روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 484
  • 582
  • 997,227
تاثیر خشک‌شدن دریاچه ‌ارومیه بر زندگی ۵ میلیون‌نفر

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: من در سال ۷۶ نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده بودم و خطرات آن را گوشزد رده بودم چراکه خشکی دریاچه زندگی پنج میلیون نفر در معرض تهدید قرار می‌دهد.
عیسی کلانتری امروز همزمان با سفر رئیس‌جمهور به آذربایجان غربی به عنوان هیئت دولت به میاندوآب سفر کرد و در جلسه شورای اداری این شهرستان با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: اگرچه آذربایجان غربی جزو پرآب‌ترین استان‌های کشور است و ضریب بهره‌وری از منابع آب تجدیدپذیر آن ۷۰ درصد است که در سایر مناطق اینگونه نیست با این حال بحرانی بنام دریاچه ارومیه نیز در همین جغرافیا روی داده است.
وی تصریح کرد: من در سال ۷۶ نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده بودم و خطرات آن را گوشزد رده بودم چراکه خشکی دریاچه زندگی پنج میلیون نفر در معرض تهدید قرار می‌دهد و در همین باره با دولت‌های بعدی هم مکاتباتی انجام دادم و هشدارهای زیادی داده شد
کلانتری افزود: با خشک شدن دریاچه ارومیه و با توجه به تغییرات اقلیم و درجه حرارت معلوم نیست از نظر ژنتیکی چه اتفاق بیافتد چراکه ما به عنوان مدیران کشور و شهروندان با منابع آبی خود درست رفتار نکرده و بهره‌برداری بی‌رویه از آب‌های سطحی و غیر سطحی در اغلب نقاط کشور مشکل ایجاد کرده است.
وی کاشت چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: پر آب بر بودن چغندرقند به معنی فروش آب و از دست دادن آن است و بهره‌ای جز آن ندارد.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان فقط در سه سال و نیم گذشته برای احیا دریاچه ارومیه هزینه شده و همزمان موضوع احداث خط لوله دوم انتقال آب از زرینه رود میاندوآب به تبریز نیز لغو شده است چرا که دیگر امکان از دست دادن حق آبه دریاچه ارومیه وجود ندارد.
وی رشد بی‌رویه اراضی تحت کشت کشاورزی سنتی را مورد انتقاد قرار داد و افزود: در این زمینه مصوبات دولت به خوبی پیاده‌سازی و اجرایی نشده که گزارش آن به ریاست محترم جمهور ارسال شده است.
وی گفت: با وجود تأخیر ۱٫۵ ساله در برنامه‌ها امیدواریم در افق احیای دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیک در سال ۱۴۰۶ دست پیدا کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز