روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 284
  • 639
  • 1,435,320
تصادف قطارها و خواب خرگوشی پوپولیست ها

وقتی میگوئیم پوپولیست ها حتی آب خوردن مردم را هم سیاسی میکنند عده ای میگویند بدبین نباشید. البته عالم سیاست به قدری وسیع و پیچیده است که اغلب ادعاها توسط خود مدعیان، در طول زمان نقض میشود . بعنوان مثال میتوان از برخورد متفاوت سیاسیون با یک ماجرای مشخص نام برد. فرض کنید دو قطار مجزا هر دو به یک دلیل مشترک تصادف میکنند اما سیاسیون به دو روش متفاوت با آن برخورد مینمایند و این نقطه شروع انحراف از انصاف است .
برای نمونه و برای اثبات رویکرد پوپولیستی برخی از سیاسیون دو حادثه قطار و نحوه مواجهه سیاسیون و رسانه ها را بررسی میکنیم. در مثال نخست که در دو سال پیش اتفاق افتاده بود، دلواپسان و پوپولیستها از همان لحظه نخست آغاز ماجرا ، فورا و بدون اینکه منتظر نتیجه بررسی های کارشناسی باشند، برکناری آخوندی وزیر راه و شهرسازی را مطالبه کرده و فریاد زدند . اما در مثال دوم که همین دو شب پیش اتفاق افتاد، چون دیگر آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیست هیچ کدام از پوپولیست ها و حتی رسانه های شان نیز ابدا توجهی به این حادثه نداشته اند.
حادثه قطار تبریز- مشهد
این حادثه صبح روز جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ حوالی «ایستگاه هفت خوان» در محور سمنان-دامغان به وقوع پیوست، قطار سمنان به مشهد از پشت به قطار تبریز به مشهد که در همان ریل متوقف بود، برخورد کرد در این حادثه ۴۷ نفر کشته و ۱۰۳ نفر نیز مصدوم شدند.
بر اساس گزارش‌های رسمی، با تغییر شیفتِ مسئول کنترل در ساعت ۷، فرد جایگزین از سابقه و دلیل قرمز شدن چراغ بی‌اطلاع بوده و وقتی رئیس قطار سمنان-مشهد برای ادامه حرکت کسب تکلیف می‌کند، به وی گفته می‌شود که مسیر باز است و مشکلی نیست و شاید چراغ به دلیل برودت هوا قرمز مانده است و مجوز حرکت به این قطار داده‌می‌شود. رانندهٔ قطار سمنان-مشهد نیز با خاموش کردن سیستم کنترل خودکار، قطار را به صورت دستی به حرکت درآورده و پس از شتاب گرفتن، سرعت خود را به ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند.
پس از چهار دقیقه، قطار سمنان-مشهد به قطار متوقف شده می‌رسد و از آن جایی که، قطار جلویی پشت قوس تپه‌ای واقع شده بود، راننده قطار پشتی، تنها هشت ثانیه قبل از برخورد ترمز کشیده و به شدت با کوپه‌های انتهایی قطار مشهد-تبریز برخورد می‌کند. بنابراین اینجا مقصر حادثه یکی از کارکنان بوده که البته عمدی در کار نبوده و ماجرا کلا سهوی بوده است.
حادثه دوم ، بیخ گوش پوپولیست ها
دو شب پیش ، اما درست در چند کیلومتری تبریز، یک دستگاه خودرو سواری ۲۰۶ با چهارسرنشین بر روی خط راه‌آهن، با قطار برخورد کرده و هر چهار سرنشین این خودرو در دم جان باخته اند.تا کنون ، تنها اظهارات راننده قطار در رسانه ها موجود است که گفته شده است قطار، برای توقف کامل هنگام ترمز باید مسیر ۷۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ متری را طی کند بغیر از این جمله کارشناسی، هیچ اظهار نظردیگری در این خصوص صورت نگرفته است که بدانیم اصل و علت ماجرا چه بوده است و آیا این حادثه مقصری داشته است یا نه ؟ هرچند با همین اظهارات رسانه ای هم میتوان به این قضیه پی برد که مانند داستان مشهد تبریز، هیچ تعمدی در کار نبوده و احتمالا ماجرا مربوط میشود به سهو راننده ، اما تا لحظه مخابره این گزارش ، هیچ کدام از نمایندگان، حتی پیام تسلیت هم نداده اند چه برسد به اینکه روستا به روستا منازل جان باختگان مظلوم حادثه قطار تبریز – مشهد را بگردند وآنها را برای شکایت از وزیر راه، تشویق کنند.
هرچند مقایسه این دو حادثه به لحاظ ابعاد اجتماعی و فنی غیرقابل قبول است، اما نحوه مواجهه سیاسیون با جان آدمها ، دغدغه ای است که نباید هرگز فراموش شود. تصور کنید اگر امروز وزیر راهی مانند آخوندی داشتیم که چند بار از لیبرالیسم دفاع کرده بود، چه غوغایی در همین تبریز برپا بود. اما به نظر میرسد یا وزیر مطلوب پوپولیست هاست و یا پوپولیست ها در خواب به سر می برند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز