روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 197
  • 843
  • 1,352,670
تاوان زیاندهی صندوق بیمه را کشاورزان ایلخچی می پردازند

جلال حق شناس
از آنجایی که کشاورزان از قشر زحمتکش و از تولیدکنندگان اصلی محصولات کشاورزی جامعه محسوب می شوند و در تامین مواد غذایی اقشار مختلف کشور نقش بسزایی داشته و دارند و توانسته اند با تولید بعضی از محصولات کشاورزی، کشور را به خودکفائی رسانده واز خروج ارز از کشور جلوگیری کنند، که این موضوع حائز اهمیت است ولی متاسفانه این قشر تلاشگر و زحمتکش همیشه و در هرزمان با دغدغه های متعدد فکری، روحی و روانی و با مشکلات متعدد دست و پنجه نرم می‌کنند و از اقشار آسیب‌پذیرجامعه می باشند که تا به امروز توجه چندانی در رابطه با حل مشکلات رفاهی و امنیت خاطر آنها نشده است و این بی توجهی، درعدم حمایت از آنها و نبود برنامه ریزیهای دقیق جهت خرید تضمینی محصولات آنها، بیشتر به چشم می خورد.
کشاورزان از زمان کاشت تا برداشت، همیشه با دغدغه ذهنی و فکری مواجه می باشند که بعد از براشت محصول و فروش آن، آیا سودی بدست خواهند آورد یا نه؟ گاهاً مسئولین ذیربط، راهکارهایی نه چندان مناسب را برای حل قسمتی از مشکلات آنها پیش بینی می‌کنند که نه تنها کارساز نبوده، بلکه مشکلاتی را به مشکلات قبلی آنان می افزاید. کشاورزان مستحق حمایتهای اساسی از سوی مسئولین، خصوصاً مسئولین محترم جهاد کشاورزی هستند.تا آنها بتوانند با خیال راحت در فکر بالا بردن سطح کیفیت وکمیّت محصول خود باشند و راندمان تولید را بالا ببرند که این امر برای پیشرفت قطب کشاورزی بسیار مهم می باشد.
نکته قابل توجه و تعجب این است که برخی مسئولین، کشاورزان را تشویق میکنند تا مزارع خود را مقابل حوادث طبیعی برای امنیت خاطر و زندگی مطمئن بیمه کنند و قصد دارند با این کار هم از آنان حمایت کنند و هم مشکلی از دوش آنها بردارند که صد البته اگر این امر مهم اتفاق بیافتد قابل تحسین بوده و خواهد بود. ولی بعضاً نتیجه برخلاف آن مشاهده میشود. یکی از این تصمیمات که اخیراً ابلاغ شده، چند برابر کردن حق بیمه محصولات کشاورزی، بدون افزایش میزان پرداخت خسارات آنهاست که این تصمیم باعث شده اکثر کشاورزان دلسرد شده و رغبتی برای بیمه کردن محصولات خود نداشته باشند و مهلت بیمه کردن محصولات نیز رو به اتمام است و از این بابت از مسئولین صندوق بیمه کشاورزی گله‌مند هستند که چنین تصمیماتی مغایر با سیاستهای عمومی کشور در راستای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر میباشد. اگر دریافت حق بیمه با پرداخت خسارات تعادل و همخوانی داشت مشکلی بوجود نمی‌آمد اما … .
البته از شواهد امر و اظهارات بعضی از کارشناسان چنین استنباط میگردد با توجه به موقعیت جغرافیایی استان آذربایجان شرقی که جزو مناطق سردسیر کشور است و چندین سال است که از بابت سرمازدگی محصولات، صندوق بیمه مجبور به پرداخت خسارات به کشاورزان این استان و در کنار آن به کشاورزان ایلخچی شده است به بهانه زیاندهی صندوق بیمه، این حرکت نوعی تنبیه کشاورزان بوده که به نظر می رسد این تصمیم با توجه به وضعیت اقتصادی کشاورزان عزیز و جامعه منطقی نبوده چرا که به حد کافی آنها از فشارهای سنگین زندگی می نالند ولزومی ندارد این قشر زحمتکش را قربانی نجات خود کنند.و بهتر است دراین خصوص تجدید نظر گردد. و سردسیری آذربایجان نباید بهانه‌ای برای دلسرد کردن کشاورزان از بیمه نمودن محصولات خود شود. و این عمل راهکار مناسبی برای حمایت کشاورزان نمی باشد و مغایر با تاکیدات مقام معظم رهبری در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی است که کشاورزان هم یکی از تولید کنندگان مواد غذایی در کشور محسوب می شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز