روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 39
  • 933
  • 1,361,971
تبریز میزبان کنگره بین المللی نظامی گنجوی

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان آذربایجان‌ شرقی گفت: کنگره‌ ی بین المللی گرامیداشت حکیم نظامی گنجوی روز ۲۱ اسفند در تالار معلم تبریز با حضور مهمانان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.
“مسلم اورنگی” طی نشست خبری «کنگره بین المللی نظامی گنجوی» اظهار کرد:شعرا و بزرگان علمی و ادبی از منظر رهبری با عنوان ثروت ملی خطاب شده‌اند لذا در همین راستا بزرگداشت عارفِ حکیم نظامی گنجوی در تبریز برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: این کنگره ابتدا با طراحی سایت و سپس فراخوان مقاله که در سطح ملی و بین المللی آغاز به کار کرد و با استقبال مطلوبی مواجه گردید آغاز خواهد شد.
رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان به یکی از اهداف کنگره اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف کنگره، نگهداشت ثروت ملی کشور، منطقه و پاسداشت شخصیت ارزشمندی است که در حوزه‌ ی شعر و داستان سرایی منحصر به فرد است.
دبیرعلمی کنگره نظامی گنجوی تاکید کرد: نظامی گنجوی مایه‌ی وحدت و همدلی قومیت‌ ها و ملل است. استاد گنجوی میراث مشترک کشورهای اسلامی به ویژه مایه‌ ی‌ مباهات در کشورهای همجوار است.
اورنگی تصریح کرد: اساتیدی از گرجستان، مصر، عراق، هند، سوریه، ترکیه، آذربایجان، بنگلادش، پاکستان و تاجیکستان مقاله ارسال نموده‌ اند که در روز همایش مهمان تبریز خواهند بود.
در ادامه این جلسه، “ابوالفضل غنی زاده” دبیر علمی کنگره‌ ی بین المللی گنجوی اظهار کرد: باتوجه به اینکه هستی شناسی و معرفت شناسی بحث بسیار بزرگی است ولی شبهه ای در خصوص هویت نظامی گنجوی وجود دارد. در این راستا هویت، ماهیت، تابعیت سیاسی در واقع به صورت جزئی‌ تر در برگیرنده‌ ی ۱۵ عنصر در تعیین هویت می‌باشد، لذا با استناد به این عناصر می‌ توان ماهیت هویتی یک شاعر را مشخص کرد.
وی ادامه داد: فضای مجازی تغییر بزرگی در سبک زندگی، نوع مالکیت و حکمرانی ایجاد کرده همچنین یک تعداد مستند سازی‌های جعلی صورت می‌گیرد در حالی که باید بر اساس عناصر پانزده گانه ارزیابی و نتیجه گیری حاصل شود.
دبیر علمی کنگره‌ی بین المللی گنجوی گفت: لذا وقتی شخصی حرف درستی می‌زند باید ورای مرزهای هویتی باشد زیرا متعلق به تمام جامعه‌ی بشریت است، اصلی که مورد تاکید دین مبین اسلام نیز قرار دارد.
غنی‌زاده خاطر نشان ساخت: هدف بزرگ همایش بین المللی نظامی گنجوی در حقیقت یادآوری هویت اصیل گم‌شده‌ی انسان معاصر است.
وی افزود: باید ابتدا وضعیت جهان را ترسیم کنیم زیرا اکنون وضعیت مطلوبی وجود ندارد و انسان معاصر نه تنها ارتباط با خدا را از دست داده بلکه حتی نسبت به تمام دستاورهای خود نیز دلسرد شده است.
این استاد دانشگاه یاد آور شد: باید به دنبال آثاری برویم که هویت اصیل انسان را بازگو و الگو سازی نماید، الگوهایی که بتواند اصالت‌های فراموش شده‌ی الهی و فطری را یادآور شود لذا امثال نظامی‌ها را باید تبدیل به فولکولور شخصی نماییم.
دبیر علمی کنگره‌ی بین المللی گنجوی اذعان کرد: از منظر جغرافیایی تمام استان‌های کشور با ارسال مقاله در این کنگره شرکت کرده و در عرصه‌ی بین المللی نیز ۱۰ کشور خارجی به کنگره مقاله ارسال نموده‌اند.
وی ادامه داد: در مجموع یک هزار و ۱۱۷ مقاله به دبیرخانه همایش واصل گردید که از این بین ۴۷۰ مورد به مرحله‌ی داوری راه یافت و در نهایت ۶۱ مقاله پذیرفته شده در ۲ جلد به چاپ خواهد رسید.
غنی‌زاده ادامه داد: موضوع مقالات ده‌گانه منتخب چاپ شده را ادبیات، فلسفه، فقه و کلام، فرهنگ، تعلیم و تربیت، زبان شناسی، جامعه‌ شناسی، روان‌ شناسی و متن پژوهشی است.
دبیر علمی کنگره‌ی بین المللی گنجوی تاکید کرد: رتبه‌ های علمی که به همایش مقاله ارسال کرده‌ اند، اکثرا دانشیار به بالا هستند و داوران ۶۰ درصد خارج از استان و ۴۰ درصد داخل استان بوده اند.
وی تاکید کرد: پیش از برگزاری کنگره، در روز ۲۰ اسفند میزگرد علمی با حضور مهمانان خارجی برگزار خواهد شد همچنین ۳ میزگرد دیگر نیز ار طریق مرکزصداوسیمای استان در نظر گرفته شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز