روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 1,220
  • 1,696
  • 1,392,081
تحصیل ۴۰۰ هزار دانش آموز و دانشجوی افغان در کشور

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل با اشاره به تلاش گروه های تروریستی برای جلوگیری از بازگشت وضعیت عادی به افغانستان تاکید کرد، همکاری با دولت وحدت ملی افغانستان، تقویت همکاری های دو جانبه و حفظ امنیت این کشور اولویت مهم جمهوری اسلامی ایران است.
«غلامحسین دهقانی» سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست مجمع عمومی این سازمان که به منظور بررسی وضعیت افغانستان برگزار شد با اشاره به دامنه نا امنی ها و بی ثباتی ها در این کشور، هدف گروه های تروریستی نظیر طالبان و داعش در افغانستان را جلوگیری از بازگشت این کشور به وضعیت طبیعی و قرار گرفتن در مسیر صلح و توسعه دانست.
دهقانی با اشاره به حملات وحشیانه گروه های تروریستی در افغانستان در سال گذشته، به بمب گذاری دوم مرداد سال جاری در جریان یک تظاهرات مسالمت آمیز در کابل که به کشته شدن ده ها نفر از اقلیت هزاره منجر شد، اشاره کرد و آن را خونبارترین حادثه افغانستان پس از سال ۲۰۰۱ نامید.
وی ضمن هشدار نسبت به قدرت گرفتن گروه داعش و طیف دیگری از سازمان های تروریستی، از قبیل حرکت اسلامی ازبکستان (در شمال) و جنبش اسلامی ترکستان شرقی، به عنوان تهدیدات امنیتی نوظهور در افغانستان، خواستار تلاش جامعه بین الملل در حمایت از این دولت شد.
سفیر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تقویت همکاری با افغانستان را اولویت جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: موافقت نامه سه جانبه توسعه بندر چابهار میان ایران، افغانستان و هندوستان، سفر مقامات دو کشور در خصوص همکاری در حوزه های زیرساختی، امنیت مرزها و مقابله با تروریسم، حضور اتباع افغانستان در ایران، برگزاری پنجمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در مرداد ماه سال جاری در تهران، پروژه راه آهن خواف – هرات، راه آهن فراه و ساخت پل دوم روی رودخانه هیرمند از جمله همکاری های دو کشور در سال جاری است.
دهقانی بار دیگر قاچاق مواد مخدر را تهدید واقعی برای منطقه دانست و خواستار برخورد قاطع و فراگیر جامعه بین المللی با این معضل شد و شرط موفقیت در این زمینه را افزایش تعهدات مالی بین المللی، تلاش دولت افغانستان، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد بیان کرد.
وی با اشاره به حضور پناهجویان افغانستانی در ایران به مشارکت کشورمان در کمیسیون سه جانبه برای تسهیل بازگشت داوطلبانه، تدریجی، توام با امنیت و با احترام آنها به کشورشان، خواستار کمک به این گروه در جامعه افغانستان شد.
دهقانی ضمن اشاره به ادامه کمک های ایران به این آوارگان، از جمله در حوزه های آموزشی و خدمات پزشکی گفت، در سال جاری حدود چهارصد هزار دانش آموز و دانشجوی افغانستانی، در مدارس و دانشگاه های ایران به تحصیل مشغول هستند و حتی در برخی مناطق، تعداد افغان های دریافت کننده خدمات پزشکی از ایرانیان بیشتر است.
دهقانی بر حمایت کشورمان از تقویت امنیت، ثبات و توسعه همه جانبه در افغانستان و فعالیت آژانس های مرتبط با سازمان ملل متحد در توسعه و بازسازی افغانستان با موافقت و هماهنگی با دولت آن کشور تاکید کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز