روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۱/۱۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 285
  • 469
  • 1,257,526
تقویم تاریخ ۲۲ اسفند

تأسیس “بنیاد شهید انقلاب اسلامی” به فرمان امام خمینی (۱۳۵۸ش)
پس از قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، گروهی از روحانیان مبارز و افراد نیکوکار به دستور حضرت امام، در جهت رسیدگی به خانواده‏های معظم شهدا عمل می‏کردند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) برای رسیدگی به مسائل رفاهی، مادی، معنوی و فرهنگی خانواده معظم شهیدان، این بنیاد تشکیل یافت که با آغاز جنگ تحمیلی و بیشتر شدن تعداد شهدا، وظیفه و تکلیف بنیاد شهید سنگین‏تر شد. در سال ۱۳۸۲ بنیاد شهید انقلاب اسلامی با ستاد رسیدگی به امور آزادگان ادغام شده و سازمانی به نام بنیاد شهید و امور ایثارگران زیر نظر رئیس جمهور ایجاد شد.

درگذشت “استاد حسین گُلْ گلاب” نویسنده، مترجم و موسیقی‏دان معاصر (۱۳۶۳ ش)
حسین گل گلاب فرزند میرزا مهدی خان مصور الملک، نقاش و عکاس دوره قاجار، در سال ۱۲۷۴ ش در تهران به دنیا آمد. وی دوازده جلد کتاب در رشته علوم طبیعی تألیف نمود و به دریافت درجه دکترا در رشته علوم نائل شد. وی از ۱۳۱۴ به هنگام تشکیل فرهنگستان ادب فارسی به سبب تخصص در معادل‏یابی در رشته‏های علمی به عضویت پیوسته این مؤسسه برگزیده شد و در ۱۳۱۵ به سردبیری فرهنگستان رسید. او با انجمن موسیقی ملی در زمینه تصنیف و سرود همکاری داشت و از جمله سرودهای ساخته شده توسط این استاد می‏توان به “ای ایران ای مرز پرگهر” و “آذربایجان” اشاره کرد. از این نویسنده و هنرمند آثار متعددی به جای مانده که تاریخ طبیعی، جغرافیا و گیاه‏شناسی از آن جمله‏اند. استاد گل گلاب به هنگام فوت ۸۹ سال داشت.

آغاز سلطنت “محمدمیرزا” سومین شاه قاجار(۱۲۵۰ ق)
وقتی که فتحعلی شاه قاجار در اصفهان درگذشت، محمد میرزا نوه‏ی او و فرزند عباس میرزای ولیعهد، فرمانروای آذربایجان بود. او می‏دانست که به زودی با مخالفت عموهای فراوانِ خود مواجه خواهد شد. بنابراین به دستیاری پیشکارِ باتدبیر و فاضل خود، میرزاابوالقاسم فراهانی ملقب به قائم مقام به تخت پادشاهی نشست و در تبریز تاج‏گذاری نمود. از جمله اقدامات این شاه قاجار، لشکرکشی به هرات بود که بدون نتیجه پایان یافت. هم‏چنین محمدشاه پس از مدتی دستور قتل قائم مقام فراهانی، صدراعظم دانشمند و با کفایت را صادر کرد.

تصرف قلعه ‏ی اَلَموت توسط “حسن صباح”(۴۸۳ ق)
حسن صباح که در ابتدا در خدمت سلطان مَلِکشاه سلجوقی بود بعدها به شام و مصر مسافرت کرد و به سلک اسماعیلیان – که به امامت اسماعیل فرزند امام جعفر صادق(ع) معتقد بودند و هفت امامی به شمار می‏روند – درآمد. وی از اواخر سال ۴۷۳ ق به دعوت مردم ایران به مذهب اسماعیلی پرداخت و عده‏ی زیادی را به دور خود جمع کرد. حسن صبّاح در رجب ۴۸۳ ق بر قلعه‏ی الموت در قزوین استیلا یافت و آن جا را مرکز دعوت و تربیت سرّی خود قرار داد. پس ازتصرف اَلَموت، حَسن، دایره‏ی دعوت خود را توسعه داد. از جمله کارهای فدائیان حسن صباح، قتل مخالفان این فرقه بود که قتل نظام المُلک، وزیر کهنه‏کار سلجوقی و دو پسر او و بسیاری از دیگر افراد می‏باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز