روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 380
  • 1,054
  • 1,354,770
تبریز۲۰۱۸ نقطه عطف گردشگری آذربایجان شرقی

رئیس شورای اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: تبریز۲۰۱۸ نقطه عطف گردشگری آذربایجان شرقی است.
غلام حسین مسعودی ریحان در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به چگونگی روند کارهای مرتبط با انتخاب کهن شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی، اظهار داشت: ۲۰۱۸ فرصتی بسیار ارزشمند و مغتنم برای بهره مندی از برکات این رویداد مهم و تبدیل پتانسیل‌ها و ظرفیت های بالقوه و بسیار بالای جای جای استان به فرصت های طلایی و تأثیر گذار در مسیر پیشرفت و توسعه همه جانبه برای تبریز و تمامی شهرستان های استان است.
وی در همین راستا ادامه داد: ۲۰۱۸ یک نقطه عطف و بزرگ ترین فرصت برای تلنگر زدن به خودمان است تا به خود بیاییم و در این حوزه جا دارد متوجه باشیم که آماده سازی زیرساخت ها فقط، احداث هتل و رستوران و… و. نیست، بلکه آماده سازی زیرساختهای فرهنگی برای گردشگران است.
رئیس شورای اسلامی استان در همین راستا با تکیه بر زلزله ۱۳۹۱ منطقه ارسباران گفت: در سال های اخیر شاهد زلزله ویرانگر در مناطق اهر، هریس و ورزقان و آسیب های جدی در این مناطق و خلل های بسیار در شریان زندگی اهالی مناطق ارسباران بوده ایم که هم اکنون به حول و قوهّ الهی، همّت جدّی مردم و مسؤولان تلاشگر نظام اسلامی، حیات دوباره به این مناطق برگشته، و شریان زندگی و بارقه های امید در مناطق اهر، هریس و ورزقان جاری شده است.
می توانیم تبریز را شهر موزه کنیم
غلام حسین مسعودی ریحان در همین راستا ادامه داد: ما می توانیم تبریز را شهر موزه کنیم و جا دارد متوجه باشیم که تبریز پتانسیلهای کافی برای تحقق این موضوع پیشنهادی را دارد. چون در دنیا، هیچ شهری نمی تواند گذشته ای همچون گذشته تبریز را داشته باشد.
وی با تکیه بر مفاخر و مشاهیر آذربایجان، طبیعت زیبا، جاذبه های بی نظیر گردشگری جنگل های ارسباران، گونه های نادر جانوری، جاذبه های گردشگری نهفته در حواشی رودخانه ارس و حتی دریاچه ارومیه متذکر شد: توسعه چندین پارامتر و شاخصه دارد و بخشی از آن، جاذبه های گردشگری فراموش شده جاده ها، مسیرهای ریلی، جاده ای، آزاد راه ها و مسیر فرودگاه ها و… است و باید مقدمات لازم برای برجسته سازی جاذبه های آن ها، کاملاً فراهم شود.
ساماندهی مشاهیر و مفاخر احیای اصالت تبریز است
غلام حسین مسعودی ریحان به عنوان عضوی از شورای اسلامی کلان شهر تبریز در راستای ساماندهی مشاهیر و مفاخر استان از شکل گیری کمیته ای مرتبط با این امر خبر داد و گفت: بسیاری از مفاخر و مشاهیر، شخصیت های تاریخی و ادبی آذربایجانی یا دفن شده در آن ناشناخته مانده اند و قبور بسیاری از آنان همچون حسین فرشی یا معلم شهید مشروطه که در انقلاب مشروطه نقش بسزایی داشتند، وضعیت مناسبی ندارد و حتی در یکی از چهار راه ها واقع شده، و به یک گودال تبدیل شده است، از این رو، وضعیت تاریخی بعضی از اماکن، گورستان ها و قبور و بررسی پیشینه تاریخی آن ها واقعاً جای تأمل و تأسف دارد و نیازمند ساماندهی است.
وی در همین راستا با بیان اینکه به نظر بنده، ساماندهی مشاهیر و مفاخر، احیای هویت و اصالت تبریز و آذربایجان است، گفت: در این راستا این کمیته در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای کلان شهر تبریز شکل گرفته، چون بنده معتقدم تبریز قابلیت های تبدیل شدن به یک شهر موزه را دارد و ما می توانیم با احیا و بازخوانی گذشته تبریز، در شأن و درخور تبریز و آذربایجان، عارفان، شاعران و شخصیت های تاریخی، ادبی، علمی آن ها و اعتقادات مردم، کارهایی را انجام دهیم و با حفظ گذشته و صیانت از هویت و اصالت مان، آن ها را به نسل های بعدی منتقل کنیم و آن ها را از داشته های دیروز و امروزمان مطلع سازیم.
رئیس شورای اسلامی استان با تکیه بر موضوع آزاد راه های تبریز – اهر – باکو و تبریز به آذربایجان بیان کرد: آزاد راه تبریز – اهر – باکو مصوّبه دولت نهم است و به هیچ وجه، امکان جابه جایی ندارد، اما با این وجود، اخیراً در جهت جابه جایی آن و تغییر این مسیر تعریف شده به مسیر نیر – سراب – اردبیل نامه ای نوشته شده، و به امضای ۶۰ نفر نیز رسیده است و این موضوع، نیازمند پیگیری و بررسی است، چون آزاد راه باکو تا ترکیه، مطالبه مردم آذربایجان و منطقه ارسباران است، چون واقعاً این موضوع، بزرگ ترین پتانسیل برای منطقه ماست و می تواند آذربایجان را از بن بست های فرهنگی و اقتصادی خارج کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز