روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تحرک فضای فرهنگی نیازمند مشارکت بخش خصوصی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: ایجاد تحرک در فضای فرهنگی استان نیازمند حمایت دولت و مشارکت بخش خصوصی است.
محمد محمدپور با بیان اینکه اعتبارهای فرهنگی این اداره کل جوابگوی فعالیت های حوزه های مختلف فرهنگی و هنری استان نیست، افزود: اعتبارهای فرهنگی استان در سال ۹۷ با وجود ۳ برابر شدن به ۱۰ میلیارد ریال رسیده که این اعتبار خیلی پایین تر از کف نیاز استان برای ایجاد تحرک در این حوزه است.
وی با اشاره به اینکه ۱۰۰ انجمن فعال در ۳۶ حوزه فرهنگی و هنری تحت پوشش این اداره کل است، گفت: با این اعتبار اندک باید از آن ها حمایت کرد و اگر اعتبارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نباشد فعالیت های فرهنگی و هنری استان زمین گیر می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تمامی مجتمع های فرهنگی استان در حال استهلاک است، یادآوری کرد: نگهداری و جلوگیری از استهلاک این مجتمع ها در شهرستان ها به ۱۵۰ تا ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.
محمدپور ادامه داد: حوزه فرهنگ و هنر می تواند پشتوانه حوزه اقتصادی باشد ولی نظام بودجه ریزی از این حوزه غافل بوده در حالی که این حوزه زاینده و ثروت خیز است.
وی با اشاره به اینکه گردش مالی سالانه دنیا در حوزه صنایع فرهنگی یک هزار میلیارد دلار است، گفت: گردش مالی کشور ما در این حوزه به صورت تقریبی صفر است و برای درآمدزایی آن باید بسترسازی شود.
محمدپور با بیان اینکه در حوزه کشاورزی دولت با خرید تضمینی از کشاورزان برای تولید محصولات راهبردی حمایت می کند، اظهار داشت: در صورت حمایت دولت از هنرمندان، تولید کنندگان، فیلم سازان، اهالی مطبوعات، ناشران و نویسندگان کالای فرهنگی مورد نیاز در بخش داخلی و خارجی تولید می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز اعلام کرد: با وجود مشکلات موجود بر سر راه آن، این نمایشگاه امسال نیز از ۲۹ مهر تا ۴ آبان برگزار می شود.
محمدپور ادامه داد: با توجه به تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری آذربایجان شرقی قرار بود ۵۰ درصد هزینه نمایشگاه را استان پرداخت کند که تاکنون ۵ میلیارد ریال و کمتر از نیمی از آن تامین شده است.
وی با بیان اینکه وزارتخانه به تعهد خود عمل کرده است، گفت: تلاش می شود از محل صرفه جویی و سایر منابع، کسری رقم برگزاری نمایشگاه تامین شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به افزایش تعداد ناشران داخلی و خارجی شرکت کننده در این نمایشگاه اظهار داشت: در سال گذشته از پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز حدود ۸۰۰ هزار نفر بازدید کردند و میزان فروش آن حدود ۶۵ میلیارد ریال بود.
محمدپور افزود: با توجه به میزان فروش نمایشگاه بین المللی تبریز این نمایشگاه برای ناشران حوزه اقتصادی تعریف شده و بعد از نمایشگاه تهران دومین نمایشگاه کشور محسوب می شود.
وی با بیان اینکه برپایی این نمایشگاه به مطالبه مردمی، موسسه های آموزشی و مراکز دانشگاهی تبدیل شده است، گفت: امسال ۲۵ هزار متر مربع فضای سرپوشیده در اختیار ناشران قرار گرفته و توزیع بن کتاب از طریق اینترنت آغاز شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز