روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبدیل معضل حاشیه‌نشینی به بحران امنیتی در کشور

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با انتقاد از اینکه حاشیه نشینی در برخی مناطق از مرز هشدار عبور کرده و به معضلی امنیتی تبدیل شده است، گفت: ۱۹ میلیون نفر در سکونت‌گاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.
سلمان خدادادی، در رابطه با اجرای طرح سرشماری محلات حاشیه‌نشین در اواخر شهریور ماه با همکاری وزارت کشور، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی، اظهار داشت: حاشیه‌نشینی یکی از معضلات مهم اجتماعی کشور بوده که چند دهه است با آن مواجه هستیم به گونه‌ای که در برخی کلان‌شهرها از مرز هشدار عبور کرده و به معضلی اساسی و امنیتی تبدیل شده است.
آمارهای مختلفی از تعداد حاشیه نشینان
در کشور وجود دارد
نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمارهای مختلفی از تعداد حاشیه نشینان در کشور وجود دارد، گفت: آمارها بیانگر وجود ۱۱ تا ۱۹ میلیون حاشیه‌نشین در کشور بوده البته در این آمارها اختلاف نظری وجود نداشته بلکه افراد ساکن در بافت‌های فرسوده که شرایط حاشیه‌نشینی را دارا هستند نیز جزو آمار حاشیه‌نشینان به حساب می‌آیند.
به طور خوشبینانه ۳۰ درصد جمعیت کشور در سکونت‌گاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند
وی با بیان اینکه به طور خوشبینانه ۳۰ درصد جمعیت کشور در سکونت‌گاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند، تصریح کرد: متاسفانه این سکونت‌گاه‌ها از شرایط مناسبی برای زندگی برخوردار نبوده و به گونه‌ای شرایط برای شیوع آسیب‌های اجتماعی در این سکونت‌گاه‌ها نسبت به سایر محله‌ها فراهم‌تر است.
آمار دقیقی از وضعیت محلات حاشیه نشین وجود ندارد
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه آمار دقیقی از وضعیت محلات حاشیه نشین وجود ندارد، افزود: هر چند ممکن است آمار دقیقی از وضعیت این سکونت‌گاه‌ها در دست نباشد اما به طور حتم وزارت راه و شهرسازی آماری از وضعیت این محلات دارد و بر این اساس می‌توان نسبت به ساماندهی این سکونت‌گاه‌ها اقدام کرد.
ساماندهی بهتر سکونت‌گاه‌های غیررسمی نیازمند آمار و اطلاعات دقیق و مشخص است
خدادادی ادامه داد: ساماندهی بهتر سکونت‌گاه‌های غیررسمی نیازمند آمار و اطلاعات دقیق و مشخص است و تا آمار دقیقی از این موضوع در دست نباشد برنامه‌ریزی برای این موضوع با چالش مواجه می‌شود.
نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، با انتقاد از این دولت‌ها که تاکنون نتوانسته‌اند سکونت‌گاه‌های غیررسمی را ساماندهی کنند، تصریح کرد: حاشیه نشینی معلول بوده و علل مختلفی در بروز و نمود آن مؤثر است از این رو تا برای رفع علل حاشیه‌نشینی چاره اندیشی نشود با برخورد کردن با معلول‌ها هیچ نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود.
برای مدیریت حاشیه‌نشینی ریشه‌های آن باید خشکانیده شود
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه برای مدیریت حاشیه‌نشینی ریشه‌های آن باید خشکانیده شود، گفت: بی‌توجهی به اقتصاد روستایی و مناطق محروم از جمله عوامل مؤثر در افزایش مهاجرت روستایی و به تبع آن حاشیه‌نشینی است و باید در جهت بهبود وضعیت اشتغال در مناطق روستایی و محروم برای جلوگیری از مهاجرت‌ها اقدام کرد؛ در این رابطه باید به‌گونه‌ای عمل کرد که زندگی در شهر برای روستاییان صرفه اقتصادی نداشته باشد.
حاشیه‌نشینی در دهه۴۰ شمسی بعد از اصلاحات اراضی شروع شده است
وی با بیان اینکه حاشیه نشینی در دهه۴۰ شمسی بعد از اصلاحات ارضی شروع شده، ادامه اصلاحات ارضی در دهه ۴۰ شمسی باعث شد تا بسیاری از اراضی بزرگ کشاورزی به قطعات کوچکتر تبدیل شده و در اختیار کشاورزان قرار گیرد و کشاورزانی که دیگر قادر به کار بر روی زمین‌های کوچکتر نبودند تنها در مدت ۵ سال پس از انقلاب به اصطلاح سفید شاه و ملت، تصمیم به فروش زمین‌های خود گرفتند از این رو با تصویب« نحوه انتقال اراضی واگذاری به زارعان مشمول قوانین و مقررات اصلاحات ارضی » روند فروش اراضی واگذاری به کشاورزان افزایش یافت و هجوم روستاییان آغازی برای حاشیه‌نشینی شد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: البته قبل از انقلاب که امکانات مناسبی برای زندگی در شهرها وجود نداشت روستاییان کمتر رغبتی به شهرنشینی داشتند اما متاسفانه در حال حاضر حاشیه‌نشینی از مرز هشدار گذشته است، البته در سال ۵۵ با وجود امکان بهداشتی و رفاهی مناسب نسبت جمعیت روستا‌نشین به شهرنشین در حدود ۷۰ به ۳۰ بود اما در حال حاضر با وجود برخی امکانات اولیه این عدد معکوس و نسبت جمعیت روستانشین به شهرنشین به ۳۰ به ۷۰ تغییر پیدا کرد و این معکوس شدن به دلیل عدم توجه مناسب به اقتصاد و معیشت روستایی است.
کنترل حاشیه‌نشینی مستلزم کنترل مهاجرت است
خدادادی با تاکید بر اینکه کنترل حاشیه‌نشینی مستلزم کنترل مهاجرت است، ادامه داد به طور قطع توجه به معیشت و اقتصاد روستاییان همچنین ایجاد درآمد پایدار در تثبیت جمعیت روستایی و معکوس کردن مهاجرت‌ها بسیار مؤثر است و تا زمانی که دولت نسبت به ایجاد درآمد پایدار روستاییان توجه نداشته باشد نه تنها گره‌ای از معضل حاشیه‌نشینی رفع نخواهد شد بلکه روز به روز به تعداد حاشیه‌نشین‌ها افزوده خواهد شد.
آمار دقیقی از اتباع خارجی ساکن در سکونتگاه‌های غیررسمی وجود ندارد
نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه آمار دقیقی از اتباع خارجی ساکن در سکونت‌گاه‌های غیررسمی وجود ندارد، تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد اتباع بیگانه ساکن در این سکونت‌گاه‌ها «افاغنه» هستند و تعدادی از این افراد نیز به صورت غیرمجاز در کشور ساکن هستند و به دلیل اینکه شغل مناسبی برای تامین درآمد ندارند بنابراین به اجبار سکونت‌گاه‌های غیررسمی را برای زندگی انتخاب و زمینه شیوع آسیب‌های اجتماعی در کشور را فراهم می‌کنند؛ در این رابطه لازم است وزارت کشور هر چه سریع‌تر لایحه ساماندهی اتباع بیگانه را ارائه و نسبت به ساماندهی اتباع بیگانه اقدام کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز