روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 680
  • 771
  • 1,434,316
تحصیلکرده‌ها قربانی کلاهبرداران مجازی

بررسی آمارهای جهانی نشان می‌دهد برای کلاهبرداری در فضای مجازی که گونه‌های متعددی را نیز شامل می‌شود، فرد کلاهبردار نیاز به‌مهارت و هوش بالایی ندارد.
یکی از معمول‌ترین انواع کلاهبرداری‌های اینترنتی «فیشینگ» است؛ روشی که در آن، فرد کلاهبردار، با طراحی صفحات پرداخت مالی مشابه با درگاه‌های پرداخت بانکی اطلاعات پرداخت حساب بانکی، قربانیان خود را به دام می‌اندازد. این نوع کلاهبرداری به هوش مافوق بشری نیاز ندارد و تنها از دانش پایین قربانیان در فضای مجازی استفاده می‌کند.
چندی پیش، سردار «کمال هادیانفر» رئیس پلیس فتای ناجا، از برداشت غیرمجاز به‌عنوان بیشترین جرایم در فضای مجازی نام برد و گفت که در این رابطه، هماهنگی‌هایی با دادستانی و بانک مرکزی صورت گرفته تا بانک‌ها، رمزهای یک بار مصرف را در اختیار کاربران قرار دهند.
مهارت استفاده از فضای مجازی نه تنها با تحصیلات و هوش افراد بلکه با مدت زمان حضور فرد در این فضا نیز رابطه مستقیم ندارد؛ زیرا این مهارت اکتسابی و پیش نیاز ورود به فضای مجازی بخصوص شبکه‌های اجتماعی است، طی مشاهدات فراوان در سال‌های اخیر مالباختگان با تحصیلات عالی و جایگاه اجتماعی بالا مورد سوءاستفاده کلاهبرداران فضای مجازی قرار گرفتند، حتی در برخی موارد افرادی که مدت‌ها در این فضا به فعالیت پرداخته بودند نیز طعمه کلاهبرداران شدند.
علیرغم آموزش‌های فراوان در مطبوعات و رسانه‌ها باز هم شاهد افزایش سالانه کلاهبرداری در فضای مجازی هستیم در این امر می‌توان متهمان ردیف اول را نبود آموزش‌های جذاب بصری و اتکای افراد به تحصیلات و سوابق خود در این فضا دانست. در صورتی که می‌توان با رعایت نکات ساده‌ای از سودجویی کلاهبرداران جلوگیری کرد.
برای پیشگیری از سرقت اطلاعات بانکی خود نخستین اصلی که باید رعایت کرد، این است که نباید به سایت‌های فاقد «نماد اعتماد (E namad)» یا آدرس درگاه‌های ارسالی افراد ناشناس در شبکه‌های اجتماعی اعتماد کرد؛ (نماد اعتماد، از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، بعد از احراز هویت مالک سایت صادر می‌شود) برای اطمینان از صحت درگاه مورد نظر باید به آدرس اینترنتی درگاه توجه ویژه‌ای کرد که به‌عبارت «shaparak.ir» ختم شود و از پروتکل امن «https» استفاده کند که این پروتکل با رنگ سبز در مرورگرهای اینترنتی مشخص می‌شود. همچنین هنگام پرداخت‌های اینترنتی توجه داشته باشید از شبکه‌های محلی و وای فای (WIFI) شناخته شده استفاده کنید و به فیلترشکن متصل نباشید. مدیران رسانه‌ها باید توجه ویژه‌ای به تغییر نوع آموزش این مهارت‌ها داشته باشند زیرا شواهد و آمارهای منتشر شده از سوی پلیس نشان می‌دهد جرایم رایانه‌ای افزایش قابل توجهی داشته و آموزش‌های گذشته لازم و کافی نبوده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز