روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 625
  • 779
  • 1,330,137
تغییر واحد پول کشور تأثیری بر اقتصاد ندارد

دکتر مسعود سعادت‌مهر اظهار کرد: تبدیل کردن ریال به تومان(حذف یک صفر از پول ملی) اگرچه در کوتاه‌مدت ممکن است برای مردم سردرگمی‌هایی را ایجاد کند اما بر متغیرهای حقیقی اقتصاد مانند رشد اقتصاد، تولید، اشتغال و بیکاری هیچ تأثیری ندارد.
وی اضافه کرد: به عبارتی تبدیل ریال به تومان فقط محاسبات اضافی را کاهش داده و شاید به لحاظ حسابداری کارها را راحت‌تر کند اما روی رشد اقتصادی تغییری ندارد.
سعادت‌مهر ادامه داد: از طرفی دیگر برای تبدیل واحد پول ملی باید اسکناس و سکه‌های جدید با واحد تومان چاپ شود که این کار هزینه‌هایی را دربر خواهد داشت.
این دکترای اقتصاد خاطرنشان کرد: تغییر واحد پول به ریال از لحاظ بُعد روانی دارای اهمیت است چراکه در مقابل با ارزهای خارجی اگر یک دلار ۳۵ هزار ریال باشد، با تغییر واحد پول ملی ۳۵۰۰ تومان می‌شود. تغییر واحد پول به ریال بر ارزش پول به لحاظ واقعی هیچ تأثیری ندارد. این کار به لحاظ اقتصادی توجیهی ندارد و لزومی ندارد که این کار بخواهد انجام شود.
سعادت‌مهر عنوان کرد: در برخی کشورها سه صفر یا چهر صفر از پول ملی را حذف می‌کنند و یک واحد پول جدید تعریف می‌شود که در این صورت تأثیر آن بر اقتصاد بالاست. تاثیر تغییر ریال به تومان بر زندگی مردم و اقتصاد کوتاه‌مدت است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز