روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 349
  • 721
  • 1,335,271
تعلیق واگذاری کشت و صنعت مغان

در ۲ مردادماه ۹۷ ، صد درصد سهام این شرکت از طریق مزایده ای به قیمت پایه ۱۷ هزار و ۶۱۰ میلیارد و ۸۸۶ میلیون و ۹۳۸ هزار ریال به بخش خصوصی فعال در صنعت کشاورزی و غذایی واگذار شد. این واگذاری که از سالهای پیش نیز در دستور کار قرار گرفته بود ، در زمانی انجام پذیرفت که ارزش پول ملی کشور به مقدار زیادی افت کرده بود و محل بحث های زیادی در قراردادهای حقوقی گردیده بود.
اکبر اعلمی نماینده اسبق مردم تبریز در دوره های ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی، در واکنش به این اقدام، به تنهایی چراغ انتقادی را بر افروخت که آرام آرام تبدیل به مطالبه ای مهم و تاثیرگذار در آذربایجان شد.
انتقاد اعلمی به واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی از همان روزهای تحقق این امر در مرداماه ۹۷ آغاز گردید و دامنه های این انتقاد کم کم به رسانه های اردبیل و سپس تبریز کشیده شد. البته شاید یکی از دلایل بازتاب وسیع این چالش، واگذاری این شرکت مهم توسط مهدی پوری حسینی ریاست سازمان خصوصی سازی( رییس ستاد انتخاباتی روحانی در آذربایجان شرقی ) باشد.
اما موضوع ، صرفا ربطی به ماجراهای سیاسی پشت پرده آن ندارد، اگر در مورد نحوه واگذاری این شرکت، آن گونه که اعلمی گفته است صادق باشد، ماجرا ابعاد مهمتری به خود میگیرد.
واگذاری به قیمت پفک
اعلمی، تنها چند روز بعد از واگذاری در کانال تگرامی خود نوشت :
اگر اموال، ابنیه و ادوات و ماشین آلات فراوان و باغات پرمحصولی که این شرکت دارد(تنها ۲۶۰۰ هکتار مجتمع باغبانی) را نادیده بگیریم و فرض کنیم که کل زمین ها بایر است، طبق این معامله، زمین این شرکت از قرار هر متر مربعی ۲۸۰۰ تومان یعنی کمتر از قیمت دو بسته پفک نمکی ۱۰۰ گرمی بفروش رفته است!
در کنار دهها ایراد ریز و درشت دیگری که اعلمی آنها را رسانه ای کرد، فضای تند رسانه ای علیه این واگذاری نیز شکل گرفت و بعد از چند ماه بود که مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در واکنش به حواشی واگذاری کشت و صنعت مغان با تأکید بر اینکه خریدار این مجموعه را با حدود ۶۰ کیلومتر زمین به ثمن بی‌ارزش خریداری کرده، گفت: این مجتمع یکی از مجتمع‌های بزرگ منطقه است اما خریدار آن پیش از این اعلام ورشکستگی کرده و مالیات خود را پرداخت نمی‌کند، چگونه مجتمع بزرگی با این امکانات به این فرد فروخته شده است؟
بهرحال بعد از کش و قوس فراوان، نهایتا این دادستان اردبیل بود که با ورود قضائی خود ماجرا را مسکوت گذاشت .
سید ناصر عتباتی دادستان اردبیل گفت: بعد از اینکه متوجه شدیم این واگذاری قطعیت یافته است،علیرغم اینکه ما نیز ایرادات اساسی نسبت به اهلیت مالی و اهلیت فنی شرکت برنده داشتیم با جدیت تمام از سوی مجموعه استانداری و نمایندگان مجلس نامه‌ای را به دادستان کل کشور ارسال کردیم و با دستور مستقیم ایشان و ورود نهادهای اجرایی در حال حاضر بحث واگذاری معلق شده است و تا زمانی که کلیه جوانب امر سنجیده نشود این حالت تداوم خواهد داشت.
و این آغازی است بر پایان مقطعی واگذاری این شرکت مهم و اثرگذار که روزگاری نه چندان دور ، بعنوان یکی از ستون های خیمه صادرات این مرز و بوم موجب افتخار ایران بود و نباید از حق گذشت که اگر این تعلیق حسنی داشته باشد باید به پای جنبش تک نفره اکبر اعلمی نوشته شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز