روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 478
  • 746
  • 1,351,234
بین الملل

رییس‌جمهور جــــدید ارمنستان بسیار به ایران علاقه‌مند است
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، انتخاب آرمن سرکیسیان را به‌عنوان رییس جمهور جدید ارمنستان تبریک گفت.
حمید بعیدی‌نژاد در اینستاگرام خود نوشت: برای هیات‌های دیپلماتیک در لندن مایه افتخار است که آقای آرمن سرکیسیان سفیر ارمنستان در لندن با رای قاطع پارلمان به سمت رییس‌‌جمهور این کشور انتخاب شدند. ایشان با سوابق سیاسی طولانی، بسیار به ایران علاقه‌مند هستند. برای ایشان و ملت دوست و همسایه ارمنستان آرزوی موفقیت داریم.

داعش درحال بازیابی توان خود است
یک مسئول آمریکایی در امور مبارزه با تروریسم تاکید کرد، گروه تروریستی داعش درحال بازیابی توان خود است و این امر به این معناست که نبرد با داعش پایان نیافته و در مرحله جدیدی قرار گرفته است.
ناثان سیلز، هماهنگ کننده دیپلماسی آمریکا در امور مبارزه با تروریسم گفت که داعش در حال بازسازی ساختارهای تشکیلاتی و بازیابی توان خود است.
وی احتمال داد که ایالات متحده از برخورد نظامی کامل با داعش به رویارویی غیرنظامی علیه داعش متمایل می‌شود.
این سخنان سیلز در پایان یک کنفرانس بین المللی در واشنگتن مطرح شد که توسط وزارت خارجه آمریکا و اینترپل و موسسه بین المللی عدالت و حاکمیت قانون برگزار شد و در آن تعدادی از قاضیان و مسئولانی در دستگاه‌های اجرای قانون و دیپلمات‌هایی از کشورهای مختلف جهان حضور داشتند.پیشتر ائتلاف بین المللی نسبت به حضور گروهک‌های زیرزمینی متعدد داعش هشدار داده بود.
مسئولانی در وزارت دفاع آمریکا نیز حضور مداوم داعش در صفحه‌ نخست مجلات و روزنامه‌ها و در برنامه‌های هر روزه تلویزیون و پایگاه‌های اجتماعی را شگفت آور توصیف کرده بودند.
مسئولان آمریکایی مهارت داعش در این پایگاه‌ها را اینگونه تفسیر می‌کنند که داعش یک تشکیلات فاقد مرکزیت است که این امر به افراد مختلف وابسته و حامی داعش اجازه می‌دهد تا فعالیت های خود را مستقل انجام دهند و هر آنچه که می خواهند بدون هیچ هماهنگی با رهبران اجرا کنند.
تحلیل‌گران معتقدند که داعش از طریق همین تمرکز زدایی به یک جریان تروریستی مخفی تبدیل شود که از حضور و گستردگی حوزه فعالیت بسیاری برخوردار است که این امر تضمینی برای قدرت داعش برای انجام حملات تروریستی پراکنده است.

حذف توان موشکی ایـــران ناممکن است
یک اندیشکده انگلیسی در گزارشی مفصل به تحلیل توان موشکی ایران پرداخته و به مقامات واشنگتن توصیه کرده به دنبال حذف کامل توان موشکی ایران نباشد، زیرا این هدف دست نیافتنی است.
موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی گزارشی جامع درباره برنامه موشکهای بالستیک ایران منتشر کرد. این گزارش با این عنوان تنظیم شده است: “آیا موشکهای بالستیک ایران برای این طراحی شده است که قابلیت حمل سلاح هسته ای داشته باشد؟”
این تحقیق را مایکل المن Michael Elleman و مارک فیتزپاتریک Mark Fitzpatrick انجام داده اند که هر دو از کارشناسان برجسته آمریکایی در حوزه تسلیحات و برنامه های هسته ای هستند.
این اندیشکده آمریکایی در معرفی این سند گفته است: ایران بزرگترین و متنوع ترین زرادخانه موشکهای بالستیک را در منطقه خاورمیانه دارد. سوال مطرح این است که آیا می توان روزی از این سامانه ها برای حمل تسلیحات هسته ای استفاده کرد؟
نویسندگان این گزارش، ارزیابی مفصلی از نیات طراحی مطرح درباره هریک از موشکهای موجود ایرانی ارائه کرده اند. نتیجه این گزارش، دستیابی به تصویری روشن از آن است که ایالات متحده و متحدانش باید از کدام بستر برای از بین بردن این موشکها استفاده کنند و کدامیک از این موشکها اهمیتی ندارند.
در بخش جمع بندی این گزارش تاکید شده است موشکهای بالستیک بخش مهمی از موضع بازدارندگی ایران به شمار می رود و در آینده نیز به همین صورت باقی خواهد ماند و باتوجه به اهمیت این برنامه برای توان دفاعی ایران، نباید انتظار داشت ایران به صورت داوطلبانه از برنامه موشکی اش دست بکشد.
در بخش دیگری از جمع بندی این گزارش تصریح شده است: حتی اگر با رفع تحریمهای سازمان ملل متحد، ایران به هواپیماهای پیشرفته دست پیداکند، باز هم موشکهای بالستیک بخش مهمی از برنامه نظامی ایران باقی خواهند ماند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز