روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 319
  • 1,575
  • 1,392,755
تخریب مساجد ۵۰۰ ساله مراغه در سایه کمبود اعتبار

مساجد تاریخی مراغه با ۵۰۰ سال قدمت به خاطر کمبود اعتبار مرمت، یکی پس از دیگری در حال تخریب جدی هستند. این مساجد، با معماری خاص خود از شاهکارهای دوره اسلامی در ایران است.
مساجد چوبی مراغه با تزئینات زیبای سقف و ستون‌ها و سرستو‌ن‌ها در دوره صفویه بنا شده است.
همه این مساجد به خاطر معماری و ارزش تاریخی در فهرست آثارملی به ثبت رسیده‌اند. بسته ماندن مساجد تاریخی سرعت آسیب دیدن این بناهای مذهبی را بیشتر کرده و اگر این مساجد به‌ موقع مرمت نشوند در آینده شاهد تخریب کلی آنها خواهیم بود.
در مراغه ۱۱ مسجد تاریخی ثبت ملی شده که از میان این مساجد ملا‌رستم ، ضریر، ریحان و سفید این روز‌ها حال خوشی ندارند. ازاره‌های سنگی، بخشی از سقف وقسمت‌های مختلف دیوارهای مسجد ملا‌رستم به شدت آسیب دیده و نیازمند مرمت است.
ورودی و بخش‌های الحاقی مسجد ضریر از سال ۹۱ به خاطر بارش باران فرو ریخته و احتمال دارد مرمت نشدن این اثر به بخش‌های تاریخی آن نیز خسارت وارد کند.
نیمه تمام ماندن طرح مرمت مسجد ریحان نیز زیبایی آن را از بین برده و مشکلی برای اهالی محله تبدیل شده است. بازسازی مسجد سفید مراغه نیز با گذشت ۱۰ سال از آغاز مرمت به کندی پیش می‌رود.
در این رابطه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مراغه گفت: مساجد ملا‌رستم، ضریر و ریحان دارای طرح مرمتی هستند و با تامین اعتبار مرمت می‌شوند.
یعقوب طالبی با تاکید بر اینکه بنا‌های تاریخی برای نگهداری همیشه نیازمند مرمت هستند افزود: در دوره‌های مختلف مساجد تاریخی با اعتبار سازمان میراث فرهنگی مرمت شده‌اند و در زمان حاضر نیز مرمت این آثار به خاطر کمبود اعتبار متوقف شده است.
وی افزود: مرمت مسجد سفید نیز با اختصاص حدود ۲ میلیارد ریال میراث فرهنگی آغاز شده و امسال نیز با مشارکت چهار میلیارد ریالی بخش خصوصی در حال مرمت است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مراغه اضافه کرد: این شهر تنها شهر جهان اسلام که بیشترین مساجد تاریخی را با این شیوه معماری در خود جای داده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز