روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 654
  • 260
  • 1,440,669
تراژدی ائل گولی و تبریز اولین ها

روز جمعه یک عده نوجوان با بیش از اندازه کردن چاشنی شوخی و تفریح به دو دوختر جوان در محوطه داخلی ائل گولی گلوله های برف پرتاب میکنند و موجب بر زمین خوردن آن دوعزیز پاره تن تبریز میشوند. تا اینجای کار جای هیچ دفاعی وجود ندارد و این اقدام آن چند نوجوان محکوم است و حتما باید تنبیه بشوند تا عبرتی باشد برای دیگران تا فکر شوخی های این چنینی که موجب تعرض به شخصیت طرف مقابل میشود از سر بیرون کنند. این واقعیت البته گفتنی است که فرهنگ آذربایجان شوخی پذیرتر از دیگر فرهنگ هاست و این امر مزیتی برای ما محسوب میشود.
اما جای تاسف این داستان از لحظه رسانه ای شدن این صحنه تراژدیک شروع میشود. نمیدانم یک عده چه مرضی دارند که بغیر از خودتحقیری و غریبه پرستی چیزی در چنته ندارند. برخی از فعالین سیاسی که به دنبال سوء استفاده از هر صحنه و ماجرایی هستند .
مثلا در صفحات اینستاگرام خود با نشر بی بی سی گونه و حماسی این بد اخلاقی چند نوجوان نوشته بودند : آری این هم از ثمره های تربیت لیبرالیسم در کشور، آن دیگری نوشته بود این است فرهنگ تراختوری و هوادارنش ، آن دیگری نوشته بود ملت تبریز متاسفیم و.. به گونه ای که می شد صدای تحجر و بعضا شوونیسم شان را از لابلای جملات شان شنید.
چنان پیاز داغ ماجرا را زیاد کرده بودند که انگار یک جنایت بزرگ تاریخی صورت گرفته است. اتفاقا بررسی می کردم، دیدم این عزیزان در بزنگاه های تاریخی که مردم تبریز مورد تحقیر و توهین هم بوده اند ، از ساکتین ماجرا بودند و شدیدا هم دنبال ماستمالی قضایا. بگذریم.
این یک طرف ماجرا بود که به نوعی درد دلی برادرانه و درون خانواده محسوب میشود. اما طرف دیگر ماجرا نوعی افتخار و غرور است که کمتر در کشور مان نمونه آن را سراغ داریم.
روز یکشنبه، اما به مدد فراگیری فضای مجازی، جوانان این شهر تصمیم گرفتند اشتباهات چند نوجوان را با شیوه اجتماعی و صحیح آن پاسخ دهند تا نشان دهند که آن چند نوجوان، معرف و نمونه جامعی از مردم نیستند.
یک پویش اجتماعی موثر که جوانان را سوق داده بود تا با خریدن گل ، به استقبال دختران و زنان تبریزی بروند و از آنها دلجوئی کنند و این پیام را به آنها برسانند که در فرهنگ آذربایجان ، زن نماد نسل و سرزمین(مام میهن) است نه کمتر و نه بیشتر.
آنها نشان دادند فرهنگ غرور انگیز و متفاوت شهر اولین ها همانی است که برای اولین بار در ایران، یکشنیه به معرض نمایش گذاشته شد.
حال باید ببینیم آیا رسانه هایی که به بهانه اشتباه چند نوجوان ، علم خود تحقیری شان را بلند کرده بودند، با دیدن صحنه های عالی اجتماعی روز یکشبه عصر در شاه گولی تبریز ، علم افتخار معرفی فرهنگ بالای تبریز را هم بلند خواهند نمود یا نه؟

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز