روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 499
  • 753
  • 1,437,401
بی تفاوتی مسئولان نسبت به محیط زیست استان

با صنعتی شدن اجتماعات، نخبگان اجتماعی و سیاسی به فراخور میزان آگاهی خود ، حفظ محیط زیست و پروژه های حمایتی از آن را در اولویت های کاری خود قرار داده اند. در جوامع پیشرفته ، حفظ محیط زیست از جمله دغدغه های مشترک سیاسیون و مردم عادی است که از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که به این باور رسیده اند که اگر آب وهوا و خاک ، برای تداوم زندگی مساعد نباشد ، هر میزانی از پیشرفت در حوزه های صنعتی و تکنولوژی بی فایده است. این سیاست صحیح در بسیاری از کشورهای دنیا و در کشور ما نیز وجود دارد که شرکت ها و یا واحدهای تولید کننده بزرگی که در تخریب محیط زیست نقش آفرینی می کنند باید به همان میزان تخریبشان اقدامات تامینی و جبرانی انجام دهند .
متاسفانه باید اذعان کنیم در استان آذربایجان شرقی مواردی بوده است که همه دست اندرکاران این امر نسبت به اجرای این سیاست بی تفاوت بوده اند.
روایت یکی از این بی تفاوتی ها و بی مهری ها را میتوان از زبان بی مقدار نماینده مردم تبریز اسکو و آذرشهر شنید.
وی که در تحریریه روزنامه ساقی آذربایجان حاضر شده بود تا گفتگوی کوتاهی در خصوص مسائل استان داشته باشیم دراین خصوص می گوید : در سال ۹۱ ، شرکت مس سونگون ملزم شد به میزان ۷۴ میلیارد دلار بابت خسارتی که به محیط زیست وارد آورده اند در منطقه جنگل کاری نمایند .در آن زمان مدیر عامل مس ایران، استاندار وقت و معاون وزیر کشاورزی این صورتجلسه را امضا نموده بودند .
اشکال کار این بود که دراین جلسه مقرر میگردد خسارات مالی مس سونگون به حساب خزانه واریز گردد و سپس در قالب بودجه های سالانه به منطقه تزریق گردد و این در حالی است که بدلیل عدم پیگیری های لازم تا کنون ریالی از این پول ها در منطقه هزینه نشده است . هرچند مس سونگون تا کنون ۶۰ هکتار در آن منطقه جنگل کاری کرده است اما این شرکت موظف است ۱۳۰۰۰ هکتار جنگل کاری نماید.
تا اینکه اخیرا بعد از پیگیری های مستمر بالاخره موفق شدیم در اتاق وزیر کشاورزی جلسه ای تشکیل دهیم و از او دستور تخصیص هزینه ها در محل بدون نیاز به واریز به خزانه را دریافت نماییم.
این روایت به خوبی آشکار میسازد که سرنوشت بسیاری از مصوبات و جلسات کاری ای که در استان برگزار میگردد چگونه با بی تفاوتی های مسئولین استانی هدر می رود و بجای اینکه باعث توسعه استان گردد ، خود تبدیل به مانعی بروکراتیک برای امورات حیاتی استان می گردد.
داستان محیط زیست البته تنها به جنگل کاری مس سونگون ختم نمیگردد و دهها موضوع دیگر نیز وجود دارد که برای آینده زیست محیطی استان تعیین تکلیف آنها حیاتی است . امری که همه دست اندرکاران استان باید با جدیت پیگیر آنها باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز