روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 1,234
  • 1,696
  • 1,392,095
تبریز قابلیت برگزاری تورهای ژئوتوریسم شهری را دارد

بهرام نکوئی صدری در گفت‌وگو باخبرنگاران، با اشاره به توپوگرافی تبریز و تمدن چندین هزار ساله آن گفت: لایه‌ها و رنگ‌های زمین شناسی خاص از قبیل رنگ رشته کوه عون ابن علی و حتی قنات‌ها، تالاب‌ها، دره‌ها و مناطق فسیلی بستری برای طبیعت بی‌جان هستند که می‌توان به زبان ساده و برای همه‌ی افراد با تحصیلات متفاوت، میراث زمین شناسی استان با محوریت تبریز، وقایع اتفاق افتاده در طول تاریخ و حتی دلیل ایجاد مخاطرات طبیعی از قبیل زلزله در این منطقه را برای علاقمندان تفسیر کرد و توضیح داد.
وی با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸، بیان کرد: با توجه به وجود میراث زمین شناسی غنی در تبریز می‌توان ژئوتورسیم شهری را در ۲۰۱۸ و حتی سال‌های بعد از آن به صورت پایدار و منسجم راه‌اندازی و تبریز را به عنوان مرکز ژئوتوریسم شهری به جهانیان معرفی کرد.
وی وجود مراکز تفسیر را برای راه‌اندازی تورهای ژئوتوریسم ضروری دانست و افزود: مرکز تفسیر در واقع مکانی است که با استفاده از شیوه‌ها و ابزارهای مختلف به تفسیر و رمز گشایی پدیده‌های زمین شناسی و میراث زمین‌شناسی به یک و یا چندین زبان زنده دنیا برای علاقمندان و گردشگران می‌پردازد.
این مدرس گردشگری دانشگاه ادامه داد: مراکز تفسیر مکانی پویا است که دائما بروز رسانی می‌شود تا افرادی که قبلا از آن بازدید کرده‌اند بعد از چندین سال بتوانند دوباره به این مراکز مراجعه کنند و این بار با ابزارها و شیوه‌های متفاوت تری به کسب اطلاعات بپردازند که در واقع علاوه بر درآمدزایی، زمینه گردشگری پایدار را نیز برای منطقه فراهم می‌کند.
وی اجرای نمایش عروسکی، تئاتر، پخش فیلم‌ و کارتون داستان زمین‌شناسی را از جمله شیوه‌های مورد استفاده در مرکز تفسیر دانست و گفت: هنرمندان تبریز با توانایی و خلاقیت مثال زدنی خود می‌توانند در تولید محتوا و نیز اجراهای هنری خود، کمک دست مسئولان باشند و البته در این راستا دعوت و مدیریت فعالیت‌های هنرمندان در یک محور مشخص شده نیازمند برنامه ریزی و هماهنگی است.
وی با تاکید بر اینکه برخی پدیده‌های زمین‌شناسی در اثر ساخت و ساز در زمین مدفون می‌شوند، یاد آور شد: پدیده‌های زمین‌شناسی از نظر اکولوژیکی، آموزشی و اقتصادی مهم هستند و در این راستا اگر مردم منطقه نسبت به ارزش مکان آگاهی پیدا کنند و خرد جمعی با آموزش و اطلاع رسانی افزایش یابد، مردم به طور خود جوش نسبت به این گونه آثار حساس می‌شوند و از تخریب آن جلوگیری می‌کنند.
نکوئی صدری با اشاره به اینکه قرآن کریم گردش بر روی زمین را زمینه‌ای برای علم آموزی و عبرت از عاقبت گذشتگان می‌داند، گفت: تورهای ژئوتوریسم شهری علاوه بر پرکردن اوقات فراغت افراد و غنی سازی آن، نوعی آموزش غیر رسمی است که در مورد علل به وجود آمدن پدیده‌ها و انواع آن توضیح می‌دهد و انسان نسبت به محیط اطراف خود حساس می‌کند.
وی در پایان وجود زیرساخت‌ها، احداث مراکز تفسیر و طراحی هوشمندانه آن، استفاده از ابزارهای چندرسانه‌ای و چند زبانه، برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های هنری در مورد ژئوتوریسم شهری و بررسی بازخورد برنامه‌های اجراشده را از جمله موارد ضروری در راه‌اندازی ژئوتوریسم شهری در تبریز دانست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز