تقویم تاریخ ۲۲ اسفند

تأسیس “بنیاد شهید انقلاب اسلامی” به فرمان امام خمینی (۱۳۵۸ش)
پس از قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، گروهی از روحانیان مبارز و افراد نیکوکار به دستور حضرت امام، در جهت رسیدگی به خانواده‏های معظم شهدا عمل می‏کردند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) برای رسیدگی به مسائل رفاهی، مادی، معنوی و فرهنگی خانواده معظم شهیدان، این بنیاد تشکیل یافت که با آغاز جنگ تحمیلی و بیشتر شدن تعداد شهدا، وظیفه و تکلیف بنیاد شهید سنگین‏تر شد. در سال ۱۳۸۲ بنیاد شهید انقلاب اسلامی با ستاد رسیدگی به امور آزادگان ادغام شده و سازمانی به نام بنیاد شهید و امور ایثارگران زیر نظر رئیس جمهور ایجاد شد.

درگذشت “استاد حسین گُلْ گلاب” نویسنده، مترجم و موسیقی‏دان معاصر (۱۳۶۳ ش)
حسین گل گلاب فرزند میرزا مهدی خان مصور الملک، نقاش و عکاس دوره قاجار، در سال ۱۲۷۴ ش در تهران به دنیا آمد. وی دوازده جلد کتاب در رشته علوم طبیعی تألیف نمود و به دریافت درجه دکترا در رشته علوم نائل شد. وی از ۱۳۱۴ به هنگام تشکیل فرهنگستان ادب فارسی به سبب تخصص در معادل‏یابی در رشته‏های علمی به عضویت پیوسته این مؤسسه برگزیده شد و در ۱۳۱۵ به سردبیری فرهنگستان رسید. او با انجمن موسیقی ملی در زمینه تصنیف و سرود همکاری داشت و از جمله سرودهای ساخته شده توسط این استاد می‏توان به “ای ایران ای مرز پرگهر” و “آذربایجان” اشاره کرد. از این نویسنده و هنرمند آثار متعددی به جای مانده که تاریخ طبیعی، جغرافیا و گیاه‏شناسی از آن جمله‏اند. استاد گل گلاب به هنگام فوت ۸۹ سال داشت.

آغاز سلطنت “محمدمیرزا” سومین شاه قاجار(۱۲۵۰ ق)
وقتی که فتحعلی شاه قاجار در اصفهان درگذشت، محمد میرزا نوه‏ی او و فرزند عباس میرزای ولیعهد، فرمانروای آذربایجان بود. او می‏دانست که به زودی با مخالفت عموهای فراوانِ خود مواجه خواهد شد. بنابراین به دستیاری پیشکارِ باتدبیر و فاضل خود، میرزاابوالقاسم فراهانی ملقب به قائم مقام به تخت پادشاهی نشست و در تبریز تاج‏گذاری نمود. از جمله اقدامات این شاه قاجار، لشکرکشی به هرات بود که بدون نتیجه پایان یافت. هم‏چنین محمدشاه پس از مدتی دستور قتل قائم مقام فراهانی، صدراعظم دانشمند و با کفایت را صادر کرد.

تصرف قلعه ‏ی اَلَموت توسط “حسن صباح”(۴۸۳ ق)
حسن صباح که در ابتدا در خدمت سلطان مَلِکشاه سلجوقی بود بعدها به شام و مصر مسافرت کرد و به سلک اسماعیلیان – که به امامت اسماعیل فرزند امام جعفر صادق(ع) معتقد بودند و هفت امامی به شمار می‏روند – درآمد. وی از اواخر سال ۴۷۳ ق به دعوت مردم ایران به مذهب اسماعیلی پرداخت و عده‏ی زیادی را به دور خود جمع کرد. حسن صبّاح در رجب ۴۸۳ ق بر قلعه‏ی الموت در قزوین استیلا یافت و آن جا را مرکز دعوت و تربیت سرّی خود قرار داد. پس ازتصرف اَلَموت، حَسن، دایره‏ی دعوت خود را توسعه داد. از جمله کارهای فدائیان حسن صباح، قتل مخالفان این فرقه بود که قتل نظام المُلک، وزیر کهنه‏کار سلجوقی و دو پسر او و بسیاری از دیگر افراد می‏باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از