تاجر مسلکی ترامپ

این گزاره بارها و بارها از سوی تحلیلگران نزدیک به کاخ سفید مطرح شده است که ترامپ تخصصی تاجر مسلک دارد و برای او اقتصاد آمریکا و البته منافع اقتصادی خودش از همه چیز و همه کس مهم تر است . در واقع باید گفت محور تمامی تصمیمات ترامپ موضوعات اقتصادی است هرچند گاهی مجبور می شود برای پوشاندن اهداف خود در پس پرده ، از رنگ و لعاب استراتژیک و یا سیاسی هم استفاده نماید.
کمتر کسی سفر جان بولتون مشاور محبوب ترامپ به اسرائیل در چند روز گذشته را از این منظر تحلیل میکرد چرا که باورش کمی سخت است که کسی بگوید ، ترامپ هیچ علاقه ذاتی به اسرائیل و یا دولت یهود و … ندارد. اما مقاله القدس العربی که از منابع آگاه موضوع فلسطین به شمار می آید تا حدود زیادی این گزاره را به اثبات نزدیک تر نمود که حتی اسرائیل هم برای ترامپ چیزی جز فرصت اخاذی اقتصادی از منطقه خاوریمانه نبوده و نیست .
در گزارشی که با ترجمه موسوی به فارسی برگردانده شده است می خوانیم، اخبار به بیرون درز کرده از مذاکرات جان بولتون مشاور امنیت ملی امریکا با رهبران اسرائیل در تل آویو حاکی از آن است که هدف اصلی بولتون از این سفر هشدار به طرف اسرائیلی بر سر روابطش با چین است و موضوع سوریه و عقب نشینی نیروهای امریکایی از این کشور در وهله دوم قرار دارد.
این در حالی است که طرف اسرائیلی تلاش می کرد در این دیدار امریکا را ترغیب کند که تسلط اسرائیل بر بلندی های جولان اشغالی را به رسمیت بشناسد. بالاتر از این همچنانکه می دانیم شرایط زمانی این سفر مصادف است با خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه. خروجی که موجب نگرانی شدید اسرائیل شده است چرا که ترامپ قبل از خروج رسما گفته : سوریه را دادم به ترکیه و روسیه و ایران تا هرچه میخواهند در آنجا انجام دهند. این جمله یقینا به مذاق نگاه های امنیتی اسرائیل خوش نیامده است اما آنها چنان از بابت طرح انتقال پایتخت آمریکا به قدس ، مست ترامپ شده بودند که در برابر این تصمیم رییس جمهور امریکا امکان واکنش مناسب نداشته اند.
اما موضوع سفر بولتون به اسرائیل ، کاملا موضوعی متفاوت بوده است. چرا که آمریکا در حال یک جنگ تجاری با چین قرار دارد و در حالیکه شرکت های چینی در بیشتر صندوق های بازنشستگی اسرائیل سرمایه گذاری کرده اند، موجب نگرانی آمریکا می شود . آمریکا رسما این سرمایه گذاری ها را خللی خطرناک نه تنها برای آن مراکز بلکه برای خود اسرائیل می داند و از این روی است که ترامپ ، بولتون را مامور کرده است تا به اسرائیلی ها اعلام کند، حد و حدود روابط تجاری با چین را بداند و از خطوط قرمز آمریکا تجاوز نکند.
با این اوصاف به خوبی میتوان با مسلک تجاری ترامپ آشنا شد که چگونه همه مناسبات و معادلات سیاسی و اجتماعی آمریکا را با موضوعی بنام اقتصاد و منافع اقتصادی آمریکا تنظیم مینماید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از