روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 690
  • 721
  • 1,335,612
بین الملل

کشوری نیست که با ایران همکاری کرده و خیر نصیبش شود

وزیر امور خارجه عربستان مدعی شد: کشوری نیست که با ایران همکاری کرده و خیر نصیبش شود.
عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی پس از نشست با وزرای امور خارجه امارات، مصر و بحرین در منامه در یک نشست خبری با اشاره به نامه یکی از نهادهای حقوق بشری قطر به سازمان ملل که طی آن از عربستان به دلیل سیاسی کردن فریضه حج شکایت کرده و خواستار بین‌المللی کردن این فریضه شده بود، گفت: این خواسته قطر اعلام جنگ به عربستان سعودی است.
او ادامه داد: عربستان مخالف سیاسی کردن موضوع حج از سوی قطر است. اقدامات ضد قطر به این دلیل اتخاذ شد که بندهای توافق ریاض را اجرا نکرد و به سیاست‌های خصمانه خود ضد کشورهای منطقه ادامه می‌دهد.
وزیر امور خارجه عربستان با طرح این ادعا که عربستان برای تسهیل سفر حج برای حجاج تلاش بسیار زیادی کرده است و از تمامی حجاج از هر نقطه از جمله قطر استقبال می‌کند، اظهار داشت: اصولی که ریاض خواستار آن است‌‌ همان خواسته‌هایی است که به دوحه اعلام شده و کشورهای عربی در نشست ریاض بر روی آن توافق کرده‌اند.
الجبیر همچنین در اظهاراتی ضدایرانی با اشاره به بحران امنیتی در سوریه مدعی شد: کشوری نیست که با ایران همکاری کرده و خیر نصیبش شود.

عربستان سلامت و تسهیلات حجاج قطری را تامین نمی کند

وزیر اوقاف قطر گفت: وزارت حج عربستان سعودی از همکاری با وزارت اوقاف قطر برای تامین سلامت حجاج قطری و اعطای تسهیلات خودداری کرده است.
‘علی سلطان مسیفری’ وزیر اوقاف قطر همچنین اظهارات رسانه های سعودی درخصوص عدم ثبت نام حجاج قطری از سوی وزارت اوقاف قطر را تکذیب و این اخبار را در جهت تلاش رسانه های سعودی برای پنهان و مخدوش کردن واقعیت ها عنوان کرد.
وی با بیان اینکه حجاج قطری که برای حج عمره طی هفته های گذشته به عربستان سفر کرده بودند با مشکلات و موانعی مواجه شدند، گفت: همین مساله باعث نگرانی ما درخصوص مناسک حج شده است.
وزیر اوقاف قطر با ابراز تاسف از اینکه مقام های سعودی امور سیاسی را وارد مسائل حج کرده است، تاکید کرد که این اقدام عربستان باعث محرومیت شمار زیادی از مسلمانان برای انجام فریضه دینی خود شده است.
مسیفری درخصوص این ادعای سعودی ها که وزارت اوقاف قطر از ثبت نام حجاج قطری خودداری کرده, گفت: اداره حج قطر مانند هر سال در ماه مارس (اسفند/فروردین) اقدام به ثبت نام حجاج قطری به مدت یک ماه تا پایان ماه مارس کرد و طی این مدت حدود ۲۰ هزار نفر از مردم قطر و اتباع مقیم این کشور ثبت نام کردند, اما اکنون مسئولان سعودی از همکاری با وزارت اوقاف خودداری می کنند.
در همین راستا کمیته ملی حقوق بشر قطر روز شنبه اعلام کرد که درباره محدودیت ها و موانعی که عربستان برای حجاج قطری در ادای مناسک حج امسال ایجاد کرده،‌ به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی عقیده و مذهب شکایت کرده است.
عربستان، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن گذشته (۱۵ خرداد۹۶) با متهم کردن دوحه به حمایت از سازمان های تروریستی ، روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را به روی این کشور بستند.
عربستان برای تحت فشار قراردادن قطر به منظور تسلیم شدن در برابر خواسته های این کشور، از اهرم حج استفاده کرده و می کوشد با بهره برداری سیاسی از این موضوع،‌ شروط خود را بر دوحه تحمیل کند.

برخورد قاطع با مراکز معاینه فنی متخلف

مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور با تاکید بر برخورد قاطع با هرگونه تخلف مراکز معاینه فنی در سراسر کشور از تعطیلی ۱۵ مرکز معاینه فنی به دلیل تخلف و عدم رعایت استانداردهای لازم خبر داد.
سعید قیصر مدیر عامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور با اشاره به اینکه تیم کارشناسان فنی اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور طبق برنامه زمانبندی شده در حال ارزیابی مراکز معاینه فنی خودروهای سبک در کشور می باشند، افزود: با عنایت به اعمال نظارت بر عملکرد مراکز معاینه فنی توسط سامانه سیمفا و بررسی اطلاعات اخذ شده از مرکز کنترل داده حاوی اطلاعات و همچنین بازدیدهای ادواری که به صورت مستمر توسط کارشناسان اتحادیه از مراکز معاینه فنی صورت می پذیرد ؛ تخلف تعداد ۱۵ مرکز معاینه فنی خودروهای سبک در سراسر کشور محرز و مشخص گردید که براین اساس از ۴ مرداد ماه جاری از فعالیت آنها ممانعت به عمل آمد.
وی تاکید کرد: معاینه فنی خودرو یک مسئله حیاتی و موضوع مهم اجتماعی است که عدم رعایت صحیح و استانداردهای لازم در این خصوص سلامت و ایمنی جامعه را به خطر می‌اندازد لذا موضوع تخلفات معاینه فنی ارتباط مستقیم با حقوق شهروندی داشته و تمام تلاش خود را معطوف داشته‌ایم تا ضریب تخلفات را به حداقل برسانیم.
قیصر افزود: از این پس عملکرد مراکز معاینه فنی با شدت بیشتر از گذشته رصد خواهد شد و هیچ‌گونه تخلفی در مراکز معاینه فنی قابل اغماض نبوده و ضمن برخورد قانونی، به هیچ مرکز متخلفی اجازه فعالیت نخواهیم داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز