روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۱/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 178
  • 501
  • 1,256,110
تقویم تاریخ ۲۳ اسفند

تصویب تشکیل سازمان اطلاعات و امنیت کشور در مجلس شورای ملی (۱۳۳۵ ش)
کلمه ساواک مخفّف سازمان اطلاعات و امنیت کشور است که طرح تشکیل آن در ۲۳ اسفند ۱۳۳۵ توسط مجلس شورای ملی تصویب رسید. این سازمان مخوف از ابتدای سال ۱۳۳۶، همزمان با آغاز به کار دولت منوچهر اقبال، با ریاست سپهبد تیمور بختیار عملاً تاسیس شد. قساوت و بی‏رحمی ساواک در شکار متهمان و شکنجه دادن و زندانی کردن در سیاه چال‏ها تا به آنجا رسید که دبیر کل سازمان عفو بین‏الملل، در سال ۱۳۵۳ ش اعلام کرد کارنامه هیچ کشوری در جهان، سیاه‏تر از کارنامه ایران در زمینه حقوق بشر نیست.

رحلت عالم مجاهد و روحانی مبارز آیت ‏اللَّه “سیدابوالقاسم کاشانی” (۱۳۴۰ ش)
آیت‏اللَّه کاشانی ترجیح می‏داد به عنوان یک رهبر اسلامی در پشت صحنه سیاست کشور، نیروهای سیاسی و توده‏های وسیع مسلمان را در صحنه نگهداشته و از یک دولت ملی و مردمی حمایت کند. از این رو با روی کار آمدن دولت دکتر مصدق، زمینه‏های این حمایت، باعث قدرت دولت و مجلس در تصویب لایحه ملی کردن صنعت نفت شد، هرچند در نهایت با ایجاد اختلاف بین نیروهای ملی و مذهبی، کار به کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و انزوای آیت‏اللَّه کاشانی انجامید. سال‏های پایانی عمر این مجاهد فی سبیل‏اللَّه در خانه‏نشینی و بیماری سپری شد تا این که سرانجام در ۲۳ اسفند ۱۳۴۰ ش برابر با ۷ شوال ۱۳۸۱ ق در هشتاد سالگی دعوت حق را لبیک گفت و به سوی حق تعالی شتافت.

شهادت حاج “عباس کریمی” فرمانده لشکر ۲۷ محمدرسول ‏اللَّه(ص) در جریان جنگ تحمیلی (۱۳۶۳ش)
سردار رشید اسلام، برادر حاج عباس کریمی در سال ۱۳۳۶ ش در یکی از روستاهای اطراف کاشان به دنیا آمد .این شهید گرانقدر با آغاز جنگ تحمیلی به جبهه‏های نور علیه ظلمت شتافت و در عملیات‏های گوناگون سپاه، فرماندهی برخی از نیروهای جان برکف سپاه را به عهده گرفت. سردار عباس کریمی، پس از چندی به فرماندهی تیپ سوم سلمان از لشکر ۲۷ محمد رسول‏اللَّه منصوب گردید و تا عملیات بزرگ و غرورآفرین خیبر در این مسؤولیت انجام وظیفه کرد. با شهادت سردار رشید سپاه اسلام، شهید محمد ابراهیم همت در عملیات خیبر، حاج عباس کریمی فرماندهی این لشکر را بر دوش کشید تا اینکه پس از جانفشانی‏های بسیار، در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۶۳ ش در عملیات غرورآفرین بدر در منطقه شرق رود دجله، عاشقانه به آرزوی دیرین خود رسید و شربت شهادت نوشید.

انعقاد “معاهده‏ ی پاریس”، بین ایران و انگلیس در عهد “ناصرالدین شاه”(۱۲۷۳ق)
هرات از دیرباز متعلق به سرزمین ایران بود ولی در زمان محمدشاه قاجار از دست ایران خارج شد. ناصرالدین شاه برای الحاق دوباره‏ی آن به هرات لشکرکشی کرد و در صفر ۱۲۷۳ ق این شهر را تسخیر نمود. این عمل که به مذاق انگلستان خوش نیامد باعث عکس‏العمل آنان گردید و جزیره‏ی خارک، بوشهر و برخی نواحی خوزستان را اشغال کردند. پس از این تیرگی روابط، ایران نماینده‏ای جهت برطرف نمودن کدورت‏ها به پاریس فرستاد و در آن‏جا پیمان پاریس امضا شد که به موجب آن، ایران حق مداخله در افغانستان را ندارد و باید از ادعاهای خود درباره‏ی هرات چشم پوشی کند. این معاهده باعث نفوذ هرچه بیشتر انگلیس در ایران گردید و به وجهه‏ی دولت لطمه زد.

تولد “آلبرْتْ انیشتَین” دانشمند بزرگ فیزیک نظری و ریاضی (۱۸۷۹م)
آلبرت انیشتین، به عنوان یکی از بزرگ‏ترین متفکران و فیزیک‏دان‏ان تمام اعصار جهان، در ۱۴ مارس ۱۸۷۹م در خانواده‏ای یهودی در شهر اولْمْ در ایالت ورتِمْبِرْگ آلمان به دنیا آمد. هرچند که در سال ۱۹۲۱م به پاس دست‏آوردهایش در فیزیک نظری موفق به کسب جایزه فیزیک نوبل شده بود ولی اموال و خانه‏اش توسط حزب نازی مصادره گردید. انیشتین در ماه اوت ۱۹۳۹م، ضمن نامه‏ای به رئیس جمهور وقت امریکا، او را از پیشرفت‏های آلمان در شکافتن هسته اتم آگاه نمود و این باعث شد تا انجام تحقیقات در زمینه شکافت هسته اتم تصویب شود. نتیجه این اقدام، استفاده عملی از انرژی هسته‏ای در بمب هسته‏ای بود که در جریان جنگ جهانی دوم، جان هزاران نفر را در هیروشیما و ناکازاکی گرفت. انیشتین از این واقعه بسیار ناراحت شد چرا که آرزو داشت نیروی هسته‏ای در راه بهبود زندگی بشر به کار افتد. اما برخلاف نظرش این آرزو هرگز به حقیقت نپیوست. با این حال، انیشتین تا آخرین روزهای حیات از یادآوری این حادثه رنج می‏برد و خود را سرزنش می‏کرد. آلبرت انیشتین سرانجام در ۱۸ آوریل ۱۹۵۵م در ۷۶ سالگی در امریکا دیده از جهان فروبست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز