روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 303
  • 702
  • 1,334,504
تقی‌پور : مهمترین اولویت‌ ما تعیین مرزهای فضای مجازی است

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از قدرت نرم از طریق فضای مجازی شکل می‌گیرد، گفت:مهمترین اولویت‌ کنونی ما تعیین مرزهای فضای مجازی است.
رضا تقی‌پور مهمان ویژه اجلاسیه مجلس خبرگان بود که مباحث خود را تحت عنوان «فضای مجازی؛ فرصت‌ها و تهدیدها» بیان کرد.
او در ابتدا به پنج سالگی شورای عالی فضای مجازی اشاره و سپس به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر آماج حمله قرار گرفتن ایمان جوانان توسط دشمنان در این فضا برای اهمیت بحث در این حوزه استناد کرد.
عضو شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: از مجموع جمعیت دنیا ۵۰ درصد از این فضا استفاده می‌کنند از این فضا تاثیر می پذیرند.
تقی‌پور گفت: امروز ما در کشور ۴۰ میلیون مشترک اینترنت داریم و حدود ۹۷ درصد مردم گوشی تلفن همراه دارند که می‌توانند توسط آن به اینترنت متصل شوند.
عضو شورای عالی فضای مجازی افزود: با مقایسه میزان شرکت مردم در فعالیت‌های مذهبی و مساجد و حضور آنها در فضای مجازی، می‌توان میزان تأثیرگذار این فضا بر مردم را متوجه شد.
تقی‌پور افزود: آنچه مشخص است، محتوای عمده از محتوای مورد استفاده در این فضا، سرگرمی و طنز و بعضاً مستهجن و مبتدل و الحادی و ضددین است.
عضو شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: در مقابل، ما در تعاملات دو سویه متاسفانه معاندین دست بالاتر را دارند ولی در فضاهای یک سویه حرفهایی برای گفتن داریم.
او گفت: متاسفانه نرم‌افزارهای پایه و اصلی مورد استفاده مردم، خارجی است و کاربران می‌توانند از طریق اپلیکشین‌های تلفن همراه برنامه‌های تلویزیون‌های ضداخلاقی و معاند را دریافت کنند. همچنین طراحی‌های نرم‌افزارهای شبکه‌های مجازی به گونه‌ای است که در ابتدا با خود کاربر توافق می‌شود که تمام اطلاعات محرمانه، در اختیار باندهای جاسوسی و شرکت‌های آنان قرار گیرد و از این جهت باید احساس خطر کنیم.
تقی‌پور در بخش دیگری از سخنان خود، آمریکا را به عنوان اصلی‌ترین رقیب جمهوری اسلامی در این مبحث عنوان کرد که تحت عنوان توسعه دموکراسی و حقوق بشر و آزادی، همه فناوری‌های نوین و سازمان‌های مربوط را به حاکمیت خود منتقل کرده است.
او با اشاره به چهار راهبرد اصلی آمریکا در فضای مجازی اظهار داشت: اینترنت اشیا، یعنی ما وسائل خانگی و هر آنچه می‌تواند به اینترنت وصل شود را باید در شبکه اینترنت به هم متصل کنیم، اولین راهبرد بوده و همنچنین راهبردهای دیگر آمریکا اینترنت اماکن، اینترنت افراد و اینترنت اطلاعات است.
عضو شورای عالی فضای مجازی وضعیت فعلی فیلترینگ را در کشور مناسب ندانست و گفت: برای جلوگیری از سایت‌های مستهجن و غیراخلاقی راهی جز فیلتر نداریم ولی باید به صورت هوشمند این کار انجام شود. به عنوان مهمترین اولویت باید مرزهای فضای مجازی را برای خودمان مشخص کنیم مشابه آنچه که برخی کشورها انجام داده اند و در درون مرزهای سایبری خود، حاکمیت ملی خود را اعمال کند که از وظایف شبکه ملی اطلاعات است. البته تعریف مرز برای شبکه ملی و فضای مجازی به معنای بستن مرزها نیست بلکه برای حفظ کشور از تهدیدهای این فضاست.
تقی‌پور همچنین تبدیل اینترنت به ابزار جهانی‌سازی را تهدید بزرگ فرهنگی دانست که ابزاری تبلیغی برای فرهنگ‌های غیر اسلامی است.
عضو شورای عالی فضای مجازی تهاجم فرهنگی و جنگ نرم را بزرگترین تهدید این فضا دانسته و شکل‌گیری و انتشار اخبار کذب را از آسیب‌های جدی این فضا برشمرد. همچنین تشکیل حلقه‌های انحرافی و برنامه‌های مبتذل را از دیگر آسیب‌های این فضا عنوان کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز