روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 397
  • 702
  • 1,334,598
تشخیص سرطان درسیگاری ها بایک آزمایش

محققان متوجه شدند که با یک نمونه برداری ساده از بینی افراد سیگاری می توان سرطان ریه را در این افراد تشخیص داد.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون می گویند: با استفاده از یک سواب (گوش پاک کن) برای یک نمونه برداری ساده می توان احتمال ابتلا به سرطان ریه را در افراد سیگاری تشخیص داد.به گفته این محققان، سیگار کشیدن به سلول های جداره دو سوراخ بینی که در بویایی دخالت دارند، آسیب می زند.
آنها متوجه شدند که با تشخیص این تغییرات می توان بدون نیاز به نمونه برداری ها گران قیمت و خطرناک، پیش بینی کرد که آیا بیماران به سرطان بالقوه کشنده ریه مبتلا هستند یا خیر.
معمولا در مراحل ابتدایی سرطان ریه هیچ علامت و یا نشانه ای از این بیماری وجود ندارد؛ اما در مراحله پیشرفته علائمی شامل سرفه مداوم، تنگی نفس، احساس خستگی یا ضعف و بالا آوردن خلط بروز می کند.
معمولا برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند، تصویربرداری از قفسه سینه با اشعه ایکس تجویز می شود اما در این اسکن ها اغلب تفاوت میان تومورهای بدخیم و خوش خیم تشخیص داده نمی شود.
اما محققان در این مطالعه جدید متوجه شدند که برخی نشانگرها در بینی می توانند احتمال بدخیمی یک تومور ریه را نشان دهد.
دکتر مارک لنبورگ که در این مطالعه همکاری داشت، گفت: یافته های ما به وضوح وجود یک حوزه آسیب مرتبط با سرطان را در راه های هوایی نشان می دهد، که در بافت اپیتلیوم بینی نیز قابل اندازه گیری است.
اپیتلیوم غشایی از بافت سلولی است که در این مورد در حفره بینی قرار دارد و از آن محافظت می کند.
وی افزود: ما متوجه شدیم که بیان ژن بینی مستقل از عوامل خطرساز استاندارد، حاوی اطلاعاتی درباره وجود سرطان است که نشان می دهد بیان ژن های اپیتلیال بینی می تواند به تشخیص سرطان ریه کمک کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز