه‌ای که از سوی مصر ارائه شد، تأکید شده بود که هر تصمیمی در قبال وضعیت قدس هیچ تاثیر حقوقی ندارد.
پیش‌نویس این قطعنامه در حالی ارائه شد که چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد، قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می‌شناسد.
در پیش‌نویس این قطعنامه که روز شنبه میان ۱۵ عضو شورای امنیت پخش شد، مشخصاً به آمریکا یا ترامپ اشاره‌ای نشده بود.
این پیش‌نویس برای تصویب نیازمند حداقل ۹ رأی موافق بود و نباید توسط هیچ یک از پنج عضو دائم یعنی آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه یا چین وتو می‌شد. در متن این پیش‌نویس آمده است، هر تصمیم یا اقدامی که مبتنی بر تغییر ساختار و وضعیت شهر مقدس قدس باشد، تأثیر حقوقی ندارد، باطل است و باید بر اساس قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت لغو شود. مصر در پیش‌نویس این قطعنامه از تمامی کشورها خواستار آن شده که از ایجاد مقررهای دیپلماتیک در قدس مطابق با قطعنامه ۴۷۸ شورای امنیت خودداری کنند.
در این قطعنامه همچنین از تمامی کشورها خواسته شده مطابق با قطعنامه‌های شورای امنیت در خصوص قدس عمل کرده و هیچ اقدام یا به رسمیت شناختنی را برخلاف این قطعنامه‌ها انجام ندهند.
به دنبال اقدام نماینده آمریکا در وتوی قطعنامه پیشنهادی مصر درباره قدس، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از واشنگتن تشکر کرد.

 با تصمیم آمریکا درباره قدس موافق نیستیم

نماینده انگلیس در سازمان ملل گفت که تصمیم آمریکا درباره قدس، کمکی به صلح نمی‌کند.
«متیو ری کرافت» نماینده انگلیس در سازمان ملل گفت که وضعیت قدس باید از طریق مذاکرات حل شود و این شهر باید به طور مشترک پایتخت فلسطین و اسرائیل باشد.
وی افزود: نباید بافت جمعیتی قدس تغییر کند و هرگونه اقدامات یکجانبه در این زمینه باطل است. ما خواهان کنار گذاشتن خشونت، خویشتنداری و رسیدن به صلح هستیم.
نماینده انگلیس در سازمان ملل اظهار داشت: ما با تصمیم آمریکا درباره قدس موافق نیستیم و این تصمیم به صلح کمک نمی‌کند.
آمریکا لحظاتی قبل در نشست شورای امنیت، قطعنامه‌ پیشنهادی مصر درباره قدس را وتو کرد.
به غیر از آمریکا، هر ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با قطعنامه پیشنهادی مصر که با اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مخالفت می‌کرد، موافق بودند.
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل ساعتی قبل از رأی گیری درباره قطعنامه پیشنهادی مصر گفت که ما این قطعنامه را وتو خواهیم کرد. هیلی مدعی شد که فلسطینیان پیشنهادهای صلح را یکی پس از دیگری رد کرده‌اند. در قطعنامه پیشنهادی مصر به شورای امنیت تاکید شده بود مسأله قدس باید از طریق مذاکرات حل شود و هرگونه تصمیم و اقدامی که منجر به تغییر ماهیت، موقعیت، یا ترکیب جمعیتی بیت‌المقدس شود، هیچ وجهه قانونی ندارد، فاقد ارزش و اعتبار است و باید مطابق قطعنامه‌های شورای امنیت به حالت اول بازگردد.

خبر ارسال نامه استعفایم «مضحک» است

وزیر خارجه امریکا اخبار منتشر شده مبنی بر ارسال نامه استعفایش را “مضحک” خواند.
به گزارش از خبرگزاری رویترز، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری با ژان ایو لودیان، وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نامه استعفایش را ارسال کرده و قرار است در ماه آینده اجرا شود، گفت: این سوال مسخره است.
پیشتر نیز تیلرسون گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نزدیک‌ترین دستیاران ترامپ از وی می‌خواهند که استعفا دهد را “خنده‌دار “خوانده و چنین اظهاراتی را رد کرده است.
حتی رکس تیلرسون در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که هرگز به استعفا فکر نکرده است.
دونالد ترامپ و تیلرسون درباره برخی از مسائل سیاست خارجی از جمله توافق هسته‌ای ایران، توافق اقلیمی پاریس و مساله کره شمالی با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز