روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 521
  • 749
  • 1,337,006
تاثیر نور مصنوعی وسایل دیجیتالی بر کاهش کیفیت خواب

محققان دریافتند نور آبی ساطع شده از وسایل دیجیتالی نظیر موبایل، تبلت یا تلویزیون در بروز بی خوابی های شایع و کیفیت پایین خواب نقش دارند. محققان دانشگاه هوستون تکزاس از شرکت کنندگان که در رده سنی ۱۷ تا ۴۲ سال بودند به مدت دو هفته خواستند تا سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب عینک های مسدودکننده طول موج کوتاه به چشم شان بزنند.
نتایج نشان داد میزان ملاتونین شبانه این افراد در حدود ۵۸ درصد افزایش یافته بود. ملاتونین ماده شیمیایی است که به بدن علامت می دهد الان موقع خواب است.
وی در ادامه می افزاید: «مهم ترین نکته این است که نور آبی در شب موجب کاهش کیفیت خواب می شود. خواب برای احیاء بسیاری از فعالیت های بدن مهم است.»نور آبی موجب تقویت هوشیاری و تنظیم ساعت درونی بدن یا ریتم شبانه روزی می شود. اما این نورهای مصنوعی موجب فعال شدن گیرنده های نور موسوم به ipRGCها می شوند که ترشح ملاتونین را متوقف می کنند.
محققان محدود کردن مدت زمان استفاده از این وسایل، بکارگیری از فیلترهای صفحه نمایش، استفاده از عینک های کامپیوتر که نور آبی را مسدود می کنند یا استفاده از لنزهای ضدانعکاسی را برای تعدیل تاثیرات ناشی از نورآبی در شب توصیه می کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز