روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 511
  • 749
  • 1,336,996
تبریز سرمست از عطر گل های بهاری

بوی شب بوها که در شهر می پیچد انگار بهار بالاخره از پس زمستانی طولانی قد برافراشته و می خواهد با ظرافت خاص خود در کوچه پس کوچه های شهر قدم بزند.
زمستان امسال آنقدر سرد و سهمگین بود که هیچکس باور نداشت تا آغاز بهار آن حجمِ برفِ انباشته در گوشه و کنار خیابان ها آب شده و زمین گرم شود.
ولی قدرت بهاران آنقدر زیاد است که آهسته آهسته با طپش های خود نوید آفتاب هایی کمی داغ تر و باران های ریز ریز شبنم وار را می دهد.
شهر هم کم کم خود را آماده ی استقبال از این میهمان مهربان می کند. هر چند سبزینگی و زنده شدن درختان با بهار باز می آیند ولی ما هم دست روی دست نمی گذاریم تا طبیعت تنها بماند و با پهن کردن فرش گلهای مختلف در گوشه گوشه ی شهر ، برای هر چه رنگین تر شدن بهار تلاش می کنیم.
مناطق مختلف تبریز هم برای استقبال از بهارِ بی نظیر به تکاپو افتاده اند و هر کدام می خواهند با طرح هایی خاص برای ایجاد فضای سبز با گلکاری های ویژه، زیبایی شناسی را به چالش بکشند.
طبق رسم هر ساله، امسال هم جعبه های بنفشه و گلدان های شب بو با شروع اسفندماه در کنار بلوارها، میدان ها، رفوژ میانی خیابان ها و… گسترده شده و کارگران زحمتکش با دستانی پر مهر، عاشقانه ریشه گلها را در دل خاک پنهان می کنند.
گلکاری های بهاره در سال های اخیر دچار تحولات بی نظیری شده که دیگر از آن طرح های کلاسیک سنتی عبور کرده و هر منطقه از شهر می خواهد با طراحی و ایجاد گلکاری های منحصر بفرد ، بهار امسال را با طراوتی دو چندان آغاز کند.
کاشت ۲۵۰ هزار جعبه از گلهای رنگین بنفشه و ۲۵۰ هزار گلدان شب بو تنها گوشه ای از برنامه ریزی سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز برای شروع بهاری دلنشین تر در تمامی مناطق تبریز است .
در این بین گلهای زینتی مختلف از جمله پامچال، نرگسی و… هم به طور گسترده در بخش های مختلفی از شهر کاشته شده است.
تبریز در بهار امسال بار دیگر لاله باران می شود. با کاشت ۱۵۰ هزار انواع پیازهای لاله در نقاط دیدنی و گردشگری تبریز از جمله پارک بزرگ ائل گلی ، امسال هم اردیبهشت ماه زیبای تبریز خودنمایی می کند. کاشت این تعداد پیاز لاله در کنار دیگر لاله های انبوه به جا مانده از سال گذشته، امسال هم جلوه شهر را در بهار، دگرگون ساخته و تصاویر بدیع از آفرینش را خلق می کند.
حالا این روزها زمستان ِ عبوس و مه آلود به نفس های آخر خود رسیده تا شکوفه ها دوباره جوانه بزنند و شهر گاهی سبز شود و گاهی به سفیدیِ شکوفه ها.
کارگران زحمتکش فضای سبز تبریز روزهاست که با دستهای خود به آرامی از لابلای جعبه بنفشه ها را جدا می کنند و در دل خاک می کارند ؛ انگار که بذر امید را با دستان خود زیر خاک دفن می کنند تا ریشه های امید و زندگی زیر زمین های شهر را فرا گیرد و آدم ها هر روز و هر شب روی زمینی پر از جریان زندگی، در آمد و رفت باشند.
هر چند همه می دانند و می دانیم که هر روزی که از نو آغاز می شود، حکم نوروز را دارد ولی ماجرای باهار انگار فرق می کند و تمام معادلات را بر هم می زند. هنوز در این بیست و سوم اسفندماه که باهاری نیامده ولی این معجزه ی پر از شگفتی چنان قدرتی دارد که نیامده تمام شهر را به تسخیر خود در آورده است.
نوروزگان جز این ترکیب رنگ ها، نسیم باهاری، ترکیب عطرهای طبیعی در فضای شهر و شکفتن شکوفه هم مگر معنا پیدا می کند؟ زندگی همین هاست انگار. همین طراوت تازه ی بهاری. همین که آدم های غمگین و دلمرده را میهمان لبخند می کند.
حالا که شهر خود را مهیای استقبال از باهار کرده ما هم یک گلدان کوچک از سنبل به معنای آمدن بهار و نشان دهنده زیبایی به خانه ببریم و کنار هفت سین نوروزی جای دهیم؛ شاید که ریشه های امید و زندگی به خانه هامان رسید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز