روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 437
  • 532
  • 998,377
تشخیص زودهنگام اوتیسم با بزاق

محققان دانشکده پزشکی پنسیلوانیا راهکار جدیدی را برای تشخیص زودهنگام اوتیسم و اختلالات وابسته به آن در کودکان با استفاده از بزاق ابداع کردند.
در این تحقیقات که امکان استفاده از یک روش غیرتهاجمی برای تشخیص اوتیسم و اختلالات وابسته به آن را فراهم می کند، ۳۲ فاکتور RNA (ریبونوکلئیک اسید) در بزاق شناسایی شد که امکان تشخیص بیماری اوتیسم در کودکان را در اختیار می گذارد.
در این تحقیقات RNA انسان و باکتری موجود در بزاق ۴۵۰ کودک ۶ تا ۱۸ ساله مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. محققان برای اندازه گیری RNA در بزاق ۳۷۲ کودک از روش های پیشرفته دنباله سازی و الگوریتم های آموزش ماشین استفاده کردند. اندازه گیری RNA در بزاق ۸۴ کودک دیگر از این روش ها استفاده نشد.
بدین ترتیب محققان توانستند در نمونه RNA مربوط به ۲۳۸ کودک مبتلا به اوتیسم و اختلالات وابسته، ۲۱۸ نفر را که دچار تاخیر در رشد طبیعی هستند، شناسایی کنند. به گفته محققان دقت این شیوه در شناسایی کودکان مبتلا به اوتیسم و اختلالات وابسته به آن ۸۵ درصد است.
مجموعه وسیعی از تحقیقات جدید نشان می دهد که اوتیسم در اثر تعامل ژن های یک کودک با محیط ایجاد می شود. در این تحقیقات فاکتورهای کنترل کننده این تعامل بین ژن ها و محیط و به ویژه میکروبیوم، مورد بررسی قرار گرفت.
به اعتقاد محققان با استفاده از این فاکتورها می توان یک آزمون غیرتهاجمی و مبتنی بر نشانگرهای زیستی را به منظور تشخیص اوتیسم توسعه داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز