ترکیه برای مقابله با هجمه آمریکا از ایران الهام می گیرد

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بیکار در کشور داریم، گفت که در تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال، یک میلیون شغل پیش بینی شده است و با ایجاد سالیانه یک میلیون فرصت شغلی تا پایان برنامه ششم توسعه، نرخ بیکاری تک رقمی می شود.
به گزارش خبرنگاران «محمدباقر نوبخت » یادآوری کرد: ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی، پنج هزار میلیارد تومان از منابع سازمان هدفمندی و ۱۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به علاوه ۳۰ هزار میلیارد تومان از نظام بانکی برای ایجاد یک میلیون فرصت شغلی اختصاص یافته است.
**ایجاد شغل سرمایه گذاری می خواهد نه پول پاشی
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: معتقدیم با پول پاشی شغل ایجاد نمی شود و باید در قواره سرمایه گذاری های مختلف برای طرح های مولد اشتغال ایجاد کنیم.
وی اضافه کرد: حدود ۱۵۷ هزار شغل با سرمایه گذاری در طرح های اشتغالزای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجاد می شود و این سازمان درباره تحقق این امر متعهد شده است.
نوبخت ادامه داد: در بخش مسکن نیز حدود ۳۰۰ هزار فرصت شغلی برای ساخت ۵۰ هزار مسکن روستایی، ۵۰ هزار مسکن حمایتی شهری و بازسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی قدیمی پیش بینی کردیم و ایجاد فرصت های شغلی در پروژه های نوسازی ناوگان شهری، صنایع کوچک، کشاورزی و غیره به همین منوال ادامه می یابد.
به گفته وی، برای ایجاد یک میلیون فرصت شغلی، ۱۲ برنامه کلان طراحی شده که تفاهمنامه با سازمان میراث فرهنگی یکی از آنهاست.
نوبخت عنوان کرد: برای ایجاد شغل جوانان خود، منتظر آمریکا نمی مانیم و مشاغل تعریف شده ما به هیچ کمک بیرونی احتیاج ندارد.
وی درباره افت ارزش لیر ترکیه در برابر دلار تاکید کرد «می بینید بر سر همسایه ما ترکیه چه آمده است و آنها چگونه برای مقابله با هجمه های اقتصادی آمریکا از ایران الهام می گیرند».
رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: دشمن با هجوم ناعادلانه سعی دارد به جوانان ما القا کند برای ایجاد شغل باید متکی به غربی ها باشیم اما همانطور که رهبری فرمودند ما برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی به توان داخلی تکیه می کنیم و این شعار ما در مقام عمل قابل ملاحظه و محاسبه خواهد بود.
نوبخت یادآوری کرد: صندوق بین المللی پول در آخرین گزارش خود جایگاه ایران در اقتصاد دنیا را هجدهم اعلام و پیش بینی کرد بزودی ایران با عبور از کانادا، اسپانیا و عربستان به قدرت پانزدهم اقتصادی دنیا بدل می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از