روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبیین مفهومی نقش مدیریت شهری در مدیریت ریسک و کاهش اثرات حوادث و سوانح طبیعی

بنابراین، برای ایجاد ساختاری مناسب در شهرهای کشورهای حادثه خیز جهان در امر مدیریت بحران، در ۱۸ مارس ۲۰۱۵ مصادف با ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۳ در شهر سندای ژاپن از سال ۲۰۱۵ لغایت ۲۰۳۰ با
چهار اولویت:
الف) پایش و درک بهتر ریسک
ب) تقویت مدیریت ریسک سانحه
ج)سرمایه گذاری بیشتر در کاهش ریسک سانحه
د) پاسخ مناسب تر و کاربرد اصول بازسازی بهتر تا رسیدن به بازتوانی مورد تأکید قرار گرفت که اهداف هفتگانه تعریفی آن سند عبات است از:
۱)کاهش معنی دار در مرگ و میر در سوانح در جهان
۲)کاهش معنی دار در تعداد نفوس در معرض آسیب
۳)کاهش خسارت های اقتصادی متناسب با تولید ناخالص داخلی
۴)کاهش معنی دار خسارت به تاسیسات زیر بنایی و خدمت رسانی پایه «اعم از تاسیسات آموزشی و بهداشتی»
۵) افزایش تعداد کشورها و ملت های دارای راهبردهای محلی کاهش ریسک سانحه تا سال ٢٠٢٠
۶) توسعه همکاری های بین المللی و افزایش دسترسی و توسعه سامانه های هشدار پیش هنگام مخاطرات مختلف و چندگانه
۷) سامانه های برآورد و اطلاع رسانی ریسک سانحه تدوین شد.
حال با چنین رویکردی، هر گونه مناسبت های ملی و بین المللی فرصتی است طلایی تا موضوع پیش بینی، پیشگیری و آمادگی به عنوان ابزاری موثر جهت تقلیل اثرات سوانح و بلایای طبیعی، در کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. طی چند سال اخیر شهرداری های شهرهای بزرگ (تهران، تبریز، مشهد، اصفهان و …) بر اساس دستورالعمل اجرایی ابلاغی توسط سازمان مدیریت بحران کشور با شعار ارتقای فرهنگ ایمنی شهروندان، کاهش خطرپذیری در مناطق شهری، تاب آوری و برگشت پذیری شهرها، هفته ی کاهش اثرات سوانح و بلای طبیعی را برگزار می نمایند؛ همچنین در جهت ایمن سازی شهرها در برابر حوادث و سوانح مدیریت شهری، نگرشی نو در ایمن سازی فضاهای شهری، مقاوم سازی و ساخت مقاوم، بهسازی بافت های فرسوده و اسکان غیررسمی را سرلوحه وظایف خود قرار داده است چراکه مدیریت شهری ناگزیر است برای کاهش اثرات بلایای طبیعی در شهرها، از کارآیی بسیار بالایی برخوردار بوده و آن را با گذشت زمان افزایش دهد. نا گفته نماند که استفاده از تجربیات سایر کشورها که در این زمینه صاحب تجربه اند می تواند در پاره ای از موارد راه گشای امور باشد. کشورهایی که با تلاش های فراوان علمی و عملی و با همگام سازی نهادهای علمی و اجرایی، شهرهای خود را به استانداردهای قابل توجه از تاب آوری نزدیک نموده اند.
بنابراین به منظور ترویج فرهنگ پیشگیری و آمادگی و افزایش تاب آوری شهرهای ایران به ویژه کلانشهرهای کشور در برابر انواع سوانح و حوادث بالقوه و بالفعل، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور، ۵ دی ماه به عنوان روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نام گذاری شده است که همه ساله توسط سازمانها و نهادهای کشور از جمله شهرداری ها برنامه های پیشگیری و آمادگی در زمینه ارتقاء آگاهی و افزایش توان شهروندان در مواجهه با حوادث و سوانح برگزار گرددد. شاید تنها فرصت مغتنم باشد برای یادآوری نتایج حوادث و سوانح گذشته هم برای مسئولین و هم برای مردم تا از این طریق با ایجاد زمینه همکاری و مشارکت دو سویه نسبت به ایمن سازی جامعه سعی و تلاش گردد. پایان

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز