روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 638
  • 761
  • 1,435,035
تعیین نرخ هتل‌ها بر مبنای ریال

بحث دو نرخی شدن قیمت هتل‌ها یکی از موضوعات پربحث این چند وقت اخیر صنعت گردشگری بوده که در این مدت موافقان و مخالفان بسیاری درباره آن صحبت کرده‌اند. سازمان میراث فرهنگی نیز در آخرین صحبت‌های خود درباره این موضوع، صراحتا اعلام کرده بود که نمی‌توان تنها با نظر هتل‌داران چنین پیشنهادی را قبول کرد و باید بخش‌های دیگر گردشگری که نقش مهمی در جذب گردشگران خارجی به کشور دارند نیز موافق آن باشند.
ولی‌الله تیموری (معاون گردشگری) نهایتا نتیجه صحبت‌های اعلام شده پیرامون دو نرخی شدن قیمت هتل‌ها را این‌طور عنوان کرد: موضوع دو نرخی شدن هتل‌ها، سالیان قبل وجود داشت و ما با توجه به گرفتاری‌هایی که در آن زمان برایمان به وجود آمد؛ ناچار به جمع شدن آن شدیم. یعنی در آن زمان فضا به سمتی رفت که دیدیم این موضوع در حال لطمه زدن به بسته‌های سفر است. بنابراین آن را جمع کردیم و از سال ۹۴ یک دستورالعمل نرخ‌گزاری تاسیسات گردشگری را ایجاد کردیم که براساس آن نرخ‌ها مشخص باشد.
وی افزود: نرخ تاسیسات گردشگری در این دستورالعمل، واحد رایج پول کشورمان (ریال) است؛ اما تاسیسات گردشگری می‌توانند براساس نرخ برابری که بانک مرکزی اعلام می‌کند، با رضایت گردشگران هزینه‌ها را به صورت ارزهای دیگر هم دریافت کنند. یعنی اگر نرخ هتل ۵۰۰ هزار تومان است؛ گردشگران می‌توانند معادل این هزینه را طبق نرخی که بانک مرکزی برای هر دلار اعلام کرده، به صورت دلار یا یورو به هتل‌ها بپردازند.
تیموری ادامه داد: باید گفت که تعیین نرخ هتل‌ها، موضوع امروز و دیروز نبوده و از سال ۹۴ تا به امروز براساس دستورالعمل نرخ‌گزاری تاسیسات گردشگری که با توافق جامعه دفاتر خدمات مسافرتی که مصرف‌کننده خدمات هتل‌ها هستند، جامعه هتلداران به عنوان نماینده مراکز اقامتی و همچنین سازمان میراث فرهنگی به عنوان نماینده حاکمیت، مردم و گردشگران انجام شده، تعیین می‌شود.
وی افزود: بنا بر تصمیم نهایی همانند گذشته این دستورالعمل که مورد تایید و امضا هر سه حوزه (دفاتر مسافرتی، جامعه هتلداران و سازمان میراث فرهنگی) است، به کار خود ادامه خواهد داد و بحث دو نرخی با این مضمون که دسته‌ای از گردشگران ملزم به پرداخت دلار باشند و دسته‌ای ریال، وجود نخواهد داشت. مبنای تعرفه‌های ما ریال است اما گردشگران خارجی اگر خودشان بخواهند می‌توانند این نرخ ریالی را براساس شاخص برابری که بانک مرکزی اعلام می‌کند، به یورو و دلار هم بپردازند.
معاون گردشگری در پایان گفت: در اصل ما روی موضع و توافق قبلی خودمان که از قبل بوده اصرار کردیم و نهایتا با دوستانمان هم در حوزه دفاتر هم در حوزه هتل‌ها به توافق رسیدیم تا همان رویه قبلی برپا باشد. تنها هتل‌ها می‌توانند همانند صرافی‌ها با نرخ شاخصی که بانک مرکزی اعلام می‌کند، دلار گردشگران را به ریال تبدیل کنند که در دستورالعمل مصوبه ما آمده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز