تجارت آسان از خوی تا ترکیه

خوی بعنوان دومین شهرستان بزرگ آذربایجان غربی در شمال غربی کشور ایران قرار دارد و بعنوان نزدیکترین مسیر ارتباطی ریلی و زمینی کشور به ترکیه و اروپا محسوب می شود. بازگشایی مرز رازی در سال ۱۳۹۰ امیدهای تازه و فرصت های تجاری و اقتصادی ارزشمندی را نصیب استان نمود بطوریکه روسای دو کشور ایران و ترکیه همواره بر افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی تا سقف ۳۰ میلیارد دلار تاکید دارند.از دیدگاه کارشناسان خوی می تواند با تکمیل زیر ساخت های ریلی و هوایی ، راه ها، حوزه های گردشگری وبیمارستانی نقش بسیار مهمی در مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و ترکیه ایفا کند .
عابدی فرماندار خوی اظهار کرد : در حوزه بیمارستانی با تکمیل ۳ بیمارستان تامین اجتماعی ، امام خمینی و آیت الله خویی این شهرستان در حال تبدیل شدن به قطب بیمارستانی کشور است . انتظار می رود این بیمارستان ها تاپایان سال جاری به بهره برداری برسند .
سیدتقی کبیری نماینده مردم خوی در مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد : منطقه ویژه اقتصادی خوی و منطقه ویژه کشاورزی چایپاره در کمسیون اقتصادی مجلس تصویب شده است که در روزهای آینده برای تصویب به صحن علنی مجلس می رود .
وی از تلاش برای تبدیل خوی به منطقه آزاد تجاری خبر داد و گفت : تلاش ها و جلسات هماهنگی مستمری در این خصوص صورت گرفته است که انتظار می رود به توجه جایگاه ویژه و موقعیت فوق العاده خوی در منطقه این مهم نیز تحقق یابد .
نماینده خوی احداث پایانه بزرگ مسافری و تجاری خوی _ رازی را نشان از اهمیت مسیر تجاری به کشور ترکیه و اروپا عنوان و گفت : بی شک در رونق اقتصادی و تجاری در انتظار مردم این مناطق است .
افشین سلیمانی رئیس اداره مسکن و شهرسازی خوی اظهار کرد : در حوزه های راه های مواصلاتی خوی اقدامات ارزشمندی انجام شده است . از محور مواصلاتی خوی_ تبریز از قسمت سه راهی ایواوغلی جاده در حال دوبانده شدن است که تاپایان سال جاری تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید .جاده مهم خوی رازی هم در روزهای آینده به پیمانکار واجد شرایط واگذار خواهد شد تا شاهد اجرای فازاول این پروژه با اعتبار ۵۰ میلیارد تومان باشیم .
سیلمانی از تلاش های مسئولین کشوری ، استانی ، شهرستانی و نماینده مردم خوی در حل مشکلات راه های مواصلاتی خوی تشکر و قدردانی کرد .
حسین فرسادی از تجار تبریزی اظهار کرد : در صورت تکمیل جاده خوی _ رازی تجار تبریزی بخاطر کوتاهی و امنیت مسیر علاقمند هستند ازاین محور تجارت خودشان را با ترکیه و کشورهای اروپایی انجام دهند .
وی شهر خوی را از شهرهای مهم استراتژیک در منطقه عنوان کرد .
با توجه به تلاش های صورت گرفته در تکمیل زیر ساخت های تجاری ، اقتصادی ، مواصلاتی و بیمارستانی و گردشگری خوی انتظار می رود که مسئولین کشوری بیش از پیش مردم و مسئولین خوی را در رسیدن به این هدف اقتصادی و تجاری مهم در راستای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و تولید یاری و کمک نمایند .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از