تحریم های کنونی ضدایرانی سخت تر از سال های ۲۰۱۲تا ۲۰۱۵ نیست

تارنمای اندیشکده نیویورکر به نقل از کنت کاتزمن کارشناس مسائل ایران در «مرکز پژوهشی کنگره» نوشت:تاثیر بازگشت تمام تحریم ها تا ماه نوامبر موضوع قابل ملاحظه ای خواهد بود، اما فلج کننده تر از تحریم های بین سال های ۲۰۱۲-۲۰۱۵ نخواهد بود.
به گزارش این تارنما در گزارشی ادامه داد: بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، گام دوم از سه مرحله طراحی شده برای فشار آوردن به جمهوری اسلامی است تا در نهایت یا این کشور را وارد توافق جدیدی برای توقف برنامه هسته ای کند یا با انزوای اقتصادی روبرو کند. اولین گام خروج آمریکا از توافق هسته ای بود و گام آخر نیز اعمال تحریم های صادرات نفتی ایران در ۴ نوامبر (۱۳ آبان) است که به منظور به صفر رساندن مشارکت ایران در بازار جهانی انرژی طراحی شده است.
کاتزمن کارشناس مسائل ایران در «مرکز پژوهشی کنگره» گفت : به محض اینکه دولت آمریکا خروج از توافق هسته ای را اعلام کرد، شرکت های سراسر جهان از بازار ایران خارج شدند.
وی افزود: تاثیر بازگشت تمام تحریم ها تا ماه نوامبر موضوع قابل ملاحظه ای خواهد بود، اما فلج کننده تر از تحریم های بین سال های ۲۰۱۲-۲۰۱۵ نخواهد بود، آن زمان تمام کشورها در سراسر جهان با تحریم های آمریکا همسو بودند.اقتصاد ایران شاید لطمه بخورد یا حتی با رکود جزئی مواجه شود اما قادر خواهد بود تا به کامیابی برسد.
نیویورکر ادامه داد: ترامپ در بیانیه خود اعلام کرد که سیاست آمریکا مبتنی بر ارزیابی تیزبینانه درباره رفتار ایران در سراسر دنیاست و از همه ملت ها می خواهد تا تلاش کنند که ایران تنها با یک انتخاب روبرو باشد؛ یا رفتار تهدید آمیز و بی ثبات کننده خود را تغییر دهد و به اقتصاد جهانی باز گردد یا مسیر انزوای اقتصادی را در پیش بگیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از