روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 781
  • 889
  • 993,812
تاثیر مصرف لبنیات قبل از خواب

مطالعه‌ی جدیدی که در مجله‌ی انگلیسی Nutrition چاپ شده، کشف کرده است که مصرف ۳۰ گرم پروتئین کامل، شامل پنیر خانگی، ۳۰ دقیقه قبل از خواب تاثیرات مثبتی بر روی کیفیت ماهیچه‌ها، سوخت و ساز بدن و به طور کل، بر روی سلامتی دارد. این مطالعه به راهنمایی دانشمندان، اولین مطالعه‌ در زمینه‌ی تغذیه است که در آن شرکت‌کنندگان یک غذای کامل را بدون استفاده از مکمل‌ها، مصرف کرده‌اند.
دکتر «مایکل اورمزبی» به‌عنوان نویسنده‌ی اصلی از دانشگاه ایالتی فلوریدا و دانشگاه کوازولو ناتال، می‌گوید: «تا کنون ما فرض کرده بودیم که غذاهای کامل نیز، مانند پروتئین مکمل عمل می‌کنند، ولی هیچگونه شواهدی در این زمینه نداشتیم. تحقیق ما کار مهمی بوده است، چرا که نشان می‌دهد غذاهای کامل نیز مانند مکمل‌های پروتئینی عمل می‌کنند و انتخاب‌هایی را برای تغذیه‌ی قبل از خواب به مردم ارائه می‌دهند که فراتر از پودرهای مکمل و بطری‌های مخلوط مواد مغذی است.»
این مطالعه بر روی ۱۰ زن جوان، با متوسط سنی ۲۳ سال انجام شده است. به گفته‌ی محققین، شرکت کنندگان در ساعت ۶ عصر، برای اقامت در آزمایشگاه دعوت شدند. حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از زمان معمول خواب، پنیر خانگی شامل پروتئین شیر، مصرف کردند؛ ۳۰ گرم پروتئین، ۱۰ گرم کربوهیدرات و بدون چربی و پس از آن، تحت اندازه‌گیری مصرف انرژی در حالت استراحت «REE» قرار گرفتند.پس از بیدار شدن در ساعت ۵ تا ۸ صبح، REE شرکت‌کنندگان مجدداً اندازه‌گیری و میزان اشتهای آن‌ها نیز ثبت شد. دکتر اورمزبی و دیگر نویسندگان همکار وی به طور ویژه می‌خواستند ببینند که آیا پنیر خانگی، می‌تواند بر روی نرخ سوخت و ساز بدن و احیای ماهیچه‌ها، تاثیر داشته باشد؟
«سامانتا لیه»، فارغ‌التحصیل دانشگاه ایالتی فلوریدا و متخصص تغذیه‌ی کنونی نیروی هوایی، می‌گوید: «در حالی که مکمل‌های پروتئینی قطعاً جایگاه خود را دارند، گردآوری اطلاعات درباره‌ی غذاها و درک نقش آن‌ها در این وضعیت، بسیار مهم است. مانند تاثیرات کمکی و اضافی ویتامین‌ها و مواد معدنی در هنگام مصرف آن‌ها در غذاهای کاملی مثل میوه‌ها و سبزیجات، احتمالاً منابع غذای کامل نیز همین رویه را دنبال می‌کنند. ما نمی‌توانیم این مساله را به همه‌ی غذاهای کامل تعمیم دهیم؛ چرا که فقط بر روی پنیر خانگی مطالعه کرده‌ایم، ولی امیدواریم این مطالعه باعث گشوده شدن بابی برای ادامه‌ی کار بر روی دیگر غذاهای کامل، باشد.»
دکتر اورمزبی می‌گوید: «ما شروع به آزمایش دیگر انتخاب‌ها، به‌عنوان غذای قبل از خواب و مطالعات بلند مدت بیشتر کرده‌ایم، تا درباره‌ی انتخاب‌های غذایی بهینه که می‌توانند به افراد برای بهبود وضعیت پس از ورزش، بازتولید ماهیچه‌های آسیب دیده و به طور کل بهبود سلامتی کمک کنند، بیشتر یاد بگیریم. هنوز مسائل کشف نشده‌ی زیادی در این زمینه، وجود دارد.»

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز