روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 249
  • 863
  • 1,353,585
تاثیر ترکیب موجود در زهر عقرب در کاهش شدت آرتروز

نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد ترکیب موجود در زهر عقرب می تواند از شدت آرتروز روماتوئید بکاهد.
به گفته محققان، به زودی درمانی که بتواند روند زندگی حدود ۱/۳ میلیون فرد مبتلا به آرتروز روماتوئید را بهبود بخشد از زهر عقرب به دست خواهد آمد.
آرتروز نشانه مشخصی از سلامت ضعیف استخوان هاست که معمولا با افزایش سن متظاهر می شود. این بیماری عمدتاً بر مفاصل تاثیر گذاشته و افراد مبتلا به این بیماری از درد و خشکی مفاصل گله می کنند.
سایر علائم این بیماری شامل قرمزی، گرما، تورم و کاهش میزان حرکت مفاصل درگیر بیماری است.
درحالیکه درمان های متعددی برای تسکین علائم این بیماری نظیر مدیتیشن، فیزیوتراپی یا گاهی اوقات جراحی وجود دارد، اما هنوز هیچ درمان قطعی وجود ندارد.
گروهی از محققان در یک دوره مطالعه دریافتند یکی از صدها ترکیب موجود در زهر عقرب می تواند شدت بیماری را در مدل های حیوانی کاهش دهد، بدون آنکه عوارض جانبی نظیر درمان های مشابه داشته باشد.
«کریستین بیتون»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «آرتروز روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که در آن، سیستم ایمنی به خود بدن حمله می کند. این بیماری بر مفاصل تاثیر می گذارد.»
وی در ادامه می افزاید: «سلول های موسوم به “سینوویوسیت های شبه فیبروبلاست” (FLS) در این بیماری نقش دارند. با رشد این سلول ها و جابجایی بین مفاصل، محصولی را ترشح می کنند که به مفاصل آسیب رسانده و سلول های ایمنی که موجب درد و التهاب می شوند را به سمت خود جلب می کنند. با روند پیشرفت این آسیب، مفاصل بزرگ شده و قادر به حرکت نیستند.»
در درمان های فعلی، سلول های ایمنی درگیر بیماری هدف قرار گرفته و هیچ یک FLS را هدف قرار نمی دهند.
به گفته بیتون، «ما در مطالعات قبلی دریافتیم که کانال پتاسیم در FLS بیماران مبتلا به آرتروز روماتوئید وجود دارد و این کانال بسیار در پیشرفت بیماری مهم است.»
حال محققان دریافتند یکی از ترکیبات زهر عقرب موسوم به Buthus tumulus موجب توقف کانال پتاسیم FLS می شود و بدین ترتیب شدت بیماری آرتروز روماتوئید در مدل موش های آزمایشگاهی مبتلا به این بیماری کاهش یافت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز