روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 1
  • 22
  • 654
  • 999,224
تاثیر داروی دیابت در کاهش علائم آلزایمر

طبق نتایج یک تحقیق جدید، بیماران آلزایمری که داروهای دیابت مصرف می کنند در مقایسه با بیماران مشابه که این داروها را مصرف نمی کنند دارای علائم کمتر زوال عقل در مغزشان هستند.
مطالعه محققان نشان داد افرادی که داروهای دیابت مصرف می کنند دارای ناهنجاری های کمتری در عروق خونی نازک مغزشان و فعالیت ناهنجار ژن شان هستند.
«وهرام هاروتونیان»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی در این باره می گوید: «نتایج این مطالعه بسیار مهم است چراکه چشم انداز جدیدی از درمان بیماری آلزایمر را در اختیار ما می گذارد.»
مطالعات اولیه بر روی بافت مغز نشان داد مغز افراد مبتلا به آلزایمر و دیابت در مقایسه با مغز افراد آلزایمری فاقد دیابت دارای ضایعات کمتری به دلیل آلزایمر است.
به گفته محققان، نتایج این مطالعه نشان می دهد که بین سلامت مغز و قلب و عروق رابطه وجود دارد.
محققان با بررسی عروق خونی نازک مغز افراد آلزایمری مبتلا به دیابت و افراد آلزایمری فاقد دیابت و تمرکز بر تغییرات ایجادشده در برخی از نشانگرهای ژنتیکی مرتبط با سیگنال دهی مناسب مغز دریافتند میزان حدود نیمی از این نشانگرها در بافت و عروق مغزی بیمارانی که همزمان مبتلا به آلزایمر و دیابت بودند کمتر بود.
این یافته ها نشان می دهد داروهای دیابت تاثیر حفاظتی بر مغز بیماران آلزایمری دارند که می تواند منجر به یافتن درمان های موثری شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز