روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تاثیر روابط دوستانه در پیشگیری از دیابت

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد دوستان می‌توانند مانع بزرگی برای ابتلا به بیماری دیابت نوع دو باشند.
در این مطالعه که روی نزدیک به ۳۰۰۰ فرد میانسال در هلند انجام گرفت مشخص شد افرادی که با ۱۰ تا ۱۲ نفر رابطه اجتماعی دارند، نسبت به افرادی که تنها ۷ تا ۸ دوست صمیمی دارند کمتر احتمال دارد دچار دیابت نوع دو شوند.
در این بررسی آمده است هر کاهشی که در تعداد اعضای یک شبکه و رابطه اجتماعی رخ می‌دهد خطر ابتلا به دیابت نوع دو، ۵ تا ۱۲ درصد افزایش می‌یابد.متخصصان هلندی همچنین دریافتند مردانی که به تنهایی زندگی می‌کنند بیشتر احتمال دارد دچار بیماری دیابت نوع دو شوند در حالی که تنهایی زندگی کردن در زنان تاثیری روی بیماری قند خون آنان ندارد.
کارشناس ارشد این مطالعه گفت: وسیع‌تر بودن شبکه‌ها و روابط اجتماعی تاثیر حائز اهمیتی بر سبک زندگی فرد دارد. در واقع بزرگتر بودن این شبکه‌ها و پیوندها به معنی دسترسی بیشتر به حمایت‌های اجتماعی در زمان مورد نیاز است. همچنین افراد روابط بیشتری در بیرون از منزل دارند و در نتیجه به لحاظ اجتماعی فعال‌تر هستند. علاوه بر این، این شرایط باعث می‌شود سبک زندگی فرد بهبود پیدا کند، غذای سالم‌تری مصرف کند و از نظر جسمی فعال‌تر باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز