روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
ترکیه آذربایجان

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ظن کارشناسان را برای پیش بینی نکته ای بس مهم در روابط خارجی این کشور برانگیخته بود که این گمان با انتخاب آذربایجان به عنوان نخستین مقصد سفر خارجی اردوغان بعد از پیروزی، اندکی به یقین تبدیل شد.
ائتلاف جمهور که آک پارتی و حزب ملی گرا به رهبری دولت باهچه لی تشکیل داده بودند نشان از یک چرخش معنی دار در سیاست ورزی اردوغان داشت چرا که آرمان های حرکت ملی با آرمان های آک پارتی تفاوت آشکاری داشت اما این ها به این معنا نبود که این آرمان ها نمی توانند در یک نقطه اشتراکی به هم برسند. نتیجه انتخابات این مساله را تائید نمود . ظاهرا سیاست خارجی ترکیه از سال ۲۰۱۵ تا کنون به مذاق هویت طلبان ترک خوش آمده بود و این ائتلاف مثمر ثمر واقع گردید. جائی که اردوغان دلیل حمله به شمال عراق را نجات آرکاداش های ترکمن خود عنوان نمود ، با حمایت و تشویق جبهه ملی گرایی ترکیه مواجه گردید. یکی از مهمترین اسنادی که میتوان با تکیه بر آن ادعا نمود این هماهنگی و ائتلاف بعد ازبه ریاست رسیدن اردوغان تداوم خواهد داشت انتخاب آذربایجان بعنوان نخستین مقصد سفر خارجی رییس جمهور ترکیه است .
اردوغان تنها ۲۴ ساعت بعد از پیروزی خود با استقبال گرم الهام علی اف وارد باکو شد و در نخستین سخنرانی رسمی خود عنوان کرد ماو آذری ها یک ملت با دو دولت هستیم. این شعار به اندازه ای برای هویت طلبان و ملی گرایان مهم است که آشکارا تمامی رسانه های منطقه ای این جریان به پوشش آن پرداخته و از بابت آن اظهار خرسندی نمودند .
گوئی آنها این شعار را در سخنرانی یک رهبر ملی گرای ترک می شنوند.
این شعار یقینا نشان دهنده تاثیر ائتلاف اردوغان با جبهه ملی است چه اینکه رییس جمهور جدید ترکیه میتوانست یکی از کشورهای اروپایی و حتی روسیه و یا یک کشور مسلمان را برای این سفر انتخاب نماید همچنانکه در دور قبل عربستان نخستین مقصد او بود تا اردوغان پیام صریح اسلام گرایی خود را به دنیا مخابره نماید .
اما این سفر صرفا بر تاکید خشک و خالی بر روابط دو کشور متکی نبود . اردوغان در این سفر شدیدا بر ادامه کار بر روی پروژه انتقال انرژی تنپ Tanap اصرار نمود و هم چنین تقویت دفاع نظامی آذربایجان و آموزش ارتش باکو توسط ترکیه را یکی از اهداف مشترک دو کشور عنوان کرد.
از این روی میتوان ادعا نمود حسب پیش بینی کارشناسان بی طرف بعد ازاین شاهد چرخش های محسوسی در تعادل بین اسلامگرایی و هویت گرایی ترکی در ترکیه خواهیم بود که خروجی آن میتواند در چنین روابطی مشاهده گردد.
البته شاید در مورد ائتلاف محور ترکیه-آذربایجان –ایران و روسیه نیز بتوان پیش بینی هایی انجام داد که نخستین عامل همگرایی این ۴ کشور را در شناختن حق حاکمیت آذربایجان بر منطقه اشغالی قره باغ دانست که در هفته گذشته توسط روسیه برای نخستین از سال ۱۹۹۴ تا کنون مورد تاکید قرار گرفت. باید منتظر ماند وشاهد چرخش های احتمالی ترکیه در این محور ها بود .
غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز