روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 128
  • 969
  • 1,384,404
تلخ ترین لیگ جهانی ایران از ولاسکو تا کولاکویچ

با پیروزی آرژانتین مقابل بلغارستان این تیم به رده دهم جدول رده بندی پایان دور مقدماتی لیگ جهانی ۲۰۱۷ صعود کرد تا ایران یازدهم جدول. این عنوان ضعیف ترین نتیجه ایران در لیگ جهانی والیبال بود جایی که در جدول ۱۲ تیمی تیم ملی کشورمان یازدهم شد. معمولا گفته می شود لیگ جهانی بعد از المپیک از نظر کیفی معمولا از سایر ادوار کیفیت کمتری دارد چرا که تیم های ملی با ترکیب جوان و دگرگون پا به مسابقات می گذارند تا برای المپیک بعدی خود را آماده کنند.
لیگ جهانی ۲۰۱۷ هم از این قاعده مستثنا نبود و تیم هایی مثل فرانسه، روسیه، آمریکا و ایتالیا با کمترین بازیکنان اصلی خود به مسابقات آمدند تا رسم چندین ساله لیگ جهانی همچنان ادامه پیدا کند اما تیم ملی والیبال ایران با اینکه تنها شهرام محمودی را به عنوان بازیکن شاخص در اختیار نداشت بدترین نتیجه خود را در این سال گرفت، سالی که کیفیت تیم ها حداقل ۴۰ درصد پایین تر از سطح همیشگی بود اما نتیجه به دست آمده نگرانی های بسیاری را با خود به همراه داشت.
* دغدغه های از این به بعد والیبال
پس از اینکه ایران در سال ۲۰۱۴ به عنوان چهارمی لیگ جهانی رسید، هر سال نزول چشمگیری تیم داشته است که حالا ایران با ته جدول تنها یک پله فاصله دارد. این سقوط تدریجی، اتهاماتی مثل بی انگیزگی، غرور، بازیکنان سالاری و ضعف نیمکت صحبت هایی بوده است که این سال ها همیشه با والیبال همراه بوده است و با اینکه هیچگاه این اتهامات در قبال تیم ملی و فدراسیون والیبال اثبات نشد اما تاثیرات این شایعات همواره دیده می شود. تغییر پی در پی سرمربی خارجی تیم، سقوط سال به سال در لیگ جهانی، اخبار تاییده نشده اختلاف بین بازیکنان و نتایج ضعیف حالا دیده می شود که شایعات را رفته رفته به حقیت نزدیک می کند. این صحبت هایی بوده است که همواره پیرامون والیبال بوده اما حالا اثرات آن دیده نمی شود و مشخص نیست با وضعیت موجود سال یا سال های آینده این رشته پر طرفدار و محبوب چه سرنوشتی خواهد داشت.
* ۲۰۱۳؛ شروع امیدوار کننده
ایران در اولین تجربه خود سال ۵ سال در روسیه با هدایت ولاسکو در لیگ جهانی حاضر شد. دو شکست مقابل میزبان این ذهنیت را پیش آورده بود که شاید هنوز لیگ جهانی برای ایران زود بوده است اما در بازی بعدی ایران توانست آن پیروزی شگفت انگیز را مقابل ایتالیا تمام نا امیدی ها را از بین برد تا لیگ جهانی تبدیل به جذاب ترین رویداد برای ایرانی ها باشد. برد مقابل آلمان، کوبا و صربستان در ادامه لیگ جهانی را برای ایرانی ها جذاب تر هم کرد اما شکست های بازی های اول کار را برای حضور در بالای جدول سخت کرد اما با تمام مشکلات و تازه واردی های موجود ایران در جدول ۱۸ تیمی به عنوان نهمی رسید.
* ۲۰۱۴؛ اوج والیبال ایران در فلورانس
شروع بد با کواچ، مربی تازه وارد ایران درخشش سال گذشته را زیر سوال برد اما برد مقابل برزیل، آغاز درخشش ایران بود. تمام قدرت های دنیا از زیر تیغ ایران رد شدند و شاگردان کواچ توانستند با اقتدار به دور نهایی لیگ جهانی صعود کردند. این مسابقات در فلورانس ایتالیا برگزار می شد که ایران توانست آمریکا را شکست بدهد تا به جمع ۴ تیم برود اما شکست مقابل برزیل و ایتالیا ایران را از رسیدن به اولین مدال جهانی دور کرد. با تمام این اتفاقات آن لیگ جهانی با عنوان چهارمی به عنوان بهترین نمایش ایران در طول مسابقات درج شد.
* ۲۰۱۵؛ آغاز دوران افول
دومین سال کار کواچ در ایران و آغاز تنش بین بازیکنان و کادر فنی قبل از اولین دیدار ایران در لیگ جهانی اتفاق افتاد جایی که اخبار غیر رسمی از اردوی تیم ملی می رسید که در نهایت فرهاد ظریف به تهران برگردانده شد و ۴ شکست پی در پی در همان ابتدا گریبان ایران را گرفت. ایران دیگر مثل سابق نمی توانست مقابل تیم های بزرگ دنیا بیاستد و شکست برای تیم موضوعی عادی شده بود که همین مساله تماشاگران را می آزورد. با تمام این شکست ها و انتقاداتی که بود ایران توانست ۶ برد از ۱۲ بازی کسب کند. ایران از گروه خود صعود نکرد اما در بین ۸ تیم حاضر تیم های روسیه، استرالیا و ایتالیا بردهای کمتری نسبت به ایران داشتند و با اینکه رده بندی رسمی صورت نگرفت اما ایران می توانست در رده ششم قرار بگیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز