روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 2
  • 389
  • 798
  • 1,333,888
تبریز و شهرهای اطراف تحت تأثیر ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه قرار دارند

معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی مطرح کرد: تبریز و شهرهای اطراف تحت تأثیر ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه قرار دارند.
حسن عباس‌نژاد در صحن علنی شورای شهر تبریز، اظهار کرد: رسوبات، کف دریاچه ارومیه را از حالت کاسه‌ای به شکل بشقابی تبدیل کرده و با کوچکترین باد، ریزگردهای دریاچه به حرکت درآمده و باعث آلودگی در شهرهای اطراف می‌شود، البته مطالعاتی در خصوص شعاع حرکتی ریزگردها انجام نشده است.
وی در خصوص عوامل آلوده کننده هوای تبریز، بیان کرد: انتقال آلودگی کشورهای صنعتی به تبریز با بادهای مدیترانه‌ای، تغییرات اقلیمی رخ داده به صورت طبیعی و تغییرات اقلیمی ناشی از تخریب محیط زیست و فعالیت صنایع مهمترین عوامل آلودگی هوای تبریز هستند.
وی با تشریح تعدادروزهای پاک، سالم و ناسالم در سال‌های ۹۵ و ۹۶، خاطرنشان کرد: روند آلودگی در سال ۹۶ از زمستان به پاییز منتقل شد که تغییرات اقلیمی در این روند موثر بود، همچنین امسال ۶۷ روز پاک، ۱۱۰ روز سالم، پنج روز ناسالم برای گروه‌های حساس، سه روز ناسالم و یک روز بسیار ناسالم در تبریز ثبت شده است.
عباس‌نژاد در خصوص اقدامات اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان برای کاهش آلودگی هوای تبریز، اظهار کرد: پایش کیفی سوخت‌های توزیعی، پایش شبانه‌روزی صنایع، توزیع سوخت‌های یورو ۴، استقرار صنایع در شعاع سه کیلومتری، استقرار واحدهای مصرف کننده سوخت مازوت در شعاع ۳۰ کیلومتری شهرها، پیگیری اجرای مصوبات دولت، الزام صنایع به استفاده از پایش آنلاین، الزام نیروگاه‌های استان به استفاده از سوخت پاک و اتصال تمامی ایستگاه‌ها به سامانه ملی پایش کیفی هوا اقدامات محیط زیست برای کاهش آلودگی هوای تبریز است.
وی با بیان اینکه متأسفانه هزینه‌ی آلودگی هوا به مردم تحمیل می‌شود، گفت: امروز محیط زیست هزینه ناشی از آلودگی هوا را به بخش‌های ایجاد کننده آلودگی تحمیل می‌کند، بر اساس مطالعات انجام شده، ۷۳ درصد آلودگی هوای تبریز به تردد وسایط نقلیه، ۲۲ درصد به صنایع و مابقی به بخش‌های دیگر بر می‌گردد.
وی تصریح کرد: صنایع آلاینده باید به شهرداری عوارض پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه پتروشیمی و پالایشگاه ذاتاً آلاینده هستند، مطرح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان به پتروشیمی و پالایشگاه تبریز به عنوان نقاط آلاینده نظارت داشته و به تازگی به فرآنیدهای منجر به آلودگی این دو مجموعه ورود کرده است. مدیران پالایشگاه و پتروشیمی تبریز در حضور دادستان تبریز تعهد دادند که ظرف دو سه سال آینده فرآنیدهای ایجاد کننده آلودگی را اصلاح کنند که تاکنون اقدامات موثر در این خصوص انجام شده و پروژ‌ه‌هایی هم در حال اجراست.
عباس‌نژاد ادامه داد: برای ۳۰۰ واحد -که پتانسیل آلودگی هوا دارند- پرونده تشکیل شده و ۱۹۲ واحد نیز اخطار دریافت کردند .
وی در رابطه با آلودگی نیروگاه تبریز نیز گفت: نیروگاه از سوخت پاک استفاده می‌کند و شیر سوخت مازوت این واحد پلمب شده است.
وی در رابطه با کنترل آلودگی پساب صنعتی صنایع غرب تبریز، گفت: انتقال پسماند صنایع به چاه، رودخانه و زمین‌های کشاورزی دارای استانداردهای خاص بوده و محیط زیست واحدهای صنعتی استان را ملزم کرده تا تصفیه خانه ایجاد کنند، البته ۷۰۰۰ واحد صنعتی در استان وجود دارد و پایش مستمر تمامی واحدها غیرممکن است.
وی با تأکید بر اینکه تمامی بیمارستان‌ها موظف به بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی هستند، گفت: سال گذشته تعدادی از بیمارستان‌ها زباله‌های بیمارستانی را بی‌خطر سازی نمی‌کردند که اکنون با پیگیری‌های محیط زیست این موضوع در تمامی بیمارستان‌ها دنبال می‌شود، همچنین مواد شیمیایی و خون آلوده نیز برای امحاء به استان‌های دیگر منتقل می‌شود. ضرورت دارد مطب پزشکان، درمانگاه‌ها، مراکز رادیولوژی و آزمایشگاه‌ها نیز زباله‌هایشان را بعد از بی‌خطرسازی دفع کنند که تحقق این امر نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌هاست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز