روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 458
  • 814
  • 1,336,194
تبلور قلم درپی تولد دوباره یک مرد

کنار پله های پارک بساط کرده و می گوید: ‘من یک نویسنده هستم و به کمک شما مردم نیازمندم’؛ برخی رهگذران هم بدون آگاهی از سرنوشت این دستفروش نگاهی به کتاب ها می اندازند و بی توجه از کنارش عبور می کنند.
عصر یک روز گرم تابستان گذرم به پارک شانوی (تئاتر) سنندج افتاد، بین همهمه رهگذران مردی مسن نگاهم را به خود جلب کرد که با چند جلد کتاب بر روی پله های پارک بساط کرده و می فروشد.
سنندج جزء شهرهایی است که در آن دستفروش ها زیادند، به گونه ای وقتی بخواهی از خیابان فرودسی این شهر عبور کنی لاجرم به علت ازدحام مردم و دستفروش ها باید از خیر پیاده رو بگذری و خطرات پیاده روی در خیابان را به جان بخری؛ اما تا بحال ندیده ام مولفی در کنار خیابان چوب حراج به اندیشه اش بگذارد.
مدتی مقابل این صحنه تامل می کنم، دوباره می گوید: من یک نویسنده هستم و به کمک شما مردم عزیز نیازمندم؛ دودل هستم که با وی صحبت کنم یا خیر، نگاهم به صورتش خیره می شود و در نهایت با لبخندش نگاهم را سوی کتاب ها سوق می دهد.
جلوتر می روم، به اسم کتاب توجه می کنم که عنوان ‘التیام جسم، روح، روان و نگاهی به دوازده گام’ را در جلد خود جای داده است؛ موضوعی که شاید بیشتر مردم را مشتاق به خواندش می کند اما این روزها آنچنان از مطالعه دور شده ایم که یاران قدیمی کنار کنج خانه ها کز کرده اند، در مقابل ویترین مغازه رنگ می بازند و در قفسه کتابخانه ها غباری از فراموشی به خود می گیرند.
در کنار کتاب ها سه پلاکارد خطاب به شهروندان شامل ‘بنده به کمک شما نیاز دارم’ ، ‘این کتاب به سئوالات مهم شما پاسخ می دهد’ و ‘خواهش می کنم برای ارتقای آگاهی خود روزی حداقل نیم ساعت مطالعه آزاد داشته باشید’ به چشم می خورد و دستفروش کتاب را که ۷۰ هزار ریال است به قیمت ۵۰ هزار ریال می فروشد.
موضوع کتاب، ارزانی آن و پلاکاردها، من را برای هم صحبتی با وی مصمم تر می کند و در جواب سئوالم که موضوع کتاب در چه موردی است؟ می گوید: موضوع اصلی آن اصول خودشناسی است و ناراحتی هایی که در روح و روان وجود دارد را التیام می بخشد و با لحظه ای مکث، ادامه می دهد: نمونه بارزش این می شود ‘به قیافه من می آید که ۲۳ سال معتاد تزریقی بوده باشم؟
خود را ف.د معرفی می کند و می گوید: امروز به لطف خودشناسی حدود ۱۲ سال و سه ماه و ۲۰ روز است که پاک هستم؛ این پاکی از کجا آمده؟ بخاطر اراده شخصی من؟ نه. من همان آدمی هستم که ۲۳ سال در اسارت اعتیاد به انواع موادمخدر بودم و هرچه سعی برای ترک می کردم موفق نمی شدم.
در جواب سئوالم چرا به نوشتن کتاب روی آورده ای؟ می گوید: اگر کتاب می خواندم و اندیشه کردن می آموختم ۲۳ سال از زندگی ام در تاریکی فرو نمی رفت و ۲۳ بار به جرایم مختلف مواد مخدر به زندان نمی افتادم که ۱۱ سال از عمرم پشت میله ندامتگاه ها سپری شود.
با خیره شدن به عابری که سیگار در دست دارد ادامه می دهد: اعتیاد را با سیگار شروع کردم و با گرایش به مشروبات الکلی، حشیش، تریاک و هروئین حدود ۲ دهه از زندگیم را تباه کردم.
**چرا مواد مختلف را مصرف می کردی؟
ج: گذشته از آسیب های جسمی مواد مخدر که هیچ تغییری در من به وجود نمی آورد، هربار که مواد جدید را تجربه می کردم از نظر روحی انگار مقداری از خلاءهای من را پر می کرد و احساس بهتری پیدا و فکر می کردم این همان چیزی است که آن را کم داشتم و به وسیله آن به شخصیتی کامل تبدیل می شوم.
**پس اعتیاد چه بدی داشت؟
ج: در نهایت این تجربه های واهی باعث تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی خانوادگی ام شد و نه تنها همزمان با اولین باری که به زندان افتادم شغلم را از دست دادم بلکه در دوران اعتیاد پنج شغل فنی مختلفی که تا سطح استادکاری تجربه کرده بودم به واسطه وابستگی به مواد مخدر، همه آن ها را نیز از دست دام.
وی ادامه داد: دیگر قادر به حفظ روابط و تعامل با دیگران نبودم و از نظر جسمی نیز نمی توانستم مسئولیت های کاری خود را انجام دهم.
وی گفت: در دوران مصرف مواد مخدر به ویژه هروئین رفتارهای ناهنجار و ضداجتماعی نیز که لازمه تامین این مواد مخرب و گران بود بیشتر می شد، به طوری که به زندان رفتن های مکرر و پی در پی برایم عادی و تقریبا جزیی از زندگی فلاکت بار و شخصیت متزلزلم شده بود.
این مولف ادامه داد: بعد از مدتی برای تهیه مواد مخدر به یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان رفتم که در حین حمل دستگیر و به ۱۰ سال زندان محکوم شدم، همان موقع با تقاضای طلاق از سوی همسرم مواجه شدم و در مدت کوتاهی تمام خانواده و فرزندانم را نیز از دست دادم.
وی افزود: پس از آزادی از زندان به خاطر طرد شدن از سوی خانواده ام و ناهنجاری های فراوان به شدت منزوی شدم به طوری که به صورت خود معرف نزد قاضی رفتم تا دوباره روانه زندان شوم؛ تا اینکه در همان زمان توسط یکی از دوستانم به یک مرکز سمزدایی روانه شدم.
وی گفت: این مرکز کمی بهتر از زندان برایم تشبیه شد و پس از اتمام دوره ترک به داخل شهر آمده و با آموزش های فردی که آنجا آموخته بودم زندگی بدون مصرف مواد مخدر را آرام آرام شروع کردم و هم اکنون مانند فردی عادی در جامعه و خانواده زندگی می کنم.
**چرا کتاب را انتخاب کردی؟
ج: اگر قبل از این سال ها نسبت به خود و توانایی هایم خودباوری عمیق داشتم بدون شک کارم به اعتیاد کشیده نمی شد و هم اکنون نیز قبل از هرچیز گرفتارشدگان در دام اعتیاد را به خودشناسی و باور توانایی هایشان دعوت می کنم.
**از کی نوشتن را شروع کردی؟
ج: نوشتن را چند سال پس از پاکی شروع کرده ام و امروز چاپ دوم اولین کتابم را در کنار خیابان ها می فروشم تا خرید مردم امیدی برای تمام کردن دومین کتابم که در همین موضوع است باشد؛ به اشتراک گذاشتن تجربه های دوران اعتیاد و لحظه های شیرین پاکی نیز از دیگر اهدافم برای نوشتن است.
**روزی سرنوشت خود را می نویسید؟
ج: در مقدمه کتاب التیام جسم، روح، روان و نگاهی به ۱۲ گام به صورت کوتاه به سرنوشت زندگی ام اشاره کرده ام و شاید روزی هم تمام آن را در قالب یک کتاب منتشر کنم.
**استقبال مردم از خرید کتاب چطور است؟
ج: امروز خوب است، توانسته ام حدود ۱۰ جلد بفروشم؛ اما همیشه این طور نیست.
**زندگی خود قبل از پاکی را چگونه تعریف می کنید؟
ج: به دنیا نیامده بودم.
**تعریفتان برای دوران پس از پاکی چیست؟
ج: دقیقا روزی که ترک کرده ام متولد شده ام.
چه حرفی دارید؟
ج: ۱۲ سال و سه ماه و ۲۰ روز از تولدم می گذرد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان درباره این کتاب معتقد است: این اثر دریچه ای تازه با دیدگاهی نوین به توانایی ها و اراده درونی انسان برای گام نهادن به زندگی دوباره و تحقق یافتن امیدها و آرزوهای یک انسان شکست ناپذیر با کوله باری از دردها، رنج ها، شکست ها و سرخوردگی ها است.
محمد سلیم کریمی افزود: مولف این کتاب در زندگی شخصی خود نشان داده، در سخت ترین شرایط نباید ناامید شد چون انسان توامندترین و بااراده ترین مخلوق در کره خاکی بوده و تاریخ نشان داده است می توان با ایمان و اراده ای قوی برای نجات و بقای زندگی دوباره به پا خواست و پیروز شد.
به گفته وی، اعتیاد به عنوان یک بیماری کُشنده فردی و در نهایت آسیب بزرگ اجتماعی، توانایی و استعدادهای نشکفته فراوانی را دود و فرزندان بیشماری را از محبت و عشق والدین محروم می کند اما لازم است، تمامی افراد جامعه با پذیرش افراد نجات یافته از دام اعتیاد زمینه رشد دوباره به آنان اعطا کنند.
وی افزود: این مولف توانسته است در ۱۲ سال گذشته به عهد پاکی خود پایبند باشد اما بدون شک اگر از سوی خانواده و افراد جامعه پذیرش نمی شد امروز نمی توانست اندیشه خود را در قالب یک کتاب به تحریر بیاورد.
کتاب التیام جسم، روح، روان و نگاهی به دوازده گام به قلم ‘ف.د’ در ۱۰۶ صفحه توسط انتشارات ژیار سنندج به رشته تحریر در آمده است؛ چاپ اول این کتاب در سال ۹۵ به زیور تبع آراسته شده و دومین چاپ آن نیز بهار سال ۱۳۹۶ در یک هزار نسخه به چاپ رسیده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز