روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۶/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 78
  • 841
  • 1,328,811
تعداد دبیران بازنشسته بیش از ورودی‌هاست

مدیرکل آموزش‌وپرورش آذربایجان شرقی گفت: سال گذشته در ۱۶۴ روستا مدارسی را داشتیم که فقط یکی دو نفر دانش‌آموز داشتند و بااین‌حال برایشان معلم فرستاده می‌شد.
جعفر پاشایی در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره روند آماده‌سازی مدارس استان برای شروع سال جدید تحصیلی اظهار کرد: ما چند سالی است که پروژه مهر را در دستور کار داریم که جلسات آن در مرکز استان و شهرستان‌ها برگزار می‌شود و درباره تعمیر، سازمان‌دهی و آماده‌سازی مدارس هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم.
مدیرکل آموزش‌وپرورش آذربایجان شرقی افزود: برای بازگشایی مدارس چه در درون سازمان و چه خارج از آن و در ارتباط با شوراها و شهرداری و دیگر دستگاه‌ها، هیچ مشکلی وجود ندارد و همکارانمان در سراسر استان به‌صورت جدی آماده بازگشایی با طراوت مدارس هستند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در سال جدید تحصیلی منطقه‌ای وجود دارد که در آن مدرسه موجود نباشد، گفت: مدرسه به معنای ساختمان فیزیکی، شاید در بعضی روستاها وجود نداشته باشد ولی اینکه خدمات آموزشی و پرورشی ارائه نشود و مثلاً دانش‌آموزانی بدون معلم بمانند، چنین چیزی نداریم. ما سال گذشته در ۱۶۴ روستا مدارسی را داشتیم که فقط یکی دو نفر دانش‌آموز داشتند و بااین‌حال برایشان معلم فرستاده می‌شد.
پاشایی ادامه داد: این یعنی دولت حتی برای یک دانش‌آموز در روستا هم برنامه دارد و امسال هم برنامه‌مان پوشش صددرصدی است تا هیچ دانش‌آموزی خارج از نظام آموزش‌وپرورش نماند.
وی تأکید کرد: خوشبختانه در هفته گذشته برای ۶۵۰ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان جشن فارغ‌التحصیلی برگزار کردیم یعنی اولین محصول‌های دانشگاه فرهنگیان پارسال و امسال وارد مدرسه شدند و با انرژی مضاعف و شور جوانی کار خودشان را آغاز خواهند کرد.اما میزان خروجی از میزان ورودی بیش‌تر است و بازنشستگانی که از نظام آموزشی خارج می‌شوند تعدادشان زیاد است. برای جبران این کمبود هم ساماندهی نیروی انسانی انجام می‌دهیم مثلاً گاهی در مدرسه‌ای ۴ معاون وجود دارد اما با ۳ معاون هم می‌شود آنجا را اداره کرد، برای همین آن معاون اضافی را در جای دیگر استفاده می‌کنیم و به مدرسه‌ای می‌فرستیم که حتی ممکن است معلم ندارد. با انجام این روش کمبود نیرو نخواهیم داشت.
پاشایی درباره عملکرد این اداره در اسکان تابستانی فرهنگیان اظهار کرد: شعاری که آموزش‌وپرورش برای بحث اسکان تعیین کرد، «تبریز، میزبان فرهنگیان کشور» بود. ما از تمامی ظرفیت‌های خانه‌های معلم، باشگاه‌های فرهنگیان، مدارس شبانه‌روزی و مدارس منتخب دیگر در قالب ۲ هزار کلاس درس آماده کردیم و همچنین در مرکز جامع اسکان فرهنگیان که در تبریز احداث شده، خدمات رفاهی به فرهنگیان ارائه کردیم که خوشبختانه در دو ماهی که گذشت هیچ مورد نارضایتی گزارش نشد.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان در پاسخ به این سؤال که چه میزان از مطالبات معلمان هنوز پرداخت نشده است گفت: حقوق معلمان به‌موقع پرداخت می‌شود اما از حق‌التدریس‌های شاغلین و حق‌الزحمه اصلاح امتحانات باقی مانده است. یعنی همه میزان درس موظفی خود را تدریس کرده و حقوقش را گرفته اما در کنار این تدریس اضافی کرده یا در اصلاح اوراق امتحانی حضور داشته که بخشی از آن‌ها هنوز پرداخت نشده‌اند.
وی درباره وضعیت خانه تاریخی کلانتر که در تملک اداره آموزش‌وپرورش قرار دارد اظهار کرد: درباره خانه کلانتر اختلافی بین میراث فرهنگی و آموزش‌وپرورش نیست. در آنجا فضای خالی برای احداث مدرسه زیاد است و اصلاً نیازی نیست ساختمان را تخریب کنیم و می‌توانیم در قسمتی از فضا مرکز آموزشی خود را بسازیم و درعین‌حال خانه را هم احیا کرد اما به دنبال منابع هستیم.
پاشایی با اشاره به موضوع تدریس زبان‌های محلی در مدارس تأکید کرد: این مسئله چیز جدیدی نیست و در رده‌های بالای کشور مطرح است ولی هیچ دستورالعمل اجرایی درباره نحوه اجرای آن به ما ابلاغ نشده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز