روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 526
  • 1,575
  • 1,392,962
بین الملل

سناتور آمریکایی:
با استیضاح ترامپ فرد بدتری می آید

یک سناتور دموکرات آمریکایی به آن هایی که در آرزوی استیضاح رئیس جمهوری این کشور بسر می برند هشدار داد که در صورت تحقق این آرزو آن ها با خطر بزرگتری یعنی مایک پنس معاون ترامپ روبه رو خواهند بود که بمراتب از او بدتر است.
ال فرنکن سناتور دموکرات ایالت مینه سوتا در گفت وگویی با ‘اینترنشنال بیزنس تایمز’ به آن دسته از دموکرات های آمریکایی که اعتقاد دارند موضوع اخراج جیمز کومی رئیس سابق اف بی آی و جنجال های مربوط به روابط ترامپ با روسیه می تواند زمینه مساعدی برای محکومیت و استیضاح ترامپ فراهم کند هشدار داد و گفت که بهتر است مراقب باشند چه آرزویی می کنند.
دموکرات های آمریکایی بیاد داشته باشند که در صورت بر آورده شدن چنین آرزویی مایک پنس معاون ترامپ جای او را خواهد گرفت که بمراتب از او بدتر است. فرنکن مایک پنس را شخصیتی مسلکی عقیدتی توصیف کرد که او ترجیح می دهد او را یک خشک متعصب بخواند و افزود که به نظر او در بسیاری از زمینه های سیاست داخلی رویکرد های پنس بی تردید زیانبارتر و بدتر از ترامپ خواهد بود.این سناتور دموکرات آمریکایی در عین حال گفت وقتی پای سیاست خارجی و برخورد با بحران هایی مانند کره شمالی به میان می آید به نظر او پنس شخصیت مورد اعتماد تری از ترامپ است و اضافه کرد که ترامپ بشدت شخصیت و ذهنیتی نا مرتبط با واقعیت های جاری دارد و برای کسی قابل پیش بینی نیست که چه تصمیم هایی در سر او می گذرد.

هشدار رئیس سیا به عمان درباره  روابط مسقط با تهران

بلومبرگ اعلام کرد که رئیس سازمان سیا و معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در ۲۱ خردادماه در جریان سفری محرمانه به عمان، درباره روابط خوب مسقط با تهران به سلطان این کشور هشدار دادند.
در حالیکه دولت باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا از روابط خوب عمان با ایران برای پیشبرد دیپلماسی خود با تهران بهره می برد، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا روابط مسقط با تهران را یک مشکل می‌ داند. «مایک پامپئو» رئیس سازمان سیا و ژنرال «ریکی وَدل» (Ricky Waddell) معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در ۱۱ ژوئن سال جاری میلادی مصادف با ۲۱ خردادماه در سفری محرمانه به مسقط پایتخت عمان به سلطان این کشور در خصوص روابط خوب با ایران هشداری محتاطانه دادند. ۳ مقام آمریکایی در این باره اعلام کردند که «پامپئو» و ژنرال «وَدل» از سلطان قابوس درخواست کردند تا مسیرهای ایران برای ارسال کمک برای حوثیهای یمن از طریق اراضی عمان را از بین ببرد.
به گزارش بلومبرگ، این در حالیست که آمریکا برای نیروی هوایی عربستان در جنگ یمن، حمایت‌ های لجستیکی و سوختگیری فراهم می‌ کند. به گفته یکی از مقامات آمریکائی، «پامپئو» و ژنرال «وَدل» در درخواست خود برای قطع روابط این کشور با ایران محتاطانه عمل کردند؛ چرا که این امر برای عمانی‌ ها غیر ممکن است زیرا به ایران وابستگی اقتصادی دارند.

ترکیه: افطار در یک شهر با دو اذان

ساکنان ایغدیر، شهر مرزی ترکیه غروب ها بر اساس دو اذان متفاوت روزه های خود را باز می کنند.
به گزارش یورو نیوز این شهر که در مرز ایران، نخجوان آذربایجان و ارمنستان واقع شده، مسلمانانی با مذاهب گوناگون از جمله شیعیان جعفری و سنی ها را در خود جای داده است. پیروان این دو مذهب در ماه رمضان بر اساس دو دیدگاه مختلف که در خصوص زمان افطار وجود دارد به روزه های خود پایان می دهند. این دو اذان حدودا هشت دقیقه با اختلاف از یکدیگر در شهر طنین انداز می شود. نکته قابل توجه در این شهر همزیستی جالب معتقدان مذاهب گوناگون عنوان شده به طوریکه برخی اوقات پیروان شیعه جعفری و اهل سنت به همراه یکدیگر و بر اساس یک اذان افطار می کنند. جنید کول‌آز، مفتی استان ایغدیر با تاکید بر وجود نگاه احترام آمیز نسبت به دیدگاه های مختلف مذهبی میان ساکنان این شهر به خصوص در باره تفاوت وقت اذان گفته است: «اذان یک دعوت است. این دعوت همه‌ ما را ملزم به فرمان خدا می‌کند. اذان اجابت دعوت پیامبر خداست. نمازی که می‌خوانیم و روزه‌ای که می‌گیریم هم همان است. در واقع هیچ تفاوتی در عبادت‌هایمان نیست. تنها چند دقیقه اختلاف زمان در وقت نماز مغرب داریم.» فقه شیعه با استناد به آیه ۱۸۷ سوره بقره “أَتِمُّوا الصِّیامَ إِلَی اللَّیْلِ” وقت افطار را پایان روز و شروع شب می داند. شیعیان برای باز کردن روزه تا پایان یافتن سرخی آسمان در سمت شرق منتظر می مانند تا مطمئن شوند که شب حلول کرده است حال آنکه اهل سنت به زمان غروب خورشید اکتفا می کنند و احتیاطی برای انتظار تا ذهاب سرخی مشرق قائل نیستند.

افزایش پروازهای قطر به ایران

مدیرعامل شرکت قطر ایرویز گفت:  مقصد های جدیدی را در ایران به فهرست مقصد های خودمان اضافه خواهیم کرد.
اکبر الباکر، مدیرعامل شرکت قطر ایرویز احتمال لغو قراردادهای خرید هواپیماهای جدید توسط این شرکت بعد از تحریم های هوایی وضع شده علیه قطر توسط ۴ کشور عربی همسایه را رد کرد و گفت این شرکت شروع به انتقال ظرفیت پروازی خود به مقصد های جدید خواهد کرد.
اکبر الباکر در نمایشگاه هوایی پاریس گفت: «ما همچنان به مقداری زمان نیاز داریم، اما خیلی زود پروازها را جابجا خواهیم کرد.» وی افزود، شرکت قطر ایرویز قصد دارد مقصد های پروازی جدیدی نظیر اسکوپیه مقدونیه، لجوبلجانا اسلوونی، سارایوو بوسنی و هرزگوئن و مقصد های جدیدی در ایران را به فهرست مقصد های خود اضافه کند تا از ظرفیت هواپیماهای پهن پیکری که در نتیجه تحریم آزاد شده اند در سایر خطوط بهره ببرد. شرکت قطر ایرویز همچنین به رغم طولانی تر شدن پروازهایش به دلیل بسته شدن حریم هوایی کشورهای منطقه به روی هواپیماهای قطری، قصد دارد در ماه ژانویه پروازهایی به مقصدهای طولانی در آمریکای جنوبی از جمله ریودوژانیروی برزیل و سانتیاگوی شیلی راه اندازی نماید. در حال حاضر پروازها از قطر به مقصد برزیل به دلیل بسته بودن حریم هوایی کشورهای همسایه به روی قطر ۲ ساعت طولانی تر از گذشته شده است. الباکر تاکید کرد، هیچ کشوری حق ندارد حریم هوایی را مسدود کند و اقدام این ۴ کشور به منزله نقض «موافقتنامه ترانزیت هوایی» به شمار می رود. وی همچنین از سازمان هوانوردی بین المللی (آیکائو) به دلیل بی عملی ای که در طی دو هفته گذشته در قبال نقض آشکار حقوق بین الملل و قواعد خود ایکائو از خود بروز داده انتقاد کرد. الباکر افزود، این بستن حریم هوایی«یک عمل غیرقانونی بی سابقه» است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز